Diecezje
Abp Galbas: dziękujmy Bogu za życie Papieża Franciszka i jego służbę dla Kościoła
„W dniu Wielkanocy Pan życia i śmierci zabrał do siebie naszego kochanego Ojca świętego Franciszka. Dziękujmy Bogu za jego życie i służbę dla Kościoła” – napisał abp Adrian Galbas w opublikowanym dziś komunikacie. – „Oby nasze życie było paschalne” – podkreśla metropolita warszawski, nawiązując do życzeń papieża Franciszka skierowanych wczoraj do wiernych. Papież Franciszek zmarł dziś rano o godz. 7.35 w Domu Świętej Marty. Miał 88 lat.
Biskupi greckokatoliccy na Wielkanoc: prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa zadziwia świat od 2 tys. lat
Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa zadziwia świat od dwóch tysięcy lat i jest źródłem radosnej nadziei dla tych, którzy przyjmują ją z wiarą – piszą biskupi greckokatoliccy w Polsce w orędziu skierowanym do wiernych na tegoroczną Wielkanoc. List podpisali: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak – biskup wrocławsko-koszaliński i bp Arkadiusz Trochanowski – biskup olsztyńsko-gdański. Będzie on odczytywany w cerkwiach w Poniedziałek Wielkanocny.
Abp Jędraszewski: pozwólmy Chrystusowi mówić do człowieka – zwłaszcza małego
Oto zadanie, które stoi teraz przed nami, zarówno w odniesieniu do różnych instytucji katolickich, zajmujących się edukacją, wspieranych dziś naszym darem materialnym w postaci ofiar na tacę, jak i w odniesieniu do wszystkich rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców i katechetów, których utwierdzamy w poczuciu szlachetności ich misji. Pozwólmy Chrystusowi mówić do człowieka, zwłaszcza małego, uczącego się dopiero prawdy o sobie samym. Pomagajmy mu! – apeluje w liście pasterskim do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski.
Abp Galbas: wierzyć w Chrystusa w dzisiejszej Polsce jest czymś trudnym ale możliwym
Do budowania „Kościoła głębi” zachęcił dziś wiernych abp Adrian Galbas podczas uroczystej Mszy św. Wielkanocnej, której przewodniczył w archikatedrze warszawskiej. Przyznał, że w 2025 roku, w katolickiej Polsce nie jest łatwo wierzyć w Chrystusa. Zauważył jednocześnie, że jest to możliwe, a w okresie Wielkiego Postu widział wokół siebie także „Kościół głęboko wierzący”.
Wigilia Paschalna w katedrze włocławskiej
W sobotni wieczór 19 kwietnia w bazylice katedralnej we Włocławku celebrowano Wigilię Paschalną – najważniejszą i najbardziej uroczystą liturgię w roku kościelnym. Przewodniczył jej biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który wygłosił także homilię. W liturgii uczestniczyli prezbiterzy, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.
Bp Szkudło: świat potrzebuje znaku
Proszę was w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który „dążąc ku górze” całą resztą świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą – powiedział w niedzielę wielkanocną bp Marek Szkudło. Administrator archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Kard. Ryś: w zmartwychwstaniu chodzi o nawrócenie i miłosierdzie!
– Bez Piotra ani Maria, ani Jan nie wiedzieliby, o co chodzi w zmartwychwstaniu. Ostatecznie w zmartwychwstaniu chodzi o doświadczenie nawrócenia i miłosierdzia- mówił kard. Grzegorz Ryś w Niedzielę Wielkanocną. W wielkanocne południe hierarcha przewodniczył Mszy św. w łódzkiej katedrze.
Wigilia Paschalna w licheńskim sanktuarium
Wigilia Paschalna, obchodzona w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania, to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest to kulminacja Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem i kończy w Niedzielę Zmartwychwstania. Wielka Sobota to dzień, w którym Chrystus spoczywa w grobie, a wierni czuwają w milczeniu i modlitwie, trwając w nadziei na Zmartwychwstanie.
Cieszyn – troje rodzeństwa przyjęło chrzest podczas liturgii Wigilii Paschalnej
Podczas Wigilii Paschalnej w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Cieszynie troje młodych katechumenów przyjęło sakrament inicjacji chrześcijańskiej – chrzest. Uroczystościom przewodniczył dziekan cieszyński i miejscowy proboszcz ks. Jacek Gracz.
Abp Popowicz: Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję, abyśmy nie tracili ducha
Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję, abyśmy mimo wszystkich trudności, które przeżywamy, mimo cierpień, chorób, niedociągnięć, nie tracili ducha – powiedział abp Eugeniusz Popowicz w Orędziu Wielkanocnym opublikowanym na stronie internetowej greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej. W tym roku wierni obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc w tych samym czasie, co Kościół rzymskokatolicki.


