Diecezje
Kielce: uroczystości pogrzebowe wybitnego fizyka, prof. Jacka Semianiaka
Charakter państwowy miały uroczystości pogrzebowe prof. dr. hab. Jacka Semaniaka, prezesa Głównego Urzędu Miar, byłego rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauczyciela akademickiego i profesora nauk fizycznych. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Prof. Semaniak zmarł 11 grudnia w wieku 61 lat.
Kondolencje biskupa legnickiego w związku z tragedią w Jeleniej Górze
Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski napisał specjalny list do osób dotkniętych niedawną tragedią w Jeleniej Górze. Ordynariusz diecezji legnickiej zapewnia w nim m.in. o modlitwie za zmarłą w Jeleniej Górze dziewczynkę, jej rodzinę a także za tych, którzy przyczynili się do jej śmierci.
Bp Damian Bryl do samorządowców: dziękuję, że możemy razem troszczyć się o dobro człowieka
– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to wszystko, co robimy razem, za to piękne współdziałanie. To wielka sprawa, że możemy razem troszczyć o naszych mieszkańców i parafian – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas spotkania świątecznego z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych w budynku seminarium duchownego w Kaliszu.
Abp Jędraszewski do pracowników Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II: Czyńmy pokój poprzez modlitwę, dobroć i łamanie się opłatkiem
– Czyńmy pokój. Poprzez modlitwę, poprzez dobroć, poprzez łamanie się opłatkiem. By łamanie się opłatkiem, sugerującym Eucharystię, stało się znakiem pojednania i prawdziwie dobrych nadziei na kolejne lata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pracowników Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.
Kielce: świąteczne spotkanie dziennikarzy i zarządu województwa z biskupem kieleckim
Dziennikarze kieleckich mediów, samorząd województwa świętokrzyskiego i bp Jan Piotrowski podzielili się dzisiaj opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne oraz podsumowując miniony rok wzajemnej współpracy. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Msza św. w rocznicę zbrodni w kopalni Wujek
Kolej na nas, abyśmy tak żyli i odważnie stawali w obronie prawdy, miłości i sprawiedliwości, abyśmy mogli kiedyś dołączyć do nich w niebie – mówił o Dziewięciu z Wujka abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki.
Rzecznik KUL: student zatrzymany przez ABW został natychmiast zawieszony
Decyzja o zawieszeniu studenta zatrzymanego przez ABW była natychmiastowa. Została podjęta 8 grudnia, gdy tylko pismo sądu w tej sprawie dotarło na KUL – poinformował rzecznik KUL Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu zorganizowanego we wtorek przez uczelnię w związku z informacją o zatrzymaniu studenta podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. – Ubolewamy, że taka sytuacja dotyczy studenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, choć to student pierwszego roku – podkreślił rzecznik.
Zakończenie renowacji katedry opolskiej – świątynia znów będzie otwarta dla wiernych
Po 40 miesiącach całkowitego zamknięcia oraz niemal dziesięciu latach intensywnych, wieloetapowych prac konserwatorskich w katedrze opolskiej ponownie zostaną otwarte drzwi dla wiernych i odwiedzających. Zakończona renowacja nie tylko przywróciła świątyni jej historyczny blask i architektoniczną spójność, lecz także doprowadziła do przełomowych odkryć archeologicznych, które istotnie zmieniły wiedzę o jej początkach. Katedra wraca do pełnienia swojej podstawowej funkcji jako centrum życia liturgicznego diecezji, a jednocześnie staje się miejscem prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego i naukowego.
„Tak, pomagam” – 26,5 tony żywności zebrane w diecezji bielsko-żywieckiej
Diecezja bielsko-żywiecka zajęła pierwsze miejsce w Polsce w zimowej edycji ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak Pomagam”. Dzięki hojności darczyńców i zaangażowaniu 1460 wolontariuszy zebrano 26,5 tony żywności, najwięcej spośród wszystkich diecezji w kraju.
Wigilia Caritas dla osób potrzebujących
Przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbyła się doroczna wigilia dla osób potrzebujących, którą z parafią zorganizowała Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zanim blisko 100 osób podzieliło się opłatkiem i zasiadło do stołu odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Adriana Puta.


