Diecezje
Przewodniczący Episkopatu do abp. Wachowskiego: biskupia Msza prymicyjna to okazja do wdzięczności Bogu i ludziom
Niech misja w Iraku będzie okazją do odkrywania na nowo zadania i powołania, jakim Pan Bóg obdarzył Księdza Arcybiskupa – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście przekazanym abp. Mirosławowi Wachowskiemu w dniu jego Mszy św. prymicyjnej. Nowy nuncjusz apostolski w Iraku przewodniczył jej w czwartek, 13 listopada w katedrze w Ełku.
Ekumeniczna modlitwa za zmarłych w Bielsku-Białej
Msza św. w intencji jedności chrześcijan oraz ekumeniczna modlitwa dziękczynna za zmarłych odbyły się wieczorem 13 listopada br. w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W wydarzeniu, zainicjowanym przez bielski oddział Klubu Inteligencji Katolickiej, uczestniczyli duchowni i wierni czterech Kościołów chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.
Bp Lityński: kiedy przyznajemy się do Boga, stajemy się mocniejsi
„Kiedy przyznajemy się do Boga, to stajemy się mocniejsi. Moc świadectwa powoduje, że znikają w naszym sercu lęki, a wzrasta miłość” – mówił bp Tadeusz Lityński 13 listopada podczas Mszy św. w kościele w Trzebiczu k. Drezdenka. Tak tutejsza społeczność rozpoczęła uroczystości z okazji 80-lecia istnienia Szkoły Podstawowej.
Nuncjusz Wachowski odprawił w Ełku prymicyjną Mszę św.
Nowy nuncjusz apostolski w Iraku, kapłan diecezji ełckiej abp Mirosław Wachowski, odprawił w czwartek Mszę św. prymicyjną w katedrze w Ełku. – Ukazuj współczesnemu światu i człowiekowi miłość Boga. Ukochaj człowieka, któremu chcesz głosić Ewangelię – mówił do arcybiskupa biskup ełcki Jerzy Mazur.
Kard. Ryś do kleryków: jak nie stać was, żeby się uniżyć i być posłusznymi, toście trafili pod zły adres
Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczył uroczystej Mszy Świętej odpustowej ku czci św. Stanisława Kostki – patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W dorocznym odpuście, celebrowanym w kaplicy pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, uczestniczyli klerycy z pięciu seminariów duchownych. Obecni byli również kard. Gérald Lacroix – prymas Kanady, bp Zbigniew Wołkowicz oraz bp Piotr Kleszcz – biskupi pomocniczy archidiecezji łódzkiej.
Jasna Góra: o sensie życia podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich
O tym, jak w kontekście cyberzagrożenia chronić nie tylko dane, ale i zdrowie psychiczne, o pułapce autodestrukcji nastolatka, czyli o uzależnieniach behawioralnych i substancjonalnych czy logoterapii w pracy pedagogicznej mowa jest podczas 35. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie nauczycieli i pedagogów poprzedziła konferencja dyrektorów. Temat Forum to „Szkoła katolicka – droga do sensu”.
Kalisz: konferencja „Ogień młodości” (zapowiedź)
Dlaczego jestem w Kościele? To pytanie stawiamy sobie coraz częściej, szczególnie w świecie pełnym alternatyw, ale też rozczarowań. Nad tym tematem pochylą się uczestnicy konferencji, która odbędzie się 22 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Jej celem jest poszukanie odpowiedzi poprzez inspirujące prelekcje, autentyczne świadectwa i otwarty dialog. W gronie prelegentów są specjaliści z różnych dziedzin.
Jasło: poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa
W Jaśle odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości, połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej dedykowanej ks. mjr. Mieczysławowi Janasowi, kapelanowi Wojska Polskiego i ofierze Zbrodni Katyńskiej.
Weekend patriotyczny w Mariówce
W przedłużony weekend listopadowy, w dniach od 8 do 12 listopada, w Ośrodku Rehabilitacji Promień w Mariówce pacjenci mieli okazję wspólnie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Był czas na śpiew pieśni patriotycznych oraz tańce do melodii narodowych. W ramach obchodów uczestnicy mieli również okazję wysłuchać prelekcji historycznych oraz wykładów prozdrowotnych.
Ogólnopolska akcja „Kredkobranie” przedłużona
„Kredkobranie” to inicjatywa, która ma na celu zebranie przyborów szkolnych i materiałów plastycznych dla najmłodszego pokolenia Polaków żyjącego na Kresach. Z uwagi na mniejszą ilość zebranych dotychczas darów, została przedłużona do 21 listopada.


