Diecezje
Bp Bryl: bez formacji nie ma rozwoju życia chrześcijańskiego
– Proszę, aby nasze parafie i wspólnoty, szczególnie w tym roku, miały na względzie wzajemną troskę o wsparcie w formacji swoich członków, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych oraz seniorów – napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan z okazji rozpoczynającego się roku duszpasterskiego 2025/2026.
Prymas: nie musimy tworzyć nowych struktur, wykorzystajmy to, co mamy w duszpasterstwie
Nie musimy tworzyć nowych struktur. Nie musimy szukać jakichś szczególnych przestrzeni, ale z większym zaangażowaniem wchodzić w to, co już mamy w naszym duszpasterstwie – pisze w liście na rozpoczynający się adwent abp Wojciech Polak. Prymas wyjaśnia także zasadność wprowadzenia w archidiecezji gnieźnieńskiej diakonatu stałego.
W archidiecezji gnieźnieńskiej wprowadzony zostanie diakonat stały
Wraz z Adwentem w archidiecezji gnieźnieńskiej wprowadzony zostanie stały diakonat. To jeden z trzech stopni sakramentu święceń – obok prezbiteratu i episkopatu – który został przywrócony w Kościele łacińskim po Soborze Watykańskim II. Nie jest to etap przejściowy do kapłaństwa, lecz samodzielne powołanie, skupione na posłudze miłosierdzia, ewangelizacji i służbie liturgicznej.
Boże Narodzenie i 20 obrazów. Nowa odsłona projektu, który ożywia sztukę sakralną
W podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze można obejrzeć najnowszą wystawę cyklu „Namalować katolicyzm od nowa”. Dwadzieścia współczesnych interpretacji Bożego Narodzenia przyciąga zarówno miłośników sztuki, jak i osoby poszukujące duchowego zatrzymania.
„Quinquenalia” u Misjonarzy Świętej Rodziny
W Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim w dniach 24-28 listopada br. spotkali się młodzi księża oraz bracia zakonni, aby pogłębiać swoją formację. To doroczne spotkanie zwane „Quinquenalia”, miało tym razem nieco inny charakter. Postanowiono podjąć pogłębioną refleksję nad charakterem duszpasterstwa prowadzonego przez Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce oraz nad kierunkami jego udoskonalania.
Kontrowersje wokół spektaklu „Wszyscy jesteśmy Belén” – Kuria Warmińska wydała oświadczenie
Kontrowersje i niepokój wśród wiernych budzi grafika towarzysząca spektaklowi „Wszyscy jesteśmy Belén”, który ma zostać wystawiony na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Archidiecezja Warmińska przyłącza się do sprzeciwu. „Z pełnym szacunkiem dla wolności artystycznej przypominamy, że wolność ta nie zwalnia z odpowiedzialności za treści, które nie mogą uderzać w to, co dla wielu osób jest najświętsze” – czytamy w opublikowanym wczoraj oświadczeniu.
Śledztwo w sprawie pochodzenia św. Andrzeja Boboli. 30 listopada mija rocznica urodzin męczennika
W kilku miejscach w Polsce w dniach 20-28 listopada trwa nowenna przed 434. rocznicą urodzin św. Andrzeja Boboli. Jak się okazuje, z datą i miejscem urodzenia tego świętego wiążą się ciekawe historie.
Caritas Kielecka włączyła się w „Żywnościowy SOS dla Seniorów”
„Dzięki wsparciu Fundacji Biedronki możemy poszerzyć ofertę kilku naszych placówek pomocowych” – powiedział ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, odnosząc się do udziału organizacji w programie „Żywnościowy SOS dla Seniorów”. Program realizowany jest od listopada br. do końca kwietnia 2026 r. na terenie diecezji kieleckiej.
Sandomierz: młodzi znawcy Biblii
W budynku Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbył się finał XXX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej pod hasłem: „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.
Już 51 milionów świec… Zainaugurowano 32. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
51 milionów świec w ciągu 30 lat. Tyle właśnie zapłonęło na wigilijnych stołach w polskich domach jako wyraz wsparcia dla potrzebujących dzieci. – Za każdą z nich jest konkretna historia, historia dziecka, które otrzymało szansę na wakacje, ciepły posiłek, czy turnus rehabilitacyjny – mówił ks. Janusz Majda, dyrektor Caritas Polska podczas inauguracji 32. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Już po raz drugi ta wyjątkowa ekumeniczna inicjatywa a zarazem najstarsza charytatywna akcja Caritas w Polsce rozpoczęła się na PGE Narodowym. Dziś wieczorem stadion rozświetlony zostanie napisem „Zapal świecę”.


