Diecezje
Bp Jamrozek: Męka Chrystusa widoczna jest w milionach uchodźców
– Męka Chrystusa widoczna jest w milionach uchodźców, którzy szukają pokoju, bo go pragną. Uobecnia się wszędzie tam, gdzie wylewa się krwawy pot cierpienia, gdzie są chorzy, często pozostawieni samotnie w chwili umierania i zapomnienie nawet przez najbliższych – mówił bp Stanisław Jamrozek w homilii podczas Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Tradycyjnie […]
Za nami Centralna Droga Krzyżowa z modlitwą o pokój w Ukrainie
W intencji pokoju i za Ukrainę modlili się uczestnicy Centralnej Drogi Krzyżowej, która w Wielki Piątek wieczorem przeszła ulicami stolicy. Obyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy – zaapelował na zakończenie nabożeństwa kard. Kazimierz Nycz.
Liturgia Męki Pańskiej na Jasnej Górze – dramat Golgoty trwa na Ukrainie
Dramat Golgoty rozgrywa się wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie – przypomniał w czasie Liturgii Męki Pańskiej na Jasnej Górze o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W modlitwie transmitowanej przez TVP udział wzięło wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Byli też uchodźcy z Ukrainy.
Liturgia Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu
– Jezusowe „pragnę”, wypowiedziane z wysokości z krzyża, wyrażało nie tyle pragnienie czysto fizyczne, ile pragnienie, by Jego uczniowie żyli w prawdzie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w katedrze na Wawelu.
Bp Tadeusz Lityński: Świat bez Krzyża byłby światem beznadziei
Świat bez Krzyża byłby światem beznadziei. Słabi byliby wyzyskiwani a ostatnie słowo należałoby do chciwości – mówił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński podczas wielkopiątkowej liturgii w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Liturgia Męki Pańskiej przy relikwiach Krzyża Świętego
– Krzyż Chrystusa jest znakiem nieskończonej, bezwarunkowej miłości Boga, który w osobie swego Syna umiłował nas i samego siebie za nas wydał – mówił podczas Liturgii Męki Pańskiej biskup polowy Wiesław Lechowicz. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Pułku Reprezentacyjnego. Przy ołtarzu umieszczone zostały relikwie Krzyża Świętego, przekazane do katedry polowej przez członków Zakonu Grobu Bożego.
Miechów: Liturgia Wielkiego Piątku w sanktuarium Grobu Bożego
Krzyż symbolizuje Kościół, który z roku na rok, ze stulecia na stulecie, przekazuje światu jako nietkniętą, najcenniejszą rzecz, jaką posiada: tajemnicę krzyża Chrystusa – mówił dzisiaj podczas liturgii Wielkiego Piątku bp Andrzej Kaleta. Przewodniczył on uroczystościom w sanktuarium Grobu Bożego.
Rektor KUL na Wielkanoc: Orędzie Wielkanocne źródłem pocieszenia
O nadziei, cierpieniu w którym nigdy nie pozostajemy sami, ofierze za każde zło popełnione przez ludzi oraz ufności, jaką każdy człowiek powinien pokładać w Bogu Stwórcy pisze w wielkanocnym liście do polskich parafii rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Wielkanocne życzenia od żołnierzy Polskich Kontyngentów Wojskowych
„Niech te święta będą pełne radości, niech przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego napełni nas pokojem i wiarą, wielu radosnych i spokojnych chwil, obecności bliskich” – między innymi takie słowa możemy usłyszeć od żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych, którzy święta spędzą na misjach.
Bóg jest na krzyżu i nam współczuje – tłumaczył abp Galbas
Bóg jest na krzyżu i nam współczuje – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Adrian Galbas. Podczas liturgii Męki Pańskiej wskazywał, że to współczucie Chrystusa nie jest tanim sentymentalizmem lecz konkretem Jego miłosierdzia. Koadiutor archidiecezji katowickiej dziękował też wszystkim, którzy pospieszyli z pomocą uchodźcom z Ukrainy.


