Diecezje
Kielce: kościoły, cerkwie i inne zabytki – na trasie spacerów edukacyjnych dla Ukraińców
Uchodźcy z Ukrainy poznają zabytki i ważne miejsca w Kielcach oraz historię miasta pod kierunkiem pracowników Muzeum Historii Kielc, a pierwsze spotkanie już 23 kwietnia.
Katowice: Abp Skworc spotkał się z członkami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Abp Wiktor Skworc spotkał się dziś na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z członkami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W jego skład wchodzi 41 gmin województwa śląskiego. Witając zebranych na wielkanocnym spotkaniu metropolita katowicki przypomniał, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodzi w tym roku pięciolecie działalności.
Płockie Dni Pastoralne: Kościół na Mazowszu po pandemii i w dobie procesu synodalnego
„Kościół na Mazowszu po doświadczeniu pandemii i w dobie procesu synodalnego” – pod takim hasłem w dniach 20-21 kwietnia odbędą się Płockie Dni Pastoralne. Kościół płocki wraca do tych spotkań po przerwie spowodowanej pandemią. Wykłady dla księży i liderów świeckich będą miały miejsce w NovymKinie Przedwiośnie w Płocku.
Bogaty program odpustu św. Wojciecha w Gnieźnie
W najbliższy weekend 23 i 24 kwietnia Gniezno przeżywać będzie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku będą one połączone z inauguracją nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pielgrzymka maturzystów archidiecezji łódzkiej na Jasną Górę
O tym, że spotkanie z Prawdą w Jezusie Chrystusie nigdy nie jest obojętne, pociąga za sobą miłość i domaga się Jej głoszenia i świadectwa mówił do maturzystów arch. łódzkiej abp Grzegorz Ryś. Młodym towarzyszył temat o „Poszukiwaniu szczęścia”. W rytmie hip-hopowym było o nadziei i miłości, o tym, że nie warto iść na skróty, a trzeba powalczyć o niebo. Muzyczne świadectwo dał zespół Full Power Spirit.
Bp Greger: pozwólmy się Jezusowi prowadzić
„Pozwólmy się Jezusowi prowadzić i zachowajmy właściwą postawę w spotkaniu ze Zmartwychwstałym” – zaapelował bp Piotr Greger podczas Eucharystii 19 kwietnia w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach na Podbeskidziu. W miejscu, gdzie w 1891 r. bł. Celina Borzęcka otworzyła pierwszy na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, duchowny powtórzył, że zmartwychwstanie Jezusa wszystko zmienia i jest początkiem nowej rzeczywistości. „My wszyscy musimy tę nowość poznać, zaakceptować ją i nauczyć się w niej funkcjonować” – stwierdził.
Marsz Pamięci Śladem Pomników Getta warszawskiego
Po spowodowanej pandemią przerwie, 24 kwietnia 2022 r. odbędzie się Marsz Pamięci Śladem Pomników Getta warszawskiego. Na wydarzenie zaprasza Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Początek o godz. 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta, przy ul. Zamenhofa w Warszawie.
Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników DGW
Z okazji święta Dowództwa Garnizonu Warszawa (DGW) w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana była Msza św., w intencji żołnierzy i pracowników stołecznego garnizonu. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej. Święto DGW zostało ustanowione na pamiątkę powołania pierwszej władzy wojskowej w Warszawie, co miało miejsce podczas insurekcji warszawskiej (17–18 kwietnia 1794).
Koncert „Arki Noego” z okazji „Dnia Dobra”
Koronka do Miłosierdzia Bożego, wielbienie w wykonaniu poznańskich muzyków pod przewodnictwem Poldka Twardowskiego, koncert „Arki Noego” oraz uroczyste wręczenie wyróżnień osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w charytatywne dzieła – to wydarzenia organizowane w ramach obchodów patronalnego święta Caritas, obchodzonego 24 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym roku będzie ono przeżywane jako „Dzień Dobra”.
Wielkanoc z osobami bezdomnymi w diecezji rzeszowskiej
Przed Świętami Wielkanocnymi Caritas diecezji rzeszowskiej przekazała potrzebującym ponad 1000 paczek z żywnością. Caritas troszczy się nie tylko o ciało, ale także o duszę. Wyrazem tej troski było zorganizowanie spowiedzi przedświątecznej oraz obchodów Triduum paschalnego dla osób bezdomnych.


