Diecezje
Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej
„Trwajmy w tej modlitwie i jednocześnie podejmujmy jeszcze większy wysiłek, abyśmy żyli w pokoju, zgodzie i jedności” – powiedział biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św. sprawowanej w opolskiej katedrze na zakończenie diecezjalnych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Homilię wygłosił bp Wojciech Pracki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Gorzów Wlkp.: koncert poświęcony słudze Bożemu bp. Wilhelmowi Plucie
Koncert zatytułowany „Abyśmy byli jedno”, poświęcony słudze Bożemu bp. Wilhelmowi Plucie, odbył się w gorzowskiej katedrze w 40. rocznicę jego śmierci. Wydarzenie łączyło muzykę sakralną z fragmentami listów pasterskich wieloletniego biskupa gorzowskiego, odczytywanych przez aktora Adama Woronowicza.
Giewartów: modlitwa ekumeniczna na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie odbyło się w niedzielę 25 stycznia nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych z Kościołów: Rzymskokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Polskokatolickiego oraz Prawosławnego.
Raków: diecezjalne spotkanie ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
„Pomimo różnic jesteśmy przez chrzest jednym Ciałem Chrystusa, ożywia nas i prowadzi ten sam Duch, umacnia jednakowa nadzieja” – podkreślił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas diecezjalnego spotkania ekumenicznego w Rakowie. Wydarzenie było zwieńczeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Gorzów Wlkp.: Modlitwa w katedrze o beatyfikację sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty
Kapłani, wierni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz rodzina bp. Wilhelma Pluty modlili się w gorzowskiej katedrze o jego beatyfikację. Okazją była 40. rocznica śmierci wieloletniego biskupa gorzowskiego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
11. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej
Przez dwa dni (24–25 stycznia) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla od rana do wieczora rozbrzmiewały tradycyjne i nowoczesne utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu solistów, duetów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych, śpiewaczych, folklorystycznych oraz chórów. Jury dopuściło do udziału w 11. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek 70 podmiotów wykonawczych. Dwukrotnie więcej zgłosiło chęć udziału.
Diecezja radomska: Teresa Połeć ponownie prezesem Akcji Katolickiej
Teresa Połeć otrzymała nominację na trzecią kadencję prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Uroczystość odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. W trakcie wydarzenia legitymacje otrzymali nowi członkowie stowarzyszenia, którego celem celem jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej.
Wąchock: obchody rocznicy powstania styczniowego
– Powstanie styczniowe było fundamentem, dzięki któremu mogliśmy się doczekać niepodległości w 1918 roku – powiedział o. Eugeniusz Augustyn, który celebrował Mszę świętą w Kościele św. Floriana w Wąchocku. Opat miejscowego opactwa cysterskiego modlił się 25 stycznia w kolejną rocznicę zrywu powstańczego.
Okół k. Ostrowca Świętokrzyskiego: ekumeniczna modlitwa na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
„Gromadzimy się jako dzieci jednego Ojca. Miłość to jedyna droga do jedności” – podkreślił ks. Paweł Walczyński podczas nabożeństwa Słowa Bożego w parafii polskokatolickiej św. Franciszka z Asyżu w Okole. Modlitwa, sprawowana 25 stycznia, zakończyła obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Promocja lektoratu i akolitatu kleryków WSD w Pelplinie
W niedzielę, 25 stycznia 2026 r., wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie przeżywała radosną uroczystość. Podczas Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił posługi lektoratu pięciu klerykom oraz akolitatu sześciu alumnom seminarium. W homilii podkreślił, że przyjęcie tych posług jest kolejnym etapem rozeznawania powołania i wezwaniem do bycia „światłością w ciemnościach”.


