Diecezje
Warszawa: poświęcenie tablic upamiętniającej geografów wojskowych
Tablice upamiętniające geografów wojskowych poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej odsłonięto dziś w siedzibie Wojskowego Centrum Geograficznego. Tablice pobłogosławił biskup polowy Wiesław Lechowicz. Odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystości zatytułowanej „Wierni Ojczyźnie”, towarzyszyło także wręczenie medali oraz wystawa ukazująca losy oficerów Wojskowego Instytutu Geograficznego (poprzednika Wojskowego Centrum Geograficznego) w czasie II wojny światowej.
Bp Włodarczyk: kard. Wyszyński uczył się nade wszystko słuchać Boga
„Uczył się nade wszystko słuchać Boga. Był przejrzysty i potwierdzał swoim życiem to, co głosił” – powiedział o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim bp Krzysztof Włodarczyk.
Kielce: bp Marian Florczyk, historycy i uczniowie pamiętają o Westerplatczykach
Rajd rowerowy, konkursy, gry miejskie i wiele innych wydarzeń zaplanowano w ramach projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, którego inicjatorem jest bp Marian Florczyk. Biskup mówił na ten temat dzisiaj w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Celem podejmowanych inicjatyw jest zachowanie w pamięci mieszkańców regionu świętokrzyskiego bohaterskich czynów żołnierzy walczących z niemieckim okupantem na Westerplatte w 1939 r.
Mali Ukraińcy poznali polskie zwyczaje
Dzieci z Ukrainy pokazały, jak widzą polską Wielkanoc. Konkurs plastyczny był okazją do poznania polskiego słownictwa i świątecznych symboli. 25 kwietnia w parafii pw. Św. Wojciecha w Koszalinie podsumowano konkurs wielkanocny dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy rozpisany przez Centrum Wsparcia Integracji Caritas. Wzięło w nim udział 26 dzieci i młodzieży.
Śniadania wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
Wielkanoc w obrządku wschodnim świętowano przy stołach w nadmorskich hotelach, a także w koszalińskim seminarium i diecezjalnym centrum rekolekcyjnym.
Kielce: rusza projekt badawczy dotyczący ks. Władysława Siarkowskiego – „etnografa w sutannie”
Muzeum Wsi Kieleckiej, podczas zorganizowanej dzisiaj konferencji prasowej przedstawiło założenia projektu pn. „Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”. Ks. Siarkowski był XIX-wiecznym badaczem regionu kieleckiego, szczególnie Ponidzia.
Rodzinne rekolekcje kandydatów do posług stałych
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej było miejscem rekolekcji dla kandydatów do posług stałych lektoratu i akolitatu oraz ich rodzin. Trzydniowy program obfitował w różnego rodzaju spotkania, których celem było pogłębienie wiary i umiejętności, właściwej dla proklamacji słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym.
Abp Jędraszewski do młodych: Macie być uczestnikami zwycięstwa Jezusa
– Ilekroć będziecie świadczyli o Chrystusie z męstwem aż do końca, tylekroć będziecie uczestnikami zwycięstwa krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa– mówił abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki.
Katecheci i poloniści o tekstach biblijnych na lekcjach języka polskiego i religii
O wykorzystywaniu tekstów biblijnych na lekcjach języka polskiego i religii dyskutowano podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (ODN) w Kaliszu. Jarosław Wujkowski, dyrektor ODN podkreślał, że celem konferencji jest wskazanie analogii i rozbieżności w interpretacjach tekstów biblijnych na przedmiotach humanistycznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Góra Chełmska: jubileuszowa edycja „Kazań na Górze”
X edycja „Kazań na Górze” prezentuje sylwetki kobiet uwiecznionych na kartach Biblii. Cykl trwa od kwietnia do października. Comiesięczne spotkania gromadzą w tamtejszym sanktuarium uczestników katechez w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od kwietnia do października. Tegoroczny cykl pn. „Kobiety biblii” rozpoczął ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor i wykładowca WSD w Koszalinie ukazując postać z Księgi Rodzaju – Sarę.


