Diecezje
Caritas kielecka intensyfikuje pomoc dla Ukrainy
Caritas Diecezji Kieleckiej wobec dramatycznej sytuacji ludności cywilnej na Ukrainie zwiększa zakres wsparcia dla ofiar wojny – poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej organizacji. Działania są odpowiedzią na apel Kościoła w Polsce o rozszerzenie pomocy oraz na prośbę biskupa kieleckiego o przeprowadzenie zbiórki w parafiach diecezji.
Światowy Dzień Chorych w Diecezji Włocławskiej
XXXIV Światowy Dzień Chorego, obchodzony w tym roku pod hasłem „Miłować, niosąc cierpienie drugiego człowieka”, stał się w diecezji włocławskiej czasem modlitwy, spotkań i umocnienia wiary osób chorych oraz ich opiekunów. Uroczystości odbywały się od 7 do 15 lutego 2026 r. w pięciu okręgach duszpasterskich: włocławskim, konińskim, kolsko-tureckim, sieradzkim i zawiślańskim.
„Gdzie jest Bóg, tam miłość dojrzewa” – święto zakochanych w licheńskim sanktuarium
„Gdzie jest Bóg, tam miłość dojrzewa” – podkreślono podczas Sanktuaryjnego Dnia Zakochanych, który odbył się 15 lutego w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wydarzenie było czasem modlitwy za narzeczonych i małżonków oraz refleksji nad budowaniem relacji na fundamencie wiary.
Święty Krzyż: nocna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości
– Wydarzenie wpisuje się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i ma charakter wynagradzający za grzechy popełniane w czasie karnawału – wyjaśnia ks. dr Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. W pierwszy piątek Wielkiego Postu 20 lutego środowiska abstynenckie i osoby podejmujące walkę z uzależnieniem wyruszą na nocną Drogę Krzyżową z Nowej Słupi do sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Białystok: inauguracja całodobowej adoracji w sanktuarium Miłosierdzia Bożego
„Od dziś Bóg będzie tu przemawiał do waszych serc przez 24 godziny na dobę” – powiedział abp Józef Guzdek podczas Mszy św. inaugurującej całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w 51. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki oraz w 10. rocznicę ogłoszenia go Patronem Białegostoku – Miasta Miłosierdzia.
Abp Gądecki: kard. Edmund Dalbor był osobowością wybitną
„Czas końca zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości domagał pojawienia się osobowości wybitnej, jaką był prymas Polski Edmund Dalbor. Patrzył on na Polskę nie tylko z perspektywy archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, ale znacznie szerzej” – mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył w poznańskiej katedrze Mszy św. z okazji 100-lecia śmierci kard. Edmunda Dalbora, arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, pierwszego prymasa odrodzonej Polski.
Darłowo: jubileuszowy bal wsparciem dla Hospicjum im. bp. Czesława Domina
– To jest sztandarowy produkt naszego hospicjum i dzięki środkom zbieranym w trakcie balu naprawdę wiele dobrego dzieje się w naszym domu – powiedział ks. Krzysztof Sendecki podczas XX Balu Charytatywnego na rzecz Hospicjum Caritas w Darłowie. Jubileuszowe wydarzenie odbyło się w nocy z 14 na 15 lutego w hotelu Amber Port.
Piekary Śląskie – zakończyła się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań
Spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań w Polsce odbywało się od 13 do 15 lutego w Piekarach Śląskich pod hasłem: „Rodzina miejscem powołania”.
Jasna Góra: „By Miłość budziła miłość” – nabożeństwo 40-godzinne rozpoczęte
Kiedy świat „adoruje siebie i galerie”, modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym w ostatnich dniach karnawału to czas wejścia w ciszę, pokutę, wynagrodzenie Bogu za popełnione grzechy. Na Jasnej Górze rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne. Ma charakter głównie pokutny. Wśród intencji te wynagradzające za grzechy i błagalne; m.in. o pokój, nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, za młodzież podejmującą życiowe wybory, o trzeźwość w narodzie.
Stara Wieś: Fredrowska „Zemsta” we wnętrzu zabytkowej drewnianej świątyni
Młodzież ze starowiejskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wraz ze swoim proboszczem ks. dr. Szymonem Traczem przygotowali adaptację „Zemsty” wg Aleksandra Fredry. Dzięki profesjonalnej grze aktorskiej i barwnej scenografii widzowie mogli jeszcze raz zanurzyć się w klimat sarmackiej Polski końca XVIII w. Barwne postacie Papkina, Cześnika, Rejenta, Podstoliny, Klary i Wacława czy Dyndalskiego stały się zwierciadłem ludzkich przywar i małostek, które w wesołej konwencji mogą po przemyśleniu być dobrym wprowadzeniem do nadchodzącego wielkiego postu.


