Diecezje
XXVI Salwatoriańskie Forum Młodych – 6-15 lipca w Dobroszycach k. Wrocławia
Koncert Patrycji Markowskiej, zespołu NiemaGotu, konferencje Sylwii Jaśkowiec i bp. Rafała Markowskiego, spektakl „Ewangelia według Kobiet” w wykonaniu Teatru Franciszka – to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników XXVI Salwatoriańskiego Forum Młodych, które odbędzie się od 6 do 15 lipca w ośrodku Caritasu w Dobroszycach k. Wrocławia. Organizatorem wydarzenia jest Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej koordynowany przez księży salwatorianów.
Skoczów: Biblia i sport – za kilka dni ruszają Igrzyska Dziecięce (Kids Games)
Na szkolnym boisku oraz stadionie odbywać się w dniach od 8-14 lipca Igrzyska Dziecięce (Kids Games) w Skoczowie. Organizatorami przedsięwzięcia adresowanego do dzieci w wieku od 7 do 12 lat są skoczowskie parafie Kościoła rzymskokatolickiego, parafia ewangelicko-augsburska, Kościół Zielonoświątkowy „Wspólnota Ewangelii” ze Skoczowa oraz skoczowska Misja „Centrum Służby Życia”.
Brakuje przymierza edukacyjnego – bp Mendyk o watykańskim dokumencie nt. gender w edukacji
Watykański dokument o kwestii gender w edukacji wzywa do „odbudowy przymierza edukacyjnego” między rodziną, szkołą a społeczeństwem – podkreśla bp Marek Mendyk w komentarzu dla KAI. Zdaniem Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przymierze to jest dzisiaj dotknięte głębokim kryzysem. Dokument Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej pt. „Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. Z myślą o drodze dialogu na temat kwestii gender w edukacji” został ogłoszony 10 czerwca, dziś KAI opublikowała jego polskie tłumaczenie.
Bp Dec: zadaniem pasterza jest głoszenie prawdy Bożej
Zadaniem pasterza jest głoszenie prawdy Bożej. Proboszcz jest zobowiązany zatroszczyć się o to, żeby w parafii głoszone było Słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach byli pouczani, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedzielę i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne – mówił bp Ignacy Dec powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego.
Bp Tomasik: Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej
– Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej – powiedział biskup Henryk Tomasik, który wieczorem, 2 lipca celebrował mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Tego dnia minęła 14. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Miejscowe sanktuarium to jedyna wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W październiku obchodzona będzie 30. rocznica jego powstania.
Prymas Polski: Maryja przypomina nam o godności człowieka
Maryja przypomina nam o ludzkiej godności, o godności dzieci Bożych; przypomina o godności mężczyzny i kobiety, o godności miłości i wierności małżeńskiej, o godności młodzieńca i dziewczyny, o godności dziecka, o jego szacunku, o szacunku dla jego integralności i nienaruszalności jego intymnych granic, jego cielesności – powiedział abp Wojciech Polak w sanktuarium maryjnym w Lipach koło Lubawy w diecezji toruńskiej. Prymas Polski przewodniczył centralnej Mszy św. kilkudniowego odpustu ku czci Matki Bożej Lipskiej. W uroczystościach udział wzięło kilka tysięcy pielgrzymów.
Bp Florczyk komentuje II Igrzyska Olimpijskie Europy
Organizację, w tym od strony zaplecza religijnego, trwających od 21 do 30 czerwca II Igrzysk Olimpijskich w Mińsku na Białorusi, dobrze ocenia bp Marian Florczyk, który towarzyszył polskiej ekipie sportowców jako duszpasterz oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców.
Bp Dajczak do nauczycieli: sama wiedza nie czyni człowieka człowiekiem
Szczególna modlitwa dziękczynna za miniony rok szkolny, a także prośba za polską oświatę, pedagogów i wychowawców, zwłaszcza o świadomość misji kształtowania człowieczeństwa i jedność środowiska zanoszona była na Jasnej Górze. 82. Pielgrzymce Nauczycieli towarzyszyło hasło: „W imię przyszłości kultury”. Wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób. Do nauczycieli przemówił również nowy minister edukacji.
Diecezja płocka: III Zlot św. Michała Archanioła
Ponad 250 harcerzy z diecezji płockiej oraz spoza niej wzięło udział w III Zlocie św. Michała Archanioła Północno-Wschodniej Chorągwi Harcerzy im. św. Michała Archanioła Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Tytuł najlepszej drużyny chorągwi i miecz św. Michała Archanioła zdobyła 3. Ostrołęcka Drużyna Harcerzy „Nemus”.
Zabawa: młodzi zamieszkają w namiotach przy sanktuarium bł. Karoliny
Miasteczko Modlitewne to wakacyjna propozycja dla młodzieży. Uczestnicy rozbiją namioty w Zabawie przy sanktuarium bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy. Do udziału w wydatrzeniu, które odbędzie się w dniach 27 lipca – 2 sierpnia zaproszeni są młodzi z całej Polski. Miasteczko to jedna z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zainspirowana życiem i świadectwem życia bł. Karoliny.


