Diecezje

30 kwietnia 2022 | 14:46

Bielsko-Biała: kwietniowo-majowa piesza pielgrzymka do Łagiewnik

Po raz dziesiąty wyruszyła w sobotę, 30 kwietnia, pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Pątnicy przejdą stukilometrowym szlakiem podczas długiego weekendu. To jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

30 kwietnia 2022 | 14:14

Jaki powinien być Kościół? – konsultacje synodalne w Żywcu

Jak zatrzymać ludzi w Kościele? Jak przyciągnąć ludzi do wspólnoty Kościoła? Jak Kościół powinien wyjść naprzeciw ludziom oddalonym od niego i pogubionym? – na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas spotkania grupy synodalnej skupionej wokół Klubu Inteligencji Katolickiej w domu parafialnym parafii konkatedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Było to kolejne spotkanie w ramach trwającego na lokalnej niwie Synodu Biskupów diecezji bielsko-żywieckiej.

30 kwietnia 2022 | 14:03

Świeccy znają swoje potrzeby lepiej niż ja – przyznaje ks. Gruszecki

„Synodalność polega także na tym, że uświadamiamy sobie jako parafia, że jesteśmy podobni do puzzli, w których każdy ma swój kształt i kolor oraz stale musi się dopasowywać. Nikt nikomu nie jest podporządkowany, a wszyscy starają się w swych postawach i działaniach dopełniać” – zaznacza ks. Grzegorz Gruszecki. Proboszcz parafii konkatedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu w rozmowie z KAI zaznacza, że jednym z najważniejszych tematów trwającego procesu synodalnego na poziomie Kościoła lokalnego jest współpraca ze świeckimi. „Niestety jest to temat trudny, gdyż w polskim Kościele życie wspólnoty parafialnej cały czas jest przede wszystkim oparte na duchownych. Taką postawę nie jest łatwo zmienić. Trzeba ludziom uświadamiać i pokazywać, że parafia jest ich domem za który są odpowiedzialni” – mówi ks. Gruszecki.

30 kwietnia 2022 | 11:24

Misterium „A z tej śmierci życie tryska” w Siedlcach

W piątkowy wieczór 29 kwietnia odbyła się premiera Pasji Jezusa Chrystusa. Zebrani mogli obejrzeć niezwykły spektakl, który idealnie wpisuje się w czas wielkanocny.

30 kwietnia 2022 | 08:53

Modlitwa w 10. rocznicę śmierci marszałka Chrzanowskiego

W warszawskiej archikatedrze św. Jana modlono się dziś w intencji śp. Wiesława Chrzanowskiego w 10. rocznicę śmierci I marszałka Sejmu III RP. “Nigdy nie traktował polityki jako gry o władzę, lecz całe życie wierny był hasłu “Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówił podczas Mszy św. ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii katedralnej.

30 kwietnia 2022 | 08:48

Bp Włodarczyk do księży emerytów: niech we wszystkie wasze relacje wchodzi Chrystus

„Niech we wszystkie wasze relacje wchodzi Chrystus, umacnia i wciąż błogosławi” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z mieszkańcami Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

30 kwietnia 2022 | 07:20

Zamknięcie procesu synodalnego w diecezji płockiej

W poniedziałek 2 maja Kościół płocki podziękuje Bogu za dar Synodu – wtedy nastąpi jego zamknięcie na etapie diecezjalnym. Uczestnicy wydarzenia będą adorować Najświętszy Sakrament i modlić się podczas nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka: „Dziękuję za włączenie się w słuchanie i spisywanie tego, co «Duch mówi do Kościołów» ” – napisał w zaproszeniu na spotkanie biskup płocki Piotr Libera.

29 kwietnia 2022 | 21:21

Bielsko-Biała – paczki dla Ukrainy

71 kartonów w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” oraz 15 materacy przekazali mieszkańcy dekanatu andrychowskiego z diecezji bielsko-żywieckiej dla ukraińskiego Drohobycza. Dary trafiły do potrzebujących poprzez samborsko-drohobycką Caritas.

29 kwietnia 2022 | 21:21

Gniezno – ofiary z tacy i świece-cegiełki na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

Na konto Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporowskiej w Ukrainie trafiło dziś ponad 22 tysiące złotych zebranych z ofiar na tacę podczas niedzielnych uroczystości świętowojciechowych. Na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy przekazany zostanie także dochód z rozprowadzanych w parafiach pamiątkowych świec-cegiełek.

29 kwietnia 2022 | 21:20

Kielce – wystawa „Matki – mężne czy szalone” przy starym kościółku na Białogonie

Wystawę plenerową pt. „Matki – mężne czy szalone?” otwarto przy kieleckim starym kościółku na Białogonie. Twórczynią prezentowanych fotografii jest Marta Dzbeńska-Karpińska, pochodząca z Kielc autorka książki pod tym samym tytułem. Problematyka dotyczy kobiet, które pomimo różnych przeciwności zdecydowały się na urodzenie dziecka.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.