Diecezje
Złoty jubileusz kapłaństwa we wrocławskiej archikatedrze
W archikatedrze wrocławskiej złoci jubilaci obchodzili 50-lecie swojego kapłaństwa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny.
Beatyfikacja 15 sióstr katarzynek – ofiar Armii Czerwonej
Piętnaście sióstr katarzynek, ofiar wkraczającej w 1945 r. na Warmię Armii Czerwonej, zostało ogłoszonych błogosławionymi. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Braniewie przewodniczy w sobotę papieski legat kard. Marcello Semeraro. – Błogosławione męczennice potwierdzają dziś swoim świadectwem odwieczną wartość Boga i dobra, podczas gdy ich mordercy pozostają zapamiętani jedynie z powodu okrucieństwa zła, którego się dopuścili – powiedział w homilii prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Archidiecezja lubelska ma 10 nowych prezbiterów
W sobotę, 31 maja 2025 roku, o godzinie 10:30 w archikatedrze lubelskiej odbyła się uroczysta Msza święta, podczas której abp Stanisław Budzik udzielił święceń prezbiteratu dziesięciu diakonom Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Bp Włodarczyk do neoprezbiterów: roztaczajcie wokół siebie smak Boga
„Roztaczajcie wokół siebie smak Boga i przekazujcie nadzieję niespokojnym sercom” – powiedział za papieżem Franciszkiem bp Krzysztof Włodarczyk. Udzielił on w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja święceń kapłańskich diakonom, Kamilowi Łętowi i Radosławowi Korzeńskiemu.
Diecezja tarnowska ma 13 nowych kapłanów
Trzynastu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjęło święcenia kapłańskie. Udzielił ich biskup tarnowski Andrzej Jeż w bazylice katedralnej w Tarnowie. – Bądźcie świadkami nadziei, która zawieść nie może. Świat was potrzebuje, choć nieraz zdaje się temu przeczyć – mówił w homilii biskup diecezjalny. Do tej posługi młodzi mężczyźni przygotowywali się podczas sześciu lat formacji i nauki w tarnowskim seminarium.
Trzech diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w Kielcach
Przez posługę biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego trzech diakonów – studentów VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, otrzymało w sobotę w kieleckiej bazylice święcenia kapłańskie.
Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych kapłanów
W gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP 31 maja bp Tadeusz Lityński udzielił święceń kapłańskich dwóm diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gorzowie Wlkp.
Braniewo: Siostry Katarzynki wyniesione na ołtarze
Tłumy wiernych uczestniczyły we Mszy św. beatyfikacyjnej sióstr Katarzynek – męczenniczek z czasów II wojny światowej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. – W każdej epoce historii Kościoła, a zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, męczennicy są najwyższymi świadkami Królestwa Bożego i wartości Jego Ewangelii – mówił w trakcie homilii kard. Semeraro. To pierwsza beatyfikacja w historii archidiecezji warmińskiej przeprowadzona na terenie archidiecezji.
Kard. Semeraro: beatyfikowane katarzynki potwierdzają odwieczną wartość Boga i dobra
Błogosławione męczennice potwierdzają dziś swoim świadectwem odwieczną wartość Boga i dobra, podczas gdy ich mordercy pozostają zapamiętani jedynie z powodu okrucieństwa zła, którego się dopuścili – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w sobotę w Braniewie, gdzie odbywa się beatyfikacja 15 sióstr katarzynek, ofiar Armii Czerwonej wkraczającej w 1945 r. na Warmię.
Diecezja radomska ma 5 nowych księży
Święceń udzielił biskup Marek Solarczyk. Uroczystość odbyła się 31 maja w katedrze Opieki NMP w Radomiu.


