Diecezje
Płock – nieszpory ku czci św. Zygmunta i wręczenie odznaczeń „Benemerenti Dioecesis Plocensis”
W piątek 2 maja w bazylice katedralnej w Płocku zainaugurowano uroczystości ku czci św. Zygmunta – patrona miasta, Kapituły Katedralnej Płockiej oraz parafii katedralnej. Po uroczystych Nieszporach wręczono odznaczenia „Benemerenti Dioecesis Plocensis” – Zasłużony dla Diecezji Płockiej.
Dziękczynienie za peregrynację Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia
Łaskami słynący wizerunek Czarnej Madonny, który przemierzył drogi waszej archidiecezji, powraca do swego domu, w którym zawsze mamy radość spotkania się z naszą niebieską Matką – powiedział abp Antonio Guido Fillipazzi. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św., z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz licznie zgromadzonych wiernych, wieńczącej Nawiedzenia Maryi w znaku ikony Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej oraz II Etapu Peregrynacji po wszystkich polskich diecezjach.
Rada Stała Episkopatu Polski obradowała na Jasnej Górze
Przygotowanie tematów na 401. Zebranie Plenarne, które odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, kwestie dotyczące lekcji religii w szkole, to jedne z głównych zagadnień, które były podejmowane podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.
Obchody Dnia Flagi w licheńskim sanktuarium
„Flagę nieśliśmy z podniesioną głową, ponieważ jesteśmy Polakami” – powiedziała jedna z uczestniczek obchodów Dnia Flagi w licheńskim sanktuarium. 2 maja w sposób wyjątkowy uczczono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto, które przypomina o narodowych barwach, tożsamości i dumie z przynależności do Ojczyzny.
Bp Przybylski w Dniu Polonii i Polaków za granicą: Matka Boża jest z wami gdziekolwiek jesteście
O naszej narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, godności Polaka, pięknie rodzimych tradycji oraz szacunku do ziemi ojczystej i przynależności do niej przypominają: przeżywany dziś Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Eucharystię w intencji rodaków rozsianych po świecie w Kaplicy Matki Bożej sprawował z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.
Bp Orchowicz do małżonków: mamy żyć tym, co Bóg nam dał
„Jak w dzisiejszym relatywnym świecie przekonywać do zawierania małżeństwa sakramentalnego? Jak zatrzymać falę rozwodów, nietrwałości, dramatów i nieszczęść? Co robić wobec naporu kultury tymczasowości, hedonizmu, egoizmu, walki z rodziną opartą na sakramencie małżeństwa? Odpowiedź przynosi Ewangelia. Mamy być, mamy żyć tym, co Bóg nam dał” – mówił bp Radosław Orchowicz do uczestników II Międzynarodowego Kongresu „Odkryj Małżeństwo”, który odbywa się w Gnieźnie.
Bp Jan Piotrowski oraz metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki spotkali się z misjonarzami i ich rodzinami
Bp Jan Piotrowski oraz goszczący w Kielcach metropolia lwowski abp Mieczysław Mokrzycki spotkali się dzisiaj w Wyższym Seminarium Duchownym z byłymi i aktualnie pracującymi misjonarzami i misjonarkami diecezji kieleckiej, ich rodzinami i przyjaciółmi. Wydarzenie miało charakter „spotkania wdzięczności” za posługę misyjną.
Watykan – pielgrzymi z diecezji siedleckiej na Jubileuszu Ludzi Pracy
Ponad 50 osób z Radzynia Podlaskiego oraz innych miejscowości diecezji siedleckiej przybyło 1 maja do Watykanu na Jubileusz Ludzi Pracy. „Papież Franciszek powiedział nam abyśmy ruszyli w drogę i przyjęliśmy to wezwanie” – powiedział Radiu Watykańskiemu – Vatican News ks. kan. Jarosław Sutryk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.
Klerycy z Gdańska pielgrzymują do serca Kościoła
Przyjechali do stolicy Włoch, aby się wspólnie modlić, doświadczać bogactwa Kościoła i odkrywać drogę swojego powołania. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji gdańskiej odwiedza Wieczne Miasto z okazji Jubileuszu 2025.
Abp Marek Jędraszewski do Sióstr Serafitek: bądźcie znakiem Chrystusa
– Otwórzmy się na działanie Ducha Świętego, aby ta kapituła, która się zaczyna, ale także dalsze życie waszego zgromadzenia, było coraz głębsze w poznawaniu Boga i coraz bardziej żarliwym Jego umiłowaniem — mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w Domu Generalnym Sióstr Serafitek przy ul. Łowieckiej w Krakowie, gdzie trwa XXI Kapituła Generalna Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej.


