Diecezje
Ks. Kaniecki: rezygnujemy z alkoholu z miłości do Ojczyzny
„W sierpniu rezygnujemy z picia alkoholu z miłości do Ojczyzny, pamiętając o ważnych narodowych rocznicach. Odpowiadamy w ten sposób na prośbę, a nie na nakaz Kościoła” – zaznacza ks. kan. Zbigniew Kaniecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, kierownik Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej. Z jego inicjatywy w diecezji płockiej w ciągu roku odbywa się wiele przedsięwzięć promujących abstynencję i trzeźwość.
Kęty: uroczyste triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
Wierni z diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczą w trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które 31 lipca rozpoczęły się w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach.
Bp Greger w Kamesznicy: troska o trzeźwość to promocja wolności
O troskę o trzeźwość w życiu społecznym i rodzinnym, będącą promocją wolności, zaapelował bp Piotr Greger, inaugurując 31 lipca w Kamesznicy na Żywiecczyźnie XX Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wesele Wesel”. W tej właśnie podżywieckiej wiosce, gdzie proboszczem miejscowej parafii jest znany duszpasterz ruchów trzeźwościowych ks. prałat Władysław Zązel, 20 lat temu narodziła się idea bezalkoholowych wesel.
Jarosław: w sobotę koronacja obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin
W najbliższą sobotę 2 sierpnia na Rynku w Jarosławiu odbędzie się Msza św. z obrzędem koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Korony nałoży metropolita przemyski abp Józef Michalik, a pobłogosławił je w maju br. w Watykanie papież Franciszek.
Rozpoczęła się Msza św. przy pomniku Powstania Warszawskiego (krótka)
Rozpoczęła się Msza św. przy pomniku Powstania Warszawskiego. Eucharystii przewodniczy bp. Biskup Polowy Wojska Polskiego. Koncelebrują ją abp. Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej, bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej i bp Bronisław Dembowski, emerytowany biskup diecezji włocławskiej oraz kapelani wojskowi i duchowni obydwu warszawskich diecezji.
Msza św. przy pomniku Powstania Warszawskiego (krótka)
Przy stołecznym pomniku Powstania Warszawskiego trwa Msza św. sprawowana z okazji przypadającej jutro 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Eucharystii przewodniczy bp. Biskup Polowy Wojska Polskiego. Koncelebrują ją abp. Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej, bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej i bp Bronisław Dembowski, emerytowany biskup diecezji włocławskiej oraz kapelani wojskowi i duchowni obydwu warszawskich diecezji.
Pielgrzymi z diecezji pelplińskiej w drodze na Jasną Górę
31 lipca biskupi diecezji pelplińskiej pobłogosławili kolejnym grupom pielgrzymów na Jasną Górę. W Chojnicach Mszę św. dla pątników celebrował biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, a w Starogardzie Gd. liturgii i wyjściu pielgrzymów przewodniczył biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, który powiedział, że „pielgrzymka to lekcja życia, w której ukazuje się prawdziwy charakter człowieka”.
Bp Tomasik o Prymasie Tysiąclecia: niezłomny obrońca miejsca Boga w życiu człowieka
– Jest dla nas wielkim wzorem głębokiej wiary, zatroskania o Kościół i miejsce Chrystusa w życiu społecznym – powiedział biskup Henryk Tomasik z okazji 90. rocznicy święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego. Jej obchody odbędą się 2 sierpnia w Zuzeli – miejscu urodzenia Prymasa Polski.
Otwarcie Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza – męczennika czasów komunizmu
17 sierpnia w Trablicach koło Radomia odbędzie się uroczyste otwarcie Domu Pamięci księdza Romana Kotlarza. Dla uczczenia postaci wybitnego kapłana w budynku dawnej plebanii urządzona została wystawa poświęcona jego działalności i męczeńskiej śmierci. Obiekt został wyremontowany z inicjatywy wójta gminy Kowala. Na ten cel udało się pozyskać unijną dotację, a w przygotowaniu ekspozycji gminę wsparł Instytut Pamięci Narodowej.
Bp Pikus poświęcił pomnik ku czci pomordowanych Romów i Sinti
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus modlił się w środę w intencji pomordowanych Romów i Sinti w Treblince i poświęcił monument upamiętniający ich zagładę przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej.


