Diecezje
Rzyki: barwne ołtarze odzyskały świetność
Dwie zabytkowe nastawy ołtarzowe w kościele parafialnym św. Jakuba w Rzykach odzyskały dawną świetność po zakończonych pracach konserwatorskich. Jak poinformował konserwator sztuki i zabytków sakralnych w diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, świątynia wzniesiona w latach 1793–1796 w charakterystycznym dla Galicji stylu józefińskim przez wiele lat pozostawała skromna w swoim wystroju. Dopiero pod koniec XIX wieku, dzięki ofiarności parafian, została wzbogacona o intensywną polichromię oraz nowe elementy wyposażenia, w tym boczne ołtarze wykonane z barwnego, polichromowanego stiuku.
Ruszyły facebookowe rekolekcje adwentowe dla harcerzy
Ks. Sebastian Nocoń, kapelan Kieleckiej Chorągwi ZHP, prowadzi na profilu Facebook rekolekcje adwentowe, których kolejne odcinki ukazują się w piątki przed adwentowymi niedzielami. Dzisiejszy zatytułowano „Czuwaj…, czyli Adwent nad Zalewem”.
Diakonat stały darem dla Kościoła – sympozjum na Jasnej Górze
O diakonacie stałym jako darze dla Kościoła mówi się podczas sympozjum, które dziś odbywa się na Jasnej Górze. Jego celem jest m.in. przybliżenie istoty posługi oraz tożsamości diakonów stałych, wymiana doświadczeń i umocnienie w służbie. Organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Ośrodek Formacyjny w Opolu. Obecnie w Polsce jest ponad stu diakonów stałych; duża część z nich to żonaci mężczyźni i choć widać wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona czymś nowym.
Wołczyn: spotkanie Grup Modlitwy Ojca Pio z diecezji kaliskiej
Dzięki modlitwie człowiek lepiej pracuje i wykonuje swoje zadania – mówił bp Łukasz Buzun do czcicieli św. o. Pio. W Wołczynie zgromadzili się przedstawiciele w liczbie ponad 150 osób w ramach XVIII Spotkania Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Kaliskiej.
Poznań: nieszpory na rozpoczęcie Adwentu w najstarzej polskiej katedrze
Od zapalenia pierwszej świecy wieńca adwentowego oraz świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez przedstawicieli organizacji charytatywnych Kościołów chrześcijańskich – Caritas, Eleos i Diakonii – rozpoczęły się uroczyste pierwsze nieszpory Adwentu w katedrze poznańskiej. Przewodniczył im abp Zbigniew Zieliński.
25 lat Rodziny Kolpinga w Łebie – najstarszej wspólnoty kolpingowej w Diecezji Pelplińskiej
W Łebie działa najstarsza w Diecezji Pelplińskiej Rodzina Kolpinga – powstała w 2000 roku przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Jej początki były odpowiedzią na bardzo konkretną potrzebę: stworzenie środowiska, które zintegruje nową parafię, otworzy mieszkańców na współpracę i pozwoli im działać wspólnie. Dziś, po 25 latach, widać, że ta intuicja była niezwykle trafna – Rodzina Kolpinga stała się jednym z filarów lokalnej aktywności społecznej.
Sesja misjologiczna i nocne czuwanie środowisk misyjnych w Polsce
Pod hasłem „Uczniowie-misjonarze u Matki” na Jasnej Górze odbywa się sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem modlitewnym środowisk misyjnych. Jest to okazja, by Matce Bożej zawierzyć całe dzieło misyjne Kościoła i prosić o nowe powołania do rozkrzewiania wiary oraz o budzenie wrażliwości misyjnej, bo jak podkreślają organizatorzy, „Kościół jest jedną wielką parafią, która należy do Chrystusa”.
Synod w archidiecezji wrocławskiej zmierza ku końcowi
Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbyło się piąte zebranie plenarne II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, ostatnie w tym roku kalendarzowym. Spotkanie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego.
Abp Szal: Bądźmy wzorem dla młodego pokolenia
Jezus jest najlepszym nauczycielem i wzorem nauczyciela i wychowawcy. Módlmy się o to, aby Nie brakło nam łaski w naśladowaniu Chrystusa, a także jego świętych, którzy też na swój sposób naśladowali Jezusa z Nazaretu jako mistrza, nauczyciela i wychowawcy – mówił abp Adam Szal podczas jubileuszu świata edukacji, wychowania i katechizacji, który odbywał się w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.
Bp Lechowicz we liście na Adwent: nasze życie jest walką o zbawienie
Biskup polowy Wiesław Lechowicz w liście na I Niedzielę Adwentu łączy trzy wątki: podsumowanie Roku Jubileuszowego, program nowego roku liturgicznego oraz biblijną „instrukcję” na niepewną przyszłość. Biskup odwołuje się do obrazu żołnierza – czujnego, analizującego sytuację, gotowego do działania. „Życie nasze jest bowiem walką o zbawienie. (…) Mamy sprzymierzeńca w postaci Jezusa, który jest naszym boskim dowódcą, prowadzącym nas do ostatecznego zwycięstwa, które określamy mianem zbawienia”, czytamy w liście.


