Diecezje
Kraków: 100. rocznica powstania polskiej prowincji Córek Bożej Miłości
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania polskiej prowincji Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w kaplicy Domu Prowincjalnego w Krakowie.
Powstańcza wystawa Muzeum im. Rodziny Ulmów w Warszawie i Markowej
„Sprawiedliwym” bohaterom Powstania Warszawskiego poświęcono wystawę Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Można ją oglądać od dziś nie tylko w Markowej, lecz również na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Zaproszenie na 95. rocznicę święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego
W sobotę 3 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 w katedrze włocławskiej bp Wiesław Mering będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 95. rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, które przyjął w katedrze włocławskiej, w kaplicy Matki Bożej. W tym dniu przypada również 118. rocznica jego urodzin.
Śmierć nie jest końcem – o kapelanach Powstania Warszawskiego
W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego kapelani wojskowi byli stale przy walczących, odprawiali Msze, organizowali wspólne modlitwy, spowiadali i odprowadzali zmarłych w ostatniej drodze, wreszcie sami ginęli. 1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Msza św. w intencji Ojczyzny w przeddzień rocznicy Powstania
– Żołnierze Armii Krajowej heroicznym czynem zaświadczyli wobec całego świata, że godność Polaka i prawo do poszanowania wolności narodu są wartościami nadrzędnymi – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy podkreślił w kazaniu wkład kapelanów w duchowe umacnianie walczących powstańców. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć uczestników zrywu w przeddzień 75. rocznicy jego wybuchu. Po Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.
Bp Lityński do pielgrzymów: Maryja uczy nas wierności każdemu życiowemu powołaniu
Maryja, która była przepełniona obecnością Ducha Świętego, uczy nas wierności każdemu życiowemu powołaniu – powiedział bp Tadeusz Lityński, 31 lipca do uczestników Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tego dnia rozpoczęła się XXXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z Gorzowa na Jasną Górę.
Piesi pielgrzymi z Kujaw podziękowali za peregrynację Obrazu Nawiedzenia w diecezji bydgoskiej
O tym, że gubiąc prawdę i nie uznając swojej zależności od Boga, współczesny człowiek wchodzi na pobocza życia, zatracając drogę do ostatecznego celu, jakim jest niebo, mówił na Jasnej Górze bp Jan Tyrawa do uczestników 15. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Tegoroczna wędrówka była również podziękowaniem za peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która niedawno zakończyła się w diecezji.
W jedenastu grupach Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej przybyło około 700 pątników.
Jasna Góra: Górale przynieśli wielką modlitwę za rodziny i Ojczyznę
Górale przynieśli wielką modlitwę za rodziny i Ojczyznę. Na pielgrzymce wyrastają kolejne pokolenia, na Jasną Górę wędrują dziadkowie, ich dzieci i wnuki. Podkreślają, że trud i radość wiary wyrażana przez pielgrzymowanie jest ich osobistym skarbem, skarbem rodzin i wspólnot. Pątnicy z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Orawy przez 9 dni wędrowali do „Maryi Matki Życia i Wolności”.
W progach Jasnej Góry witał ich abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę i wygłosił homilię.
Apel biskupa polowego Józefa Guzdka o oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim
Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów Ordynariatu Polowego i wiernych diecezji o godne uczczenie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W czwartek przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.


