Diecezje
Służby porządkowe i ratunkowe wzywają do uważności na osoby bezdomne, starsze i nietrzeźwe
„Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy” – apel ten powraca w związku z silnymi mrozami i intensywnymi opadami śniegu w województwie świętokrzyskim. Służby porządkowe i ratunkowe, na apel wojewody, wzywają mieszkańców do szczególnej czujności wobec osób bezdomnych, starszych oraz nietrzeźwych, dla których obecne warunki pogodowe mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Do 300 tys. zł wsparcia na remont zabytków na Mazowszu
„Dzięki temu ponad 130 zabytkowych obiektów odzyskało dawny blask” – podkreśla marszałek Adam Struzik, informując o uruchomieniu nowej edycji programu „Mazowsze dla zabytków”. Właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na prace konserwatorskie i remontowe. Nabór wniosków potrwa do 6 lutego.
Oświadczenie Metropolity Gdańskiego w związku z profanacją krzyża w szkole w Kielnie
„Z ubolewaniem przyjąłem informację o akcie profanacji krzyża, do którego doszło w jednej ze szkół na terenie naszej archidiecezji” – napisał metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC w oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji gdańskiej. Abp Wojda oczekuje wyjaśnień ze strony dyrekcji szkoły oraz jej organu prowadzącego. Wyraża też wdzięczność wszystkim tym, którzy stanęli w obronie krzyża.
Szopka z Ziemi Świętej na Jasnej Górze przypomina o męczeństwie współczesnych chrześcijan
Na Jasnej Górze oprócz trzech przygotowanych na Boże Narodzenie, jest także czwarta szopka, która przybyła do Sanktuarium z Ziemi Świętej. Dla pielgrzymów dostępna przez cały rok, przypomina o jedności i solidarności z tymi, którzy nie mogą bez przeszkód wyznawać wiarę w Chrystusa. To rzeźba wykonana przez chrześcijan w warsztacie w Betlejem w trzystuletnim drzewie oliwnym.
Dyrektor Archiwum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odebrał nominację profesorską
Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze – ks. Robert Romuald Kufel 7 stycznia z rąk Prezydenta Polski Karola Nawrockiego odebrał dokument nadający mu tytuł profesora nauk teologicznych. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Kielce – szeroka formuła Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Spotkania w cerkwi prawosławnej w Kielcach i w parafii polskokatolickiej w Okole wróciły – po przerwie – do programu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który przypada od 18 do 25 stycznia. Towarzyszy mu motto: „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”.
Kraków – sesja nt. śmierci (zapowiedź)
W sobotę 10 stycznia przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbędzie się sesja kolbiańska, w czasie której zostanie podjęta refleksja nad śmiercią na styku teologii, historii i praktyki. Podczas niej zostaną postawione pytania o sens, język i sposób mówienia o śmierci we współczesnym świecie.
Święto Jordanu z Łemkami w Olchowcu
W Olchowcu na Podkarpaciu 6 stycznia Łemkowie uroczyście obchodzili Święto Objawienia Pańskiego, zwane też Świętem Jordanu. W Kościele greckokatolickim nosi ono również nazwę Święta Chrztu Pańskiego. Tego dnia wierni na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan uczestniczą w obrzędzie święcenia wody. W dniu Objawienia Pańskiego rano odprawiana jest liturgia św. Jana Chryzostoma (poprzedzona jutrznią), a […]
2025 – rok intensywnego rozwoju UKSW
2025 rok był dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego czasem intensywnego rozwoju, ważnych decyzji strategicznych oraz wydarzeń, które na nowo określiły miejsce uczelni na mapie szkolnictwa wyższego. UKSW umacniał swoją pozycję w prestiżowych rankingach, poszerzał współpracę międzynarodową, inwestował w infrastrukturę i nową ofertę dydaktyczną, a jednocześnie konsekwentnie pozostawał wierny swojej misji, łącząc w sobie wrażliwość na człowieka, troskę o dobro wspólne i odwagę stawiania trudnych pytań.
Legnica – blisko dwa tysiące osób w Orszaku Trzech Króli
– Wyruszamy w Orszaku z nadzieją, że wielu będzie chciało się nakarmić naszą radością z Objawienia się Jezusa światu – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski przed rozpoczęciem Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Legnicy. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Nadzieją się cieszą” i zgromadziło blisko dwa tysiące uczestników.


