Diecezje
Życzenia Prymasa: świętujmy Wielkanoc z nadzieją!
„Nie bójcie się – tymi słowami Zmartwychwstały Jezus przemówił do kobiet, które w niedzielny poranek przyszły do grobu, by namaścić Jego ciało. Nie bójcie się – to słowa skierowane także do nas, właśnie dziś, pośród zamętu i niepokoju świata” – mówi abp Wojciech Polak w życzeniach na święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Bp Włodarczyk: odrzucajmy niechęć przed krzyżem
„Odrzucajmy lęk, wstręt i niechęć przed krzyżem. Chciejmy się do niego przytulać, bo nie ma innej drogi do zmartwychwstania” – mówił w Żołędowie bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz przybył do Sanktuarium Świętego Huberta Biskupa jako pielgrzym, by wziąć udział w wieczornym nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która przeszła ulicami miejscowości. – Dziękuję za tę możliwość przejścia po śladach Jezusa. Przez rozważania Męki Pańskiej, mogliśmy przytulić się do krzyża. To sztandar godności dzieci Bożych, pod którym idziemy – powiedział.
Wielkanocne śniadania dla Ukraińców
Chrześcijan obrządku wschodniego na śniadaniu wielkanocnym Caritas ugości 24 kwietnia w kilku miejscowościach diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. W tym roku Kościoły Wschodnie świętują Zmartwychwstanie Chrystusa właśnie 24 kwietnia. Większość uchodźców to prawosławni lub grekokatolicy, stąd wybór drugiego z tych terminów na świąteczne śniadanie.
Prawdziwe drzewa oliwne w Grobie Pańskim na Jasnej Górze
Sześciometrowa specjalnie uszyta czerwona stuła, ogromny krzyż, drzewa oliwne jako znak łączności z Ziemią Zbawiciela, ale i symbol pokoju oraz tysiące goździków to m.in. tegoroczna dekoracja Grobu Bożego na Jasnej Górze. Znajduje się on jak zwykle w Kaplicy Matki Bożej, ale podobnie jak rok temu z boku ołtarza i po raz pierwszy od dawna nie będzie rozebrany od razu po procesji rezurekcyjnej, a przez tydzień pozostanie jeszcze na swoim miejscu.
W centrum Grobu duży drewniany krzyż, a na nim czerwona stuła uszyta specjalnie przez siostry Uczennice Boskiego Mistrza. W okresie świąt paschalnych na krucyfiksie zawiesza się czerwoną stułę, która przypomina, że Chrystus jest Najwyższym Kapłanem, który na ołtarzu Krzyża złożył najdoskonalszą Ofiarę – „sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem Ofiarnym”.
Abp Szal poświęcił pokarmy na stół wielkanocny
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny. W archikatedrze w Przemyślu pierwsze przyniesione koszyki pobłogosławił abp Adam Szal. – Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, że tak dużo jest dzieci i młodzieży – powiedział.
Śniadanie wielkanocne w Domu Opieki Caritas w Kaliszu
Bp Damian Bryl wziął udział w śniadaniu wielkanocnym przygotowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Biskup kaliski pobłogosławił potrawy wielkanocne i wspólnie z podopiecznymi Caritas zasiadł do stołu.
Biskup z przedszkolakami składa życzenia wielkanocne. ZOBACZ WIDEO
„Bożej radości, przebaczenia, pojednania ze wszystkimi i ogromnej nadziei, że to, co złe przeminie, że Chrystus zwycięży, że skończy się wojna, że będzie lepiej” – mówi w życzeniach umieszczonych w mediach społecznościowych biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W nagranym krótkim filmiku towarzyszą mu dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Ochronka” pod patronatem św. abp. Józefa Bilczewskiego.
Najwyższy Rycerz odwiedził Centrum Miłosierdzia Rycerzy Kolumba w Częstochowie
Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba wraz ze swoją żoną i dziećmi odwiedził Archidiecezjalne Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. W Centrum prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej schronienie znalazło ok. 100 ukraińskich dzieci z domów dziecka w Myrnem i Melitopolu. Rycerze Kolumba wspierają tę inicjatywę.
Bp Zadarko: Klęczymy przed żywym drzewem, z którego wyrastają zielone liście
– W Jego ranach jest nasze zbawienie. Zbawienie wszystkich przybijanych do krzyża w Ukrainie; wszystkich przeżywających cierpienie, przez które przebija się pytanie „gdzie jest Bóg?” – mówił bp Krzysztof Zadarko. Hierarcha przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w koszalińskiej katedrze.
Liturgia Męki Pańskiej w Bydgoszczy
„Kim jest dla mnie Bóg? Sponsorem, dzięki któremu ułożę sobie życie?” – pytał w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy ks. kanonik Janusz Konysz. Proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku wygłosił kazanie podczas Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk. – Tajemnica Wielkiego Piątku jest tajemnicą naszego odkupienia. By ją pojąć, trzeba zrozumieć istotę grzechu pierworodnego. Bez tego tajemnica odkupienia może nam wydawać się okrutną, nieludzką, a Bóg nie będzie miłosiernym Ojcem, o którym uczył Jezus, lecz pogańskim, mściwym i małostkowym bóstwem – powiedział.


