Diecezje
Jawiszowice-Osiedle Brzeszcze – papieskie odznaczenie dla kościelnego z ponad 26-letnim stażem
„Życie w tym świecie, ale przeżywane mocą Jezusowego zmartwychwstania, nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych. To jest możliwość dla wszystkich, którzy przyjęli sakrament chrztu świętego, odpowiedzialnie żyją we wspólnocie Kościoła, odkryli tam swoje powołanie i konsekwentnie je realizują” – przypomniał bp Piotr Greger, który 20 kwietnia sprawował liturgię Niedzieli Zmartwychwstania w jawiszowickiej parafii Matki Bożej Bolesnej na Osiedlu Brzeszcze.
Miętustwo na Podhalu – rezurekcja z widokiem na ośnieżone Tatry i zespołem Jedla
– W ten Poranek Wielkanocny trzeba nam przywołać pozdrowienie pierwszych chrześcijan: „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał” – mówił ks. Janusz Rzepa, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w podhalańskim Miętustwie. Duchowny przewodniczył uroczystej Mszy św., którą poprzedziła procesja rezurekcyjna z widokiem na ośnieżone jeszcze Tatry.
Bp Kaleta: Zmartwychwstanie Jezusa to serce Ewangelii
Zmartwychwstanie Jezusa to serce Ewangelii i całego Nowego Testamentu, to szczyt historii zbawienia, to najważniejsze wydarzenie dla nas chrześcijan – mówił bp Andrzej Kaleta w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w historycznym kościele parafialnym w Szańcu, na Ponidziu.
Abp Szal: prawdę o Jezusie przytłacza się ciężkim kamieniem niepamięci
Raz po raz prawdę o Jezusie przytłacza się ciężkim kamieniem niepamięci, licząc że w ten sposób można Go wyeliminować z życia ludzkiego – zwrócił uwagę abp Adam Szal podczas Rezurekcji w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski zauważył jednak, że mimo tych trudności chrześcijanie od dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o zmartwychwstaniu. Zaznaczył również, że problemy będą zawsze, ale trzeba je „próbować oświetlić światłem Chrystusa Zmartwychwstałego”.
Bp Greger w Niedzielę Zmartwychwstania: zatrzymajmy się przy pustym grobie Jezusa jak nad otwartą księgą Ewangelii
„Chciejmy na nowo odkryć tę wielką tajemnicę życia, bo ono decyduje o pokoju, radości i szczęściu człowieka” – zaapelował bp Greger, który przewodniczył w bielskiej katedrze Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zaprosił wiernych do zatrzymania się przy pustym grobie Jezusa jak nad „otwartą księgą Ewangelii”, z której odczytujemy Boże przesłanie.
Bp Pindel: Pierwszy „raport Kościoła” w domu poganina – od św. Piotra do współczesnego „Annuario Pontificio”
„Annuario Pontificio” – oficjalny rocznik statystyczny Kościoła katolickiego zestawił bp Roman Pindel z fragmentem Dziejów Apostolskich, w którym św. Piotr głosi poganom w domu Korneliusza. W żywieckiej konkatedrze hierarcha przewodniczył Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Zdaniem biskupa, porównanie z papieskim rocznikiem wskazuje na ciągłość misji Kościoła – od świadectwa Piotra po współczesne statystyki, ukazujące wzrost liczby wiernych w Afryce i spadek powołań w Europie.
Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: prawda o zmartwychwstaniu ostatecznym fundamentem chrześcijańskiej nadziei
– W dzisiejszy wielkanocny poranek, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy śpiewać: „Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy z martwych powstać, Z Panem Bogiem królować” – mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w transmitowanej przez TVP.
Olsztyn – msza rezurekcyjna w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba
Mszy św. rezurekcyjnej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński w homilii wskazywał na postawę apostołów, którzy uwierzyli w zmartwychwstanie, gdyż zobaczyli Zmartwychwstałego. Abp Józef Górzyński podkreślał, że świętowanie zmartwychwstania to przypominanie fundamentalnej prawdy o życiu, którego jedynym panem jest Bóg.
Bydgoszcz – śniadanie wielkanocne dla bezdomnych i ubogich
Śniadania dla bezdomnych, ubogich i samotnych, jakie zorganizowano dziś w Oratorium św. Jana Pawła II przy kościele jezuitów w Bydgoszczy. Do stołów zasiadło ponad sto osób. – Mam nadzieję, że będziecie czuli się tutaj dobrze. To radosne spotkanie wspólnoty Kościoła z okazji najważniejszych Świąt – mówił gospodarz miejsca, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli o. Bogusław Choma SJ.
Bp Lityński: Zmartwychwstanie to największy cud świata
„Zmartwychwstanie to największy cud świata. Jezus powstał z martwych by dać człowiekowi świadectwo, że nie ma takiej przeszkody, której nie dało by się pokonać wierząc w Boga” – mówił bp Tadeusz Lityński, który w poranek wielkanocny modlił się z wiernymi parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.


