Diecezje
Papieska misja na stulecie archidiecezji katowickiej
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś list papieża Franciszka z 12 kwietnia do kard. Kazimierza Nycza, którego mianował swoim specjalnym wysłannikiem na obchody stulecia archidiecezji katowickiej, jakie odbędą się 11 czerwca. W skład misji papieskiej obok emerytowanego metropolity warszawskiego wejdą również: ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej pw. Chrystusa Króla w Katowicach i kanonik kapituły katedralnej oraz ks. Damian Wojtyczka, proboszcz parafii św. Wojciecha w Radzionkowie i kanonik honorowy kapituły katedralnej.
„Dziękujemy za nadzieję” – 1 czerwca XVIII Święto Dziękczynienia
Świątynia Opatrzności Bożej zaprasza na obchody XVIII Święta Dziękczynienia, które odbędą się 1 czerwca. Jego tegoroczne hasło „Dziękujemy za nadzieję” nawiązuje do ogłoszonego przez śp. papieża Franciszka Roku Jubileuszowego.
Sześciu nowych prezbiterów i jeden diakon w rodzinie franciszkańskiej
Rodzina franciszkańska ma sześciu nowych prezbiterów i jednego diakona. W sobotę 31 maja bracia: Łukasz Gradek, Szymon Greszta, Mateusz Hnat, Serhiy Horovyy z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Łukasz Gryzło z Zakonu Braci Mniejszych i Jan Michałkiewicz z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów przyjęli święcenia prezbiteratu, zaś kapucyn, Jakub Robazel – święcenia diakonatu.
Abp Zieliński: kapłani stają przed wyzwaniem trudnym, ale pięknym
„Idziecie do Kościoła, do tej wspólnoty, którą u początku, warto byśmy dzisiaj także tego określenia z dumą używali, nazywano «wspólnotą świętych», aby zaspakajać potrzeby współczesnego Kościoła. Stajecie przed wyzwaniem, które z jednej strony jest bardzo trudne, a z drugiej niezwykle piękne” – mówił podczas święceń prezbiteratu w katedrze poznańskiej abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański udzielił sakramentu kapłaństwa pięciu kandydatom.
Siedmiu nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej
Siedmiu diakonów z archidiecezji krakowskiej: Jakub Byrdak, Maciej Hanusiak, Michał Malinowski, Paweł Nogala, Jakub Romek, Marcin Skowron, Damian Talowski przyjęło dziś w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego.
Ostrów Wielkopolski: dzieci z diecezji kaliskiej modliły się w ramach Roku Jubileuszowego
W Roku Jubileuszowym dzieci z diecezji kaliskiej przybyły do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, aby wspólnie modlić się, a potem integrować we wspólnocie. Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun.
Prymas do neoprezbiterów: kapłańska godność to godność sługi
„Kapłańska godność to nie godność pana, lecz sługi, to prawdziwa królewska godność tego, który oddaje swe życie dla własnego zbawienia i dla pomocy w zbawieniu sióstr i braci” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do trzech diakonów, którym 31 maja w katedrze gnieźnieńskiej udzielił święceń prezbiteratu.
„Bądźmy razem” – tysiące osób na festynie bydgoskiej Caritas z okazji Dnia Matki i Dziecka
Tereny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku były przestrzenią do wspólnej zabawy podczas festynu „Bądźmy razem”, jaki zorganizowała Caritas Diecezji Bydgoskiej z okazji Dnia Matki i Dziecka.
Dominikanie mają czterech nowych kapłanów i jednego diakona
Jesteście ludźmi powołanymi do „więcej”. Ale to nie jest „więcej” przywilejów, wygody, stabilizacji, świętego spokoju. To „więcej” służby, umierania, pokory, dobra, miłości ukrzyżowanej – mówił bp Damian Muskus OFM do pięciu dominikanów, którzy przyjęli sakrament święceń. Uroczystość odbyła się w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie.
27. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę
„Rok 2025: Rokiem 90-lecia krwiodawstwa polskiego” na Jasnej Górze trwa 27. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Uczestnicy modlą się za Ojczyznę, dziękują za wszystkich dawców i proszą, by nigdy ich nie zabrakło. Także i w tym roku pielgrzymi na jasnogórskich błoniach złożyli „wyjątkowe wotum” – krew, którą oddawali w specjalnym ambulansie.


