Diecezje
Symfonia Miłosierdzia – z Krakowa na cały świat
Wołanie o pokój, ale i dar dziękczynienia za pontyfikat Papieża Franciszka – w Krakowie tysiące osób wysłuchały na żywo Symfonii Miłosierdzia. W czuwanie w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia włączyły się setki tysięcy osób śledzące transmisję w telewizji i internecie. „To nie przypadek, że spotkaliśmy się w dniu pogrzebu Papieża Franciszka. Chcieliśmy zwrócić oczy świata na miłość, na to, że Bóg jest dobry, chcieliśmy to zrobić w wyjątkowym dniu” – mówił Jan Mrowca, inicjator wydarzenia.
Noc Światła w Ostrowcu Świętokrzyskim
W nocy z 26 na 27 kwietnia, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyło się czuwanie młodzieży pod hasłem „Bądź moim światłem”. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Księży Sercanów we współpracy z Diecezją Sandomierską, wzięło udział blisko 500 uczestników z naszej diecezji i różnych części Polski.
Diecezja elbląska pożegnała papieża Franciszka w sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju
Pielgrzymki piesze, rowerowe i autokarowe przybyły w sobotę 26 kwietnia br. do Świętego Gaju, by uczcić św. Wojciecha w sanktuarium jego męczeńskiej śmierci, a także pożegnać papieża Franciszka w dniu jego pogrzebu. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Wojciech Skibicki, a kazanie wygłosił bp Jacek Jezierski. W uroczystościach uczestniczyli: starosta elbląski, pani burmistrz Dzierzgonia, wójt gminy Markusy, sekretarz gminy Rychliki (na terenie której znajduje się Święty Gaj), przedstawiciele Akcji Katolickiej, służb mundurowych oraz harcerze.
Jasna Góra: Nowy sezon z Bogiem – 12. Pielgrzymka Karawaningowa
Ponad trzysta załóg kamperów i samochodów z przyczepami kempingowymi z całej Polski przybyło w weekend na Jasną Górę. Odbyła się tu 12. Pielgrzymka Karawaningowa. Pielgrzymka to przede wszystkim modlitwa o błogosławieństwo na rozpoczęcie nowego sezonu karawaningowego, w tym roku to też modlitwa za papieża Franciszka.
W Licheniu odbyło się XIII Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych
W sobotę 26 kwietnia 2025 r. przy sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyło się XIII Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych. To wydarzenie, na które od lat z radością czekają miłośnicy jednośladów i zabytkowych pojazdów, ponownie zgromadziło w Licheniu tysiące uczestników z całej Polski.
Kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową
To prawdziwy unikat. Nie ma żadnych filarów i podpór. Przykrywa go jednorodna powłoka, betonowa łupina, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 6 cm grubości. Budowlę zaprojektowali bardzo młodzi architekci: błyskotliwy matematyk i student, a zbudowali własnymi rękami parafianie. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu uznawany jest za ewenement na skalę światową.
Ks. Studenski: Franciszek nauczył nas myśleć dojrzale o nadziei
O nadziei chrześcijańskiej – jej naturze, znaczeniu i roli w życiu człowieka wierzącego, zwłaszcza w obliczu cierpienia, choroby, śmierci i niespełnionych oczekiwań –zaznaczył wikariusz generalny diecezji. ks. Marek Studenski podczas Mszy św. w ramach pierwszego w tym roku hałcnowskiego czuwania ku czci Matki Bożej Bolesnej. Powtórzył za Ojcem Świętym, że nadzieja nie polega na pewności spełnienia, lecz na zaufaniu, że Bóg wie lepiej. Wskazał, że to oczekiwanie często bywa bolesne, związane z cierpieniem i niepewnością.
Msza Święta za Papieża Franciszka w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
W nawie głównej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji zmarłego papieża Franciszka. Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Paweł Skonieczny MIC, który przypomniał postać Papieża Franciszka i bogactwo duchowe, które pozostawił Kościołowi.
Kołobrzeg – konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego
Tego za Kościół nie może zrobić nikt inny – mówił o sprawowaniu sakramentów abp nom. Zbigniew Zieliński podczas uroczystości poświęcenia kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu. Uroczystość poświęcenia kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu odbyła się 26 kwietnia, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Przewodniczył jej abp nom. Zbigniew Zieliński w otoczeniu księży z dekanatu oraz związanych z parafią, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, budowniczych świątyni, dobrodziejów i parafian.
Obraz błogosławionego Pawła Giustinianiniego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Obraz kanonizacyjny bł. Pawła Giustinianiniego zawiśnie za kilka tygodni w Domu Generalnym Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej Frascati pod Rzymem – ale na razie możemy go oglądać na otwartej 24 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wystawie „Pictura fidelis” Andrzeja Boja Wojtowicza, artysty należącego do wąskiego grona artystów poświęcających się głównie sztuce sakralnej.


