Diecezje
Spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej
– Tajemnica wcielenia Bożego Syna pozwala nam na nowo zrozumieć, jak wielki jest człowiek. Jak wielki jest człowiek, skoro dla niego jednorodzony Syn Boży stał się podobny we wszystkim oprócz grzechu – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich w czasie tradycyjnego spotkania opłatkowego Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
Wigilia i opłatek środowisk akademickich Bydgoszczy
Hala sportowo-widowiskowa bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki była miejscem akademickiej wigilii, która zgromadziła rektorów, przedstawicieli uczelni, wykładowców, studentów, zaproszonych gości – w tym władze miasta. – Odkrywamy zdolności, talenty, charyzmaty, którymi służymy innym. Jednocześnie przyjmujemy w pokorze, że nasze możliwości są ograniczone, jest Ktoś większy od nas – mówił do zebranych biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.
Adwent i Chanuka na KUL – wspólne światło dialogu i nadziei
Stajemy dzisiaj obok siebie – przedstawiciele wspólnoty żydowskiej, chrześcijanie i katolicy po to, żeby dziękować Bogu za Jego działanie pośród świata – powiedział w poniedziałek bp senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło. Pod znakiem wspólnej modlitwy oraz refleksji nad znaczeniem dialogu międzyreligijnego społeczność akademicka, przedstawiciele Kościoła Katolickiego oraz lubelskiej gminy żydowskiej świętowali wspólnie Adwent i Chanukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Muzeum Regionalne w Pińczowie ogłosiło konkurs na turonia
Konkurs na najlepszego turonia kolędniczego, który ogłosiło Muzeum Regionalne w Pińczowie przypomni tę charakterystyczną maszkarę z grup kolędniczych, które chodziły po wsiach i miasteczkach od Bożego Narodzenia do 3 Króli, a nawet do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Prace konkursowe należy złożyć do 30 grudnia.
Bp Bryl dziękuje pracownikom Caritas
Ważne jest, żebyśmy uczyli się otwartości i wytrwałości, żebyśmy szukali, jak możemy lepiej, piękniej, mądrzej, umiejętniej służyć, pomagać i towarzyszyć – mówił bp Damian Bryl do pracowników Caritas Diecezji Kaliskiej. Biskup kaliski przełamał się opłatkiem z obecnymi na spotkaniu w ośrodku „Pascha” w Przedborowie.
Zakończył się I Festiwal Muzyki Katedra 2025 w Gorzowie Wielkopolskim
Wieczornym Koncertem Bożonarodzeniowym w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim w ramach I Festiwalu Muzycznego Katedra 2025, zakończył się 14 grudnia, trwający od marca cykl spotkań z instrumentalistami wykonującymi muzykę klasyczną. Zakończenie festiwalu przypadło w III niedzielę adwentu nazywaną niedzielą Gaudete, czyli radości, a której teksty liturgii mówią o radości z zapowiadanego przyjścia Chrystusa, który przyniósł odkupienie.
Boże Narodzenie i koniec świata, czyli jak Bóg przychodzi do nas
Czym była pełnia czasu, w której urodził się Jezus? Czy powtórne przyjście Chrystusa, czyli paruzja, również odbędzie się w jakiejś „pełni”? Ojcowie Kościoła mówili aż o czterech przyjściach Boga – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog, autor znanych książek o Bożym Narodzeniu.
Jesteście niczym głos Jana Chrzciciela, wołający o miłość i opiekę
„Drodzy chorzy, drogie osoby w podeszłym wieku, dziś zwracamy się do was świadomi tego, że jesteście niczym głos Jana Chrzciciela, bo doświadczenie choroby i cierpienia, doświadczenie wieku podeszłego staje się głosem wołającym o miłość, opiekę i pomoc drugiego człowieka” – mówił w III niedzielę Adwentu w Poznaniu abp Zbigniew Zieliński, zwracając się do chorych, niepełnosprawnych i osób starszych.
Prymas Polski do osób konsekrowanych: dobro z natury się rozlewa
Słowa św. Tomasza z Akwinu: bonum est diffusivum sui – dobro z natury się rozlewa przypomniał abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania osób konsekrowanych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Opłatkiem i życzeniami podzielili się w niedzielę ojcowie, bracia i siostry zakonne z różnych zgromadzeń i zakonów.
Abp Kupny: Ziemie Zachodnie i Północne zakwitły pracą i wiarą naszych przodków
W kolegiacie pw. NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu abp Józef Kupny przewodniczył Mszy Świętej w ramach obchodów 80. rocznicy włączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Rzeczypospolitej Polskiej. – Po zniszczeniach wojennych „te ziemie zakwitły: w kulturze, gospodarce, życiu społecznym i religijnym. To owoce Bożej łaski, ale i ludzkiego trudu” – podkreślił arcybiskup. Mszę sprawowali także biskupi świdniccy: Marek Mendyk, Adam Bałabuch i Ignacy Dec.


