Diecezje
Abp Michalik: ludzie próbują wmówić sobie i innym, że grzech przestał być grzechem
Strażacy ochotnicy z całego Podkarpacia zgromadzili się 4 maja w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej na 30. Jubileuszowej Podkarpackiej Pielgrzymce Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroczystej Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył abp Józef Michalik.
KUL rozpoczął rekrutację – blisko 100 kierunków, nowości i stypendia
KUL otwiera rekrutację na rok akademicki 2025/26. Kandydaci mogą wybierać spośród niemal 100 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich: medycznych, prawniczych, filologicznych, społecznych, technicznych, filozoficznych i teologicznych. Wśród nowości znajdują się: European and International Legal Studies, Informatyka II stopnia w języku angielskim, Administracja II stopnia w formule hybrydowej, Duchowość i Coaching oraz pierwsze w Polsce Studia Biblijne.
Daleszyce na trasie peregrynacji Krzyża Jubileuszowego w diecezji kieleckiej
Do 9 maja w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Daleszycach trwa adoracja Krzyża Jubileuszowego, który nawiedza sanktuaria diecezji kieleckiej. To pierwszy etap diecezjalnej peregrynacji, kolejnym miejscem będzie sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.
Tablica pamięci ks. Józefa Czaprana zostanie odsłonięta w Gorzowie Wielkopolskim
W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 8 maja w Gorzowie Wielkopolskim zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ks. Józefa Czaprana – proboszcza gorzowskiej katedry, pośmiertnie uhonorowanego tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.
Bp Solarczyk do maturzystów: każdego dnia przeżywamy egzamin z naszej dojrzałości
– Każdego dnia przeżywamy swoisty egzamin z naszej dojrzałości – mówił biskup Marek Solarczyk, który wieczorem, 4 maja udzielił indywidualnego błogosławieństwa dla ponad 220 maturzystów, którzy wzięli udział we Mszy świętej w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomiu.
Ponad 55 tys. maturzystów pielgrzymowało na Jasną Górę
„Pragniemy, by maturzyści pamiętali, że tu na Jasnej Górze i paulini, i przybywający wierni, otaczają ich modlitwą, nie tylko na czas matury, ale też na ten dużo ważniejszy egzamin, jakim będzie ich dalsze życie” – podkreślał o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium. W tym roku do Częstochowy przybyło ponad 55 tys. młodych, by zawierzyć siebie Matce Bożej.
Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowego diakona stałego
„Nie święcimy cię po to, abyś błyszczał w pięknej szacie, ale żebyś poszedł na krańce Kościoła” – mówił bp Adrian Put 4 maja podczas święceń diakonatu w kościele pw. św. Mikołaja w Sulęcinie. Katecheta Wojciech Lencewicz to trzeci diakon stały w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Zmarł ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog
4 maja 2025 r. w wieku 92 lat zmarł śp. ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog, badacz w zakresie katolickiej nauki społecznej, założyciel Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Wychował i wykształcił liczne grono studentów i naukowców. Był członkiem i aktywnym uczestnikiem wielu polskich i europejskich gremiów oraz towarzystw naukowych. Wykładał na wielu krajowych i europejskich uniwersytetach.
Nuncjusz apostolski w bazylice św. Floriana: nasza miłość do Jezusa musi przejawiać się w trosce o ludzi
Nasza miłość do Jezusa musi przejawiać się w trosce o ludzi, których On umieścił blisko nas i nam powierzył. Każdy z nas ma takich ludzi, dla których powinien stać się pasterzem z miłości do Jezusa, niezależnie od tego, czy jest ich wielu, czy niewielu – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi w czasie uroczystości odpustowych w bazylice św. Floriana w Krakowie.
Nowy Targ – nowy proboszcz z tej samej parafii, w której duszpasterzuje
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mianował nowego proboszcza w parafii NSPJ w Nowym Targu. Instalacja ks. Piotra Mozdyniewicza odbyła się 4 maja. Jest to wydarzenie szczególne, gdyż duchowny pochodzi z parafii, w której będzie pracował.


