Diecezje
31 maja w Braniewie beatyfikacja Sióstr Katarzynek, pierwsza beatyfikacja na Warmii
W sobotę 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja Siostry Krzysztofy Klomfass i 14 Towarzyszek – Męczennic II Wojny Światowej ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny. Liturgii będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W wydarzeniu uczestniczyć będzie kilka tysięcy wiernych.
Abp Górzyński o szczególnym związku zgromadzenia sióstr katarzynek z Warmią
– Beatyfikacja sióstr katarzynek to przywołanie trudnej i zapomnianej historii cierpienia mieszkańców Warmii i przede wszystkim wskazanie na wartości takie jak wierność ideałom, obrona godności człowieka i wytrwałość w pełnieniu swoich zadań – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Abp Górzyński w rozmowie z KAI podkreśla szczególne związki zgromadzenia sióstr katarzynek z Warmią i przypomina o ich charyzmacie będącym przede wszystkim charyzmatem pracy parafialnej. Beatyfikacja s. Krzysztofy Klomfass i 14 innych sióstr katarzynek, męczenniczek, które zginęły w wyniku działań Armii Czerwonej na Warmii w 1945 r. odbędzie się 31 maja br. w Braniewie. Będzie to pierwsza w dziejach beatyfikacja na Warmii.
Zofia Bogdan, 104-letnia weteranka II wojny światowej, wyróżniona przez społeczników
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego uhonorowały 104-letnią Zofię Bogdan – weterankę, która w czasie II wojny światowej pełniła służbę w Polskim Wojskowym Szpitalu Maltańskim. „Jesteśmy głęboko poruszeni chrześcijańską i pełną bezinteresownego poświęcenia, bohaterską postawą pani Zofii Bogdan, która powinna być inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków” – mówi KAI Rafał Szczepański.
„Jak Bóg chce” – łaska szerokiego charyzmatu sióstr katarzynek
– Nie ma dnia, żeby ktoś nie dzwonił z pytaniem, czy nie możemy przyjąć kogoś z bliskich do naszego Domu Pomocy Społecznej – mówi siostra katarzynka Patrycja Paśko, dyrektorka placówki w Ornecie, jak sama o sobie mówi, czuwająca na realizacją projektu i sprzątaczka. – Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej naglącym problemem. A siostry ze Zgromadzenia św. Katarzyny od kilku stuleci opiekują się także ludźmi starymi, więc kolejne pokolenie sióstr zakonnych idzie ich śladami. Mają też kartę męczeństwa po wkroczeniu tutaj Armii Czerwonej w lutym 1945 r.
Trzcinka: poświęcenie tablicy katyńsko-smoleńskiej
– Potrzebujemy znaków, zewnętrznych śladów, które będą na przypominały o ważnych wydarzeniach, osobach i dlatego ta tablica ma pomóc nam w dobrym kształtowaniu tożsamości tych młodych chłopców i dziewczyn – mówił bp Damian Bryl podczas Mszy św. w kościele w Wojkowie do społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Bernadetty Soubirous w Trzcince. Po Mszy św. w szkole została poświęcona pamiątkowa tablica katyńsko-smoleńska.
Poświęcenie sztandaru Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w 65-lecie istnienia placówki
Sztandar oznacza wspólnotę uczniów i nauczycieli – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w homilii podczas uroczystości poświęcenia sztandaru dla Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz nadania szkole imienia Bohaterów Powstania Styczniowego. Był to zarazem jubileusz 65-lecia istnienia placówki.
Rocznica poświęcenia archikatedry białostockiej
„To ludzie, którzy przychodzą tu z wiarą, aby spotkać Boga czynią Kościół żywym, nie mury” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej. W rocznicę poświęcenia tej świątyni Eucharystię koncelebrował bp Henryk Ciereszko oraz prałaci i kanonicy Białostockiej Kapituły Metropolitalnej.
65. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich czyli obrony Domu Katolickiego
W Zielonej Górze 30 odbyły się uroczystości związane 65. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. Przed 65 laty 5 tysięcy mieszkańców sprzeciwiło się władzom komunistycznym stając w obronie Domu Katolickiego i swojego proboszcza ks. Kazimierza Michalskiego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. seniora Pawła Sochy w zielonogórskiej konkatedrze.
Wizyta patriarchy ormiańskokatolickiego przesunięta na przyszły weekend
Wizyta katolikosa-patriarchy Rafała Piotra XXI Minassiana w Warszawie, planowana na 31 maja – 2 czerwca, odbędzie się w przyszłą sobotę i niedzielę 7-8 czerwca. Przesunięta jest tym samym także, planowana na 31 maja, Msza św. w obrządku ormiańskim. Zostanie ona odprawiona w sobotę, 7 czerwca, o godz. 17.00 w kaplicy Matki Bożej przy ulicy Łazienkowskiej 14. Będziemy z radością czekać na wizytę patriarchy w przyszłym tygodniu – zapowiedział ks. archimandryta Józef Naumowicz z Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku.
„Ja jestem z wami!” – list abp Depo na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
„Ja jestem z wami!” – to tytuł listu pasterskiego abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 2025 r. List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 1 czerwca br.


