Diecezje
Jasna Góra: z Rzeszowa dotarła najstarsza pielgrzymka rowerowa
Moc modlitwy i wspólnoty jest potężna zapewniają uczestnicy najstarszej pielgrzymki rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę. Zaczęło się od jednego pątnika, który 40 lat temu przyjechał podziękować za wybór Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymkę do Polski. Dziś przyjechało 295 osób.
100-lecie parafii w Gródku
Dziękczynnej Mszy świętej w 100. rocznice powstania parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku przewodniczył w niedzielę biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Hierarcha przypomniał w homilii, że parafia ma korzenie unickie.
Uroczystą Eucharystią w katedrze rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Toruńska
– Niech trasa pielgrzymkowa będzie wspaniałą lekcją właściwej hierarchii wartości. Niech nas uczy, że w drogę zabieramy tyle, ile jest konieczne, że wszystko, co jest nadmiarem, jest balastem, który potrafi nas opóźnić, a nawet zniwelować nasze dobre zamiary. Niech trud pielgrzymi będzie dla nas szkołą życia i miłości – powiedział bp Wiesław Śmigiel do pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. W toruńskiej katedrze zgromadziło się blisko 1, 5 tysiąca pielgrzymów z diecezji toruńskiej i pelplińskiej, którzy podczas Mszy św. modlili się o potrzebne łaski na trud wędrówki do tronu Jasnogórskiej Pani.
Blisko 1400 osób wyruszyło w sandomierskiej pielgrzymce na Jasną Górę
Blisko 1400 osób wyruszyło dzisiaj w 36. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Idą oni w grupach z Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego. Hasłem przewodnim wędrowania są słowa: „Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami”.
Przewodniczący episkopatu i prezydent Polski na obchodach 100-lecia Związku Podhalan
Abp Marek Jędraszewski odprawił w niedzielę 4 sierpnia w nowotarskim kościele NSPJ Mszę św. w intencji 100-lecia Związku Podhalan, w Eucharystii wziął udział prezydent Polski. Andrzej Duda spotkał się też z góralami na miejskim Rynku, gdzie przyznał swój protektorat 6 góralskim organizacjom oraz odznaczył pośmiertnie działaczy Związku Podhalan.
Łódzcy diakoni z abp. Rysiem w Ziemi Świętej
– Ten wyjazd był dla mnie okazją do poznania i zobaczenia na żywo tego, czego uczyłem się w seminarium, w czasie ostatnich pięciu lat formacji – tłumaczy ks. Konrad Sulmirski. – Jest to nie tylko łaska, która spotkała mnie i moich braci, ale także doświadczenie olbrzymiej wiedzy biblijnej i historycznej, którą nieustannie – podczas całego wyjazdu – dzielił się z nami ksiądz arcybiskup Ryś – zaznacza.
Arturo Mari spotkał się z mieszkańcami Częstochowy
Arturo Mari, fotograf Jana Pawła II, 3 sierpnia spotkał się z mieszkańcami Częstochowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Spotkanie prowadził Krzysztof Witkowski, dyrektor i założyciel muzeum. Gościem spotkania był również o. Jerzy Tomziński – paulin, który w tym roku skończy 101 lat życia.
Mikołów – pierwsza rocznica koronacji obrazu Matki Bożej
Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej w mikołowskiej bazylice. – Kierujemy nasze spojrzenie ku Maryi, obleczonej w słońce z koroną z gwiazd dwunastu na głowie i przypomnijmy sobie szczególny związek między Maryją a Duchem Świętym – mówił metropolita katowicki. Przypomniał, że „współpraca Maryi z Duchem Świętym (…) wyraża się w postawie bezwzględnej uległości wobec natchnień Ducha Pocieszyciela”.
Górale wyruszyli na pielgrzymkę rowerową na Hel
„Wierzę w Boga, wierzę w Kościół” – pod takim hasłem grupa 65 rowerzystów bierze udział w XI Góralskiej Pielgrzymce Rowerowej na Hel. Pątnicy wyruszyli 3 sierpnia z sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, do celu dotrą 15 sierpnia. W ostatnim dniu zatrzymają się w sanktuarium Matki Boskiej Królowej Morza w Swarzewie.
95-letnia kobieta pielgrzymuje z Włoch do Częstochowy
Licząca 95. letnia Emma Morosini idzie w indywidualnej pielgrzymce liczącej 1 000 kilometrów ze swego rodzinnego miasta Castiglione della Stiviere nad jeziorem Garda na Jasną Górę do Częstochowy. Ta była pielęgniarka powiedziała włoskiej gazecie „La Stampa” z 1 sierpnia, że w ten sposób realizuje swoje ślubowanie, które złożyła przed 28 laty w związku z poważną operacją. Poza tym wierzy, że „trzeba zawsze dziękować Matce Bożej”.


