Diecezje
Bp Solarczyk dziękował strażakom za ich służbę
– Jesteście wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują waszej pomocy – powiedział biskup Marek Solarczyk, który 30 maja celebrował Mszę świętą w kościele św. Trójcy w Starachowicach, Tego dnia odbył się Dzień Strażaka Województwa Świętokrzyskiego.
Sejmik świętokrzyski wspiera zabytki
W Opactwie Cystersów w Wąchocku, odbyło się podpisanie umów na realizację prac konserwatorskich przy świętokrzyskich zabytkach. Wsparcie otrzymały również parafie z diecezji radomskiej: Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie, św. Małgorzaty w Chybicach, i Opactwo Cystersów w Wąchocku.
Akademicka Droga Światła z Wawelu na Skałkę
Akademicka Droga Światła pod hasłem „Idź w stronę światła” odbyła się wczoraj w Krakowie. Rozpoczęła się adoracją na Wawelu pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza a następnie przeszła na Skałkę. W czasie poszczególnych stacji zostały odczytane rozważania przygotowane przez ks. Andrzeja Gołębiowskiego SDB, a zebranym podczas wspólnej modlitwy towarzyszył śpiew i refleksja nad tym, co znaczy iść w stronę światła, gdy wokół panuje mrok.
Dziękczynienie z okazji 40-lecia holenderskiej Fundacji im. kard. Glempa
Holenderska Fundacja im. kard. Glempa obchodzi 40-lecie istnienia. Za dobro i pomoc udzielaną seminarium duchownemu w Gnieźnie duchowni i wierni dziękowali w czwartek 29 maja podczas Mszy św. Cibavit sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czasie dziękczynnej Eucharystii modlono się również o powołania kapłańskie razem z wiernymi dekanatu zagórowskiego.
Bydgoska katedra gościła Chór Chrześcijańskiego Uniwersytetu z Arizony
Psalmy, pieśni religijne i muzyka gospel wybrzmiały w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, podczas koncertu w wykonaniu ponad dwudziestoosobowego Chóru Chrześcijańskiego Uniwersytetu z Arizony w Stanach Zjednoczonych.
Większa umiejętność słuchania głosu wiernych – trwają przygotowania do I Synodu Diecezji Bydgoskiej
„Potrzeba większej bliskości parafian z proboszczem, swoboda działania oraz możliwość współpracy, a także integracja wspólnot” – to sygnały członków powołanych grup presynodalnych, które są miejscem przygotowania do I Synodu Diecezji Bydgoskiej.
Opole: Międzynarodowa konferencja nt. dróg pojednania między ludźmi i narodami
O drogach pojednania pomiędzy ludźmi i narodami dyskutują uczestnicy konferencji naukowej, która trwa od 29 do 31 maja 2025 roku. Wydarzenie odbywa się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Uczestnikami wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Renovabis i pod patronatem Komitetu Nauk Teologiczny PAN są teologowie z wydziałów teologicznych w Erfurcie, Pradze. Lwowie i Opolu, a także osoby zaangażowane na rzecz pojednania między narodami, którzy dyskutują na temat możliwości pojednania w kontekście wojny w Ukrainie.
Uroczystości pogrzebowe śp. sędziego Bogusława Nizieńskiego
W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe mjr. Bogusława Nizieńskiego, żołnierza AK, wybitnego prawnika, sędziego, Rzecznika Interesu Publicznego, kawalera Orderu Orła Białego. Mszy św. pogrzebowej w katedrze polowej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. – Bogusław Nizieński był pielgrzymem nadziei – powiedział o zmarłym biskup polowy. We Mszy św. uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Po zakończonej Mszy św. trumna z ciałem sędziego Bogusława Nizieńskiego została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Katolicki patriarcha ormiański weźmie udział w Święcie Dziękczynienia
Patriarcha Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego Rafał Piotr XXI Minassian weźmie udział w XVIII Święcie Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 1 czerwca. Dzień wcześniej hierarcha odprawi Mszę św. w kaplicy Matki Bożej przy ulicy Łazienkowskiej i spotka się tam z wiernymi Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku.
Hakvik: Msza św. w intencji żołnierzy poległych w bitwie o Narwik
W ramach trwających obchodów 85. rocznicy bitwy o Narwik na Cmentarzu Wojennym w Hakvik (Norwegia) odprawiona została polowa Msza św. w intencji poległych polskich żołnierzy. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego. Po zakończonej Mszy św. odbył się apel pamięci.


