Diecezje
Bp Nitkiewicz: Polska przetrwała w ramionach Maryi
W bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Liturgii przewodniczył Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z wiernymi modlił się o pomyślność i jedność narodu polskiego. – Polska przetrwała w ramionach Maryi, swojej królowej. Matka Boża nie pozwoliła zginąć umiłowanemu narodowi – mówił w homilii biskup sandomierski.
Bp Włodarczyk: Konstytucja 3 maja przez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność
„Konstytucja majowa miała dla kolejnych pokoleń Polaków ogromne znaczenie, ponieważ przez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność, nadzieję na możliwość stworzenia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa” – powiedział 3 maja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
Bp Orchowicz: czy to zbyt wiele prosić o odpowiedzialność i wzajemny szacunek?
„Jedność, roztropność, odpowiedzialność, wzajemny szacunek, dobro wszystkich obywateli, scalanie, a nie nieustanne dzielenie. Może trzeba dziś dopominać się i to zdecydowanym głosem, że tego chcemy jako naród, tego oczekujemy jako społeczeństwo” – mówił bp Radosław Orchowicz podczas Mszy św. za Ojczyznę w katedrze gnieźnieńskiej.
Bp Pękalski: Polska potrzebuje ludzi gwarantujących wolność sumienia
Czy my, Polacy, chcemy dziś poznawać naszą historię, niekiedy bardzo tragiczną, prawdę o naszych dziejach, nie popełniać błędów tych naszych przodków, którzy zdradzeni przez sojuszników i część ówczesnych elit politycznych doprowadzili do utraty niepodległości Polski na 123 lata? – pytał 3 maja w Łodzi bp Ireneusz Pękalski.
KUL włącza się w narodowe czytanie Biblii
Nie tylko klasyki z kanonu lektur, ale i Pismo Święte, jedno z największych źródeł chrześcijaństwa, może być czytane w całej Polsce. Okazją do tego jest akcja Narodowe Czytanie Pisma Świętego 2025 – Słowo, które jednoczy”. Jak wydarzenie będzie wyglądało w Archidiecezji Lubelskiej?
Abp Galbas: Kościół chce uczyć dojrzałego patriotyzmu
Kościół chce uczyć dojrzałego patriotyzmu. Patriotyzmu, a nie partiotyzmu. Miłości Ojczyzny, a nie miłości własnego poglądu na nią, reprezentowanego przez swoją partię – podkreślił abp Adrian Galbas SAC w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny i święto Konstytucji 3 Maja.
Olsztyn – wojewódzkie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się w Olsztynie Wojewódzkie Obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. – Chcemy złożyć hołd Panu Bogu, ale gromadzimy się także, by okazać naszą miłość wobec Maryi, którą czcimy jako Królową Polski – Matkę naszego narodu – mówił witając wiernych w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba, ks. Artur Oględzki, proboszcz parafii. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli rządu, samorządu, mundurowych i kombatantów, a także mieszkańców Olsztyna.
Jasna Góra – IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Z modlitwą, aby w polskim narodzie dominowała cywilizacja miłości, w intencji dzieci zagrożonych aborcją ich rodziców oraz za wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci na Jasnej Górze trwa IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie przebiega pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei i Życia”.
Bp Bryl prosi o modlitwę w intencji powołań do służby Bożej w Kościele
– Proszę, abyśmy nie ustawali w modlitwie o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. Niech pierwszy czwartek każdego miesiąca w naszych parafiach, rodzinach, wspólnotach, grupach duszpasterskich na stałe będzie wypełniony wołaniem do Pana żniwa o nowych robotników do pracy w Jego Kościele oraz modlitwą o świętość dla kapłanów i osób życia konsekrowanego – napisał bp Damian Bryl w komunikacie, który 4 maja zostanie odczytany we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej.
Rajcza – pielgrzymka górali i gospodyń wiejskich do Sanktuarium MB Kazimierzowskiej
W Roku Jubileuszowym 2025 górale, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Związku Podhalan zgromadzili się 2 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy w Beskidzkie Żywieckim, by kontynuować tradycję wspólnego pielgrzymowania i zawierzenia swojego życia Maryi. Podczas uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel ustanowił diecezjalnych duszpasterzy Kół Gospodyń Wiejskich, wręczając im specjalne dekrety. Nastąpiło także odnowienie Hołdu Górali przed cudownym wizerunkiem maryjnym.


