Diecezje
„Bydgoskie Bambinelli” – zwyczaj święcenia figurek Dzieciątka Jezus
Kościół Świętej Trójcy w Bydgoszczy był miejscem, gdzie poświęcone zostały figurki Dzieciątka Jezus, które trafią do wielu rodzinnych żłóbków. Spotkanie modlitewno-integracyjne pod nieformalną nazwą „Bydgoskie Bambinelli” odbywało się po raz drugi.
Forum Ukraińców Europy Wschodniej w Przemyślu
W Przemyślu rozpoczęło się Forum Ukraińców Europy Wschodniej, które odbywa się w dniach 12–14 grudnia w Ukraińskim Domu Ludowym pod hasłem „Ukraińcy Europy Wschodniej: jedność, siła, przyszłość. Razem kształtujemy zwycięskie jutro”. W wydarzeniu uczestniczy zespół Wydziału Duszpasterstwa i Migracji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) ks. Andrij Gach, ks. Witalij Chrabatyn i ks. Roman Ilnycki.
Biskup Pindel modlił się z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Cieszynie
Kościół powszechny przeżywa Jubileusz Więźniów – ostanie wielkie wydarzenie kończącego się Roku Jubileuszowego, podczas którego biskupi na całym świecie odwiedzają zakłady karne, by wraz z osobami pozbawionymi wolności modlić się i głosić orędzie nadziei. W ten nurt jubileuszowych inicjatyw wpisała się 13 grudnia br. wizyta bp. Romana Pindla w Zakładzie Karnym w Cieszynie.
Tarnobrzeg: Bp Krzysztof Nitkiewicz ustanowił siedmiu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu, odbyła się uroczystość błogosławieństwa i posłania nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Od tej pory dołączą oni do grona mężczyzn posługujących w parafiach diecezji, niosąc Najświętszy Sakrament osobom chorym, starszym i tym, którzy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii.
Dawny areszt przy Rakowieckiej: Msza św. i apel pamięci w intencji ofiar stanu wojennego
– Stan wojenny to zbrodnia, którą wypowiedziała Polska Ludowa polskim patriotom – mówił ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, podczas homilii w trakcie Mszy św. za ofiary stanu wojennego. W świetlicy dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej, jednym z miejsc do którego trafiali zatrzymani po 13 grudnia opozycjoniści, Eucharystii przewodniczył ks. ppor. Patryk Szostkowski, kapelan Ordynariatu Polowego. Po Mszy św. odbył się apel pamięci, a pod tablicą upamiętniającą ofiary złożono kwiaty.
Radom: pierwszy raz obchodzono diecezjalny Dzień Modlitw o Dar Potomstwa
Wiele par wzięło udział we Mszy świętej w czasie której modlono się o dar potomstwa. Liturgii w kościele Świętej Rodziny w Radomiu, przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Kraków: pod „Oknem papieskim” po raz 19. rozbłyśnie choinka
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem przy Franciszkańskiej 3, pod „Oknem papieskim” rozbłyśnie choinka. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 23 grudnia. Archidiecezja Krakowska już po raz 19. zaprasza rodziny oraz dziecięce grupy parafialne wraz z duszpasterzami i opiekunami na plac przy Franciszkańskiej 3, aby wspólnie trwać w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.
Bp Lityński: Wspólnota parafialna jest dla siebie darem, ale i zadaniem
„Wspólnota parafialna jest dla siebie darem, ale i zadaniem” – podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w z okazji 25. rocznicy budowy kościoła w Szklarce Radnickiej, który należy do parafii pw. NMP Częstochowskiej w Radnicy.
Małopolskie Centrum Wolności i Solidarności powstaje w Zabytkowej Kopalni Jawiszowice
W przeddzień 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau ogłosiła rozpoczęcie prac nad utworzeniem Małopolskiego Centrum Wolności i Solidarności na terenie Zabytkowej Kopalni Jawiszowice.
Fundacja „Bo Jesteś” – dla dzieci w kryzysie psychicznym rozpoczęła działalność w Bydgoszczy
„Jedno życie, jeden człowiek to jeden świat” – mówił prezes Mariusz Kaniewski. Takimi słowami filozof, przedsiębiorca, twórca Fundacji „Bo Jesteś”, zainaugurował 12 grudnia jej oficjalną działalność w Bydgoszczy. Fundacja oferuje pomoc psychoterapeutyczną oraz niskopłatne psychoterapie dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. Inicjatywa odpowiada na epidemię samotności oraz kryzysów psychicznych.


