Diecezje
Abp Górzyński: Z otchłani grzechu i śmierci wyprowadza tylko Zbawiciel
Z otchłani grzechu i śmierci wyprowadza tylko Zbawiciel – mówił abp Józef Górzyński podczas rezurekcyjnej Mszy św. sprawowanej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Nawiązując do wojny w Ukrainie metropolita warmiński zachęcił do podkreślił, że potrzebna jest refleksja nad tym czy współczesny człowiek wykazał się dostatecznym rozeznaniem budulca, na którym wznosi gmach wspólnego życia?
Abp Gądecki: budujmy życie na Chrystusie, który żyje
Wielu ludzi wierzy w to, co opisują Ewangelie, ale nie dociera do ich świadomości to, że Chrystus ciągle żyje i że – na głębokiej przyjaźni z Nim – można budować swoje życie, ciągle się z Nim spotykać, rozmawiać, wszystko czynić w duchowej jedności z Nim – mówił podczas Wigilii Paschalnej w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Bp Socha: Droga do świętości jest możliwa tylko wtedy gdy karmimy się Słowem Bożym
Droga do świętości jest możliwa tylko wtedy gdy karmimy się Słowem Bożym – powiedział w homilii podczas Wigilii Paschalnej senior diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Paweł Socha w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Bp Chudzio: dzięki zmartwychwstaniu Jezusa, wszystko się dla nas zaczęło
Dzisiaj stajemy wobec szczytu paschalnej tajemnicy, dzięki której wszystko się dla nas zaczęło. Zaczęło się nowe życie, każdy z nas stał się dzieckiem Bożym, wina grzechu pierworodnego została zmazana – powiedział bp Krzysztof Chudzio podczas celebracji Wigilii Paschalnej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej podkreślił, że prawda o zmartwychwstaniu realizuje się i pomnaża w rzeczywistości sakramentu chrztu świętego.
Biskupi z Płocka przekazali życzenia wielkanocne gościom z Ukrainy
„Zmartwychwstanie Chrystusa to święto sprawiedliwości i zwycięstwa dobra nad złem” – napisali biskupi z Płocka: Piotr Libera, Mirosław Milewski i Roman Marcinkowski w życzeniach skierowanych do gości z Ukrainy, przebywających obecnie na terenie diecezji płockiej.
Bp Włodarczyk: z Chrystusa bierze się nasza siła, dlatego bądźmy świadkami Zmartwychwstania
„Z Chrystusa bierze się nasza siła, dlatego bądźmy świadkami Zmartwychwstania” – mówił podczas Wigilii Paschalnej w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
Liturgia Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze
– Potrzeba, abyśmy uwierzyli, że Chrystus jest prawdziwym Zmartwychwstałym Panem, który pokonał grzech i śmierć i zaprasza ciebie i mnie do tego, byśmy tego doświadczyli. – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas obchodów Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
Bp Bryl: powiedzmy innym o Chrystusie, który zmartwychwstał
– Jutro, gdy pojedziemy do rodziny, do znajomych, powiedzmy im o Chrystusie, który zmartwychwstał. Dodajmy im siły, nieśmy nadzieję, szczególnie tym, których życie przytłoczyło, którzy trwają w ciemnościach – mówił biskup kaliski Damian Bryl w katedrze kaliskiej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.
Bp Pindel: zwycięskie zwarcie Jezusa ze śmiercią, grzechem i Szatanem
„Dzięki zwycięskiej kampanii Jezusowego zwarcia ze śmiercią, grzechem i Szatanem powtarzamy dziś słowa: Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał” – podkreślił bp Roman Pindel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej 16 kwietnia br. w katedrze w Bielsku-Białej. Od poświęconego ognia uroczyście hierarcha zapalił Paschał, a następnie wprowadził ten symbol zmartwychwstałego Jezusa do tonącej w ciemnościach najważniejszej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej.
Ewangelia na niedzielę: Czy masz „paschalne oczy”?
Maria Magdalena, Piotr i Jan – oni pierwsi widzieli pusty grób. Każdy z nich patrzył na ten znak inaczej. Tylko Jan, który tak był pewny miłości Jezusa, że sam siebie nazywał umiłowanym uczniem – „ujrzał i uwierzył”. Te słowa jako klucze proponuje na niedzielę wielkanocną 17 kwietnia ks. Krzysztof Wons. Zabrano Pana z grobu Maria […]


