Diecezje

28 grudnia 2025 | 13:35

Rok Jubileuszowy 2025 w archidiecezji krakowskiej

Archidiecezja Krakowska kończy diecezjalne obchody Roku Jubileuszowego 2025, których głównym motywem było pielgrzymowanie oraz refleksja nad chrześcijańską nadzieją. Jak podkreśla ks. Jacek Bernacik, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, kluczowym celem było zachęcenie wiernych do duchowej drogi zarówno we wspólnocie, jak i indywidualnie.

28 grudnia 2025 | 13:13

Abp Śmigiel: bez rodziny nie ma przyszłości świata i Kościoła

– Warto powtórzyć po raz kolejny, że bez rodziny nie ma przyszłości świata i Kościoła, dlatego rodziny to nasza nadzieja – mówił abp Wiesław Śmigiel w szczecińskiej katedrze w Święto Świętej Rodziny.

28 grudnia 2025 | 09:41

Bp Kleszcz: kończy się rok jubileuszowy, ale wciąż mamy nadzieję

Zakończenie Jubileuszu Roku Świętego w Archidiecezji Łódzkiej odbyło się w wigilię Święta Świętej Rodziny podczas uroczystej liturgii w bazylice archikatedralnej w Łodzi. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Kleszcz. – Kończy się rok jubileuszowy, ale wciąż mamy nadzieję. Nadzieję na dobrego arcybiskupa, przez którego będzie przemawiał do nas Chrystus – powiedział w homilii biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

28 grudnia 2025 | 05:00

Uroczystości 107. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

„Powstanie Wielkopolskie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej Wielkopolski i było jedyną tak dużą udaną insurekcją w dziejach Polski. Wielkopolska droga do niepodległości była skomplikowana i długa. Chociaż Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to powstanie wielkopolskie uświadomiło wielu, że nie wszędzie ta niepodległość jest dana” – mówił w stolicy Wielkopolski abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej farze Mszy św. z okazji 107. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 2025 | 22:35

Maruszyna na Podhalu – odrestaurowana szopka, którą namalował żołnierz AK

W okresie świąteczno-noworocznym warto odwiedzić kościół parafialny w Maruszynie koło Ludźmierza. W świątyni bowiem można oglądać niezwykłą szopkę. Jej autorem jest Włodzimierz Herczak, artysta z Poronina, legionista i żołnierz Armii Krajowej. Dzieło zostało odrestaurowane.

27 grudnia 2025 | 21:08

400. rocznica śmierci bp. Andrzeja Wilczyńskiego. Msza pod przewodnictwem Prymasa Polski

Pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka w parafii pw. św. Urszuli w Wilczynie uczczono 27 grudnia 400. rocznicę śmierci bp. Andrzeja Wilczyńskiego, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego. Prymas Polski przewodniczył Mszy św., a następnie odsłonił tablicę upamiętniającą duchownego.

27 grudnia 2025 | 19:45

Ks. Łukasz Jachymiak osobistym sekretarzem kard. Grzegorza Rysia

Kard. Grzegorz Ryś mianował swoim osobistym sekretarzem ks. Łukasza Jachymiaka. 36-letni kapłan był wcześniej m.in. wikariuszem parafii katedralnej na Wawelu i dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.

27 grudnia 2025 | 19:41

Blisko 2 tys. osób otrzymało wsparcie dzięki pomocy kieleckiej Caritas

Caritas Diecezji Kieleckiej podsumowała przedświąteczną akcję pomocy, tzn. przeprowadzone zbiórki żywności, wykonane i przekazane paczki, zorganizowane spotkania świąteczne – w efekcie tych działań pomoc trafiła do blisko 2 tys. osób w potrzebie.

27 grudnia 2025 | 19:37

Bp Czaja do pracujących za granicą: sięgajcie częściej po Słowo Boże

„Pismo Święte daje nam udział w tym, co Boże, łączy nas ponad granicami i daje moc do przetrwania najtrudniejszych chwil” – mówił biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św. w sobotę 27 grudnia sprawowanej w katedrze opolskiej w intencji osób pracujących na co dzień za granicą, tych, którzy przyjechali na Opolszczyznę w poszukiwaniu pracy, a także ich rodzin.

27 grudnia 2025 | 18:26

W Nowy Rok z Maryją Jasnogórską – wkrótce Sylwester na Jasnej Górze

Dziękczynienie za 2025 rok i modlitwa o nawrócenie dla świata zanoszone będą podczas czuwania w sylwestrową noc na Jasnej Górze. W środę 31 grudnia rozpocznie je Apel Jasnogórski, a zakończy poranna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Poprzedzą je nieszpory dziękczynno-przebłagalne o godz. 17.00 w jasnogórskiej Bazylice.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.