Diecezje
Abp Ryś: gdzie można lepiej poznać diecezję, jeśli nie na pielgrzymce?
Dziennikarze mnie pytają, czemu chodzę na pielgrzymkę. Jak to czemu? A gdzie można lepiej poznać diecezję? Siedząc w kurii i czekając, aż ktoś łaskawie przyjdzie? – powiedział abp Grzegorz Ryś do łódzkich pielgrzymów na porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.
Abp Ryś: wszystko, co najistotniejsze, Kościół przejmuje od Maryi
To, co Kościele jest najważniejsze, to nie są mury, bramy, struktury, najważniejsza w Kościele jest relacja, której się Kościół uczy od Maryi. Cały Kościół był z Maryją na Golgocie. Wszystko, co najistotniejsze, Kościół przejmuje od Mary – mówił abp Grzegorz Ryś do uczestników łódzkiej pielgrzymki, która dotarła na Jasną Górę.
Na Jasnej Górze trwa jeden z najważniejszych odpustów
Obchodzona dziś uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. To jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych licznie przybywających także w pielgrzymkach pieszych.
Licheń. „Piknik z Mamą i Tatą”
Ponad pięć tysięcy pielgrzymów spędziło niedzielę w gronie rodziny w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po Mszy Świętej o godz. 12.00 z błogosławieństwem indywidualnym dzieci, rodziny bawiły się na dorocznym Pikniku z Mamą i Tatą.
W Legnickim Polu zakończyło się 26. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej
Ponad 350 osób uczestniczyło w spotkaniu młodych, które już po raz kolejny zostało zorganizowane na zakończenie wakacji. – To taki czas, kiedy możemy naładować akumulatory na cały rok szkolny i akademicki – podkreślają uczestnicy.
Abp Depo: modlimy się, żeby na polskiej ziemi nie wzgardzono krzyżem
„Prosimy Boga, żeby nigdy nie wzgardzono na ziemi polskiej tą miłością, która objawiła się w krzyżu Jezusa Chrystusa, a bez której życie nasze nie ma korzeni ani sensu” – mówił abp Wacław Depo w homilii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski przewodniczył Nieszporom przed procesją maryjną, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę.
Abp Jędraszewski: dożynki wpisują się w dzieło uwielbienia Boga
– Uroczystość, którą dziś przeżywamy – dziękczynienie za plony – to włączenie się w wielkie dzieło uwielbienia Boga. Nie znikczemniały nasze umysły! Potrafimy zachwycić się pięknem stworzonego przez Boga świata – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie podczas Mszy św. z okazji XXI Dożynek Województwa Małopolskiego.
Abp Skworc: człowiek nie jest samowystarczalny
Podczas Dożynek Wojewódzkich w Czernicy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w homilii podkreślał, że „człowiek nie jest samowystarczalny”. Zachęcał również do dalekowzroczności w rolniczej eksploatacji ziemi oraz do sprawiedliwości wobec naszego wspólnego domu – ziemi.
Beskid Żywiecki: finał „Ewangelizacji w Beskidach” na Wielkiej Raczy
Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim była ostatnim szczytem górskim, na którym w tegoroczne wakacje odbywała się siódma edycja „Ewangelizacji w Beskidach” – największej tego typu akcji w diecezji bielsko-żywieckiej. Podczas spotkań w lipcu i sierpniu duchowni pod hasłem „Droga Łaski”, przybliżali pielgrzymom istotę i znaczenia sakramentów świętych.
Abp Kupny: zmieniać Kościół są w stanie tylko ludzie, którzy wyznają, że Jezus jest Bogiem
Nie chcemy dziś świętować 800-lecia Pomnika Historii, ale 800-lecie pomnika wiary – podkreślił abp Józef Kupny, przewodnicząc Mszy św. w trzebnickiej bazylice św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi z okazji 800. rocznicy konsekracji świątyni.


