Diecezje
Dzieci z Białorusi na kolonijnym turnusie Caritas
86 dzieci i pięciu opiekunów z Białorusi wypoczywa w podkieleckim ośrodku Caritas Diecezji Kieleckiej w Kaczynie na dobiegającym końca turnusie polonijnym, zorganizowanym głównie z myślą o potomkach polskich rodzin. W Kaczynie Białorusini przebywają od 14 do 27 czerwca.
Bp Jan Zając obchodzi 80. rocznicę urodzin
Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i emerytowany krakowski biskup pomocniczy Jan Zając obchodzi 80. rocznicę urodzin i 56. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji, w święto swojego patrona, przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice.
Gorzów Wlkp.: statuetka na drewnie z pożaru katedry dla najpopularniejszego aktora
Statuetka na drewnie, uratowanym z pożaru gorzowskiej katedry wręczona została 23 czerwca po raz pierwszy dla najpopularniejszego aktora Teatru im. Juliusza Osterwy. Nagrodę, którą nazwano „Juliusz” za całokształt pracy artystycznej otrzymał aktor Michał Anioł, odchodzący w tym roku na emeryturę. W tym dniu odbyło się zakończenie sezonu teatralnego, w którym uczestniczył proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. dr Zbigniew Kobus.
Ostatnie pożegnanie gen. Zbigniewa Nowka
„Był człowiekiem prawym, szlachetnym, uczciwym, głęboko wierzącym” – mówił w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski. Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz różnych szczebli, mieszkańcy modlili się w intencji zmarłego generała brygady Zbigniewa Nowka.
Ludowi twórcy z „Grojcowian” z Medalami „Gloria Artis”
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał znanej na Żywiecczyźnie artystce ludowej Jadwidze Jurasz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kierownikowi organizacyjnemu i artystycznemu zespołu „Grojcowianie” odznaczenie wręczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Pamięć i modlitwa za więźniów politycznych
Przebaczamy, ale pamiętamy i chcemy, by inni znali naszą historię – mówili bohaterowie z lat 1945-56, którzy podjęli walkę o wolność naszej Ojczyzny. Na Jasną Górę po raz 26. przybyła niewielka już grupa żyjących kombatantów zrzeszonych w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
Maksymilian Kolbe – święty, który łączy narody
O. Maksymilian Kolbe to święty, który łączy narody i społeczeństwa – powiedział abp Wiktor Skworc podczas prezentacji książki „Życie jako dojrzenie do świętości” poświęconej świętemu franciszkaninowi, która odbyła się w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Wkrótce obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego
Wykłady, sprzątanie cmentarza żydowskiego, publiczne debaty, wystawy, pokazy filmów, Marsz Pamięci i Modlitwy – złożą się na wielodniowe obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego, które zorganizowane będą przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, w dniach 26 czerwca-4 lipca w Kielcach.
Rokitno: Diecezjalna Piesza Pielgrzymka w Intencji Powołań
Blisko 200 pątników z różnych zakątków diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wzięło udział w Pieszej Pielgrzymce w Intencji Powołań do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Mszy św. na zakończenie przewodniczył bp senior Paweł Socha.
Rytwiany: spotkanie prawników w Pustelni Złotego Lasu
Przedstawiciele zawodów prawniczych z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się 23 czerwca w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Obecni byli również: bp Krzysztof Nitkiewicz, księża z Kurii Diecezjalnej i Sądu Biskupiego oraz Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.


