Diecezje
Bp Bryl do Akcji Katolickiej: trzeba budować mosty, a nie mury
– Bliskość Pana Boga łączy nas, otwiera nasze serca na tych, którzy są obok nas. My ludzie wierzący jesteśmy tymi, którzy szukają wspólnoty, szukają relacji, bliskości. Nie szukamy tego co dzieli, ale tego, co łączy – mówił bp Damian Bryl do przedstawicieli Akcji Katolickiej z całej diecezji kaliskiej podczas Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Po Eucharystii biskup kaliski złożył życzenia i przełamał się opłatkiem.
Kielce – noworoczne spotkanie Grona Przyjaciół WSD
Jedno z najliczniejszych stowarzyszeń w Kościele kieleckim – Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach – posumowało dzisiaj bieżącą działalność na spotkaniu noworocznym oraz łączyło się w modlitwie podczas Mszy św. z bp. Janem Piotrowskim, z intencją o powołania.
Zjazd Kolędowy duszpasterzy i katechetów archidiecezji białostockiej
Abp Józef Guzdek podkreślił, że formacja nie jest formalnym obowiązkiem, lecz osobistą odpowiedzialnością za rozwój duchowy, intelektualny i ludzki. W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezja Białostocka odbył się Zjazd Kolędowy duszpasterzy i katechetów. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 katechetów – duchownych i świeckich. Zjazd został zorganizowany przez Zespół ds. Formacji Duchowieństwa oraz Katedrę Teologii Katolickiej Uniwersytet w Białymstoku. Poświęcony był aktualnemu rokowi duszpasterskiemu, przeżywanemu pod hasłem „Uczniowie-misjonarze”, a także zagadnieniom formacji chrześcijańskiej i kapłańskiej. Wykład pt. „Jezusowa szkoła uczniów – nasza misja w czasach kryzysu” wygłosił ks. dr Waldemar Graczyk, wicedyrektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Kard. Ryś do społeczności UPJPII: Kościół potrzebuje uniwersytetu – wspólnoty ludzi
– Kościół nie potrzebuje uniwersytetu jako zespołu ekspertów. Jest potrzebna wspólnota ludzi, którzy są zebrani wokół prawdy, potrafią do niej iść razem – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Eucharystii w kolegiacie św. Anny w Krakowie, poprzedzającej promocje akademickie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
18. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców z udziałem Prezydenta RP
”Dziękujemy za wciąż chrześcijańską Polskę i za Prezydenta RP, który wielokrotnie z nami pielgrzymował” – z udziałem prezydenta Karola Nawrockiego odbywa się na Jasnej Górze 18. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Wydarzenie zgromadziło kilkanaście tysięcy kibiców z całej Polski. Odbywa się pod hasłem „Ciebie Boga Wysławiamy”.
Bp Bryl do katechetów: miłość Jezusowa ma być stylem naszego życia
– Chcemy, żeby miłość Jezusowa była stylem naszego życia, bo kochać to nie znaczy, że wypełnia się cztery czy nawet pięć uczynków dziennie. To ma być sposób, w jaki żyję na co dzień, 24 godziny na dobę – mówił bp Damian Bryl do katechetów. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W diecezji kaliskiej pracuje ok. 580 katechetów.
Abp Zieliński: Caritas musi rozpoczynać swoją posługę miłosierdzia na spotkaniu z Panem
„Środowisko Caritas musi rozpoczynać swoją posługę miłosierdzia przy ołtarzu, na modlitwie, na kolanach, na spotkaniu z Panem, by właśnie z Boga była przeogromna moc, a nie z tylko ludzkich, czysto humanitarnych pobudek. To właśnie powinno wyróżniać wspólnotę wierzących” – mówił abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji świątecznej Gali Caritas i wziął udział w spotkaniu będącym podziękowaniem wolontariuszom, darczyńcom i przyjaciołom Caritas za zaangażowanie w posługę miłosierdzia.
Nowe muzeum pod ziemią bazyliki w Oleśnicy już otwarte
To, co przez lata było niedostępne i zapomniane, dziś znów opowiada dzieje miasta Oleśnicy. W podziemiach Bazyliki Mniejszej św. Jana Apostoła i Ewangelisty otwarto nową przestrzeń muzealną, która prowadzi zwiedzających przez tysiące lat lokalnej historii – od epoki neolitu aż po dramatyczne wydarzenia XX wieku.
Kolędnicy misyjni diecezji ełckiej połamali się opłatkiem
10 stycznia w Ełku w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego odbyło się spotkanie opłatkowe Kolędników Misyjnych Diecezji Ełckiej. Kilkanaście grup z całej diecezji przyjechało wraz ze swoimi opiekunami, katechetami, siostrami zakonnymi i księżmi. Uczestników przywitał proboszcz parafii, ks. Marcin Koncewicz SDB: „Cieszę się, że zaczynamy to spotkanie Mszą św., bo to z Eucharystii będziemy mogli czerpać siłę, aby działać jako uczniowie misjonarze”.
Poznań – ponad 900 małych flażolecistów kolędowało w katedrze
Ponad 900 dzieci z przedszkoli, szkół, scholi i ośrodków kultury z Wielkopolski, Warszawy, Wrocławia oraz z województwa pomorskiego spotkało się w poznańskiej katedrze na jubileuszowym, XXX kolędowaniu flażolecistów. Nabożeństwo słowa poprowadził bp Jan Glapiak.


