Diecezje
Bp Gurda zachęca do udziału w pieszej pielgrzymce
1 sierpnia wyruszy na szlak, jako pierwsza, grupa włodawska Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. 2 sierpnia w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy piesza pielgrzymka z diecezji siedleckiej zostanie oficjalnie zainaugurowana. W wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie bp Kazimierz Gurda zapewnił, że będzie się starał jak najczęściej być z pielgrzymami i razem z nimi wędrować. – Mam taki zamiar, o ile pozwolą mi obowiązki – mówił.
Abp Hoser: Potrzebujemy dziś ducha Powstania Warszawskiego
Potrzeba nam dziś ducha, który przyświecał uczestnikom Powstania Warszawskiego opartym na triadzie wartości: Bóg, honor i Ojczyzna decydującej o naszym istnieniu i naszej tożsamości zbiorowej – powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser w przeddzień 70. rocznicy jego wybuchu. – Ludzie, którzy tracą wiarę, mogą już tylko wierzyć w siebie a to jest bardzo słabe odniesienie. Stąd dzisiejsza Europa jest w kryzysie zarówno moralnym jak i ekonomicznym a co za tym idzie, nie tylko nie jest w stanie wiele zaoferować innym, ale również nie jest zdolna do samoobrony – zauważył bp warszawsko-praski.
Chór KUL uczestnikiem X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej w Korei Południowej
Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, został wybrany przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej (IFCM) do reprezentowania Federacji na jednym z najważniejszych wydarzeń w roku 2013 i 2014. Jako jedyny zespół z Polski został zaproszony do udziału w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbędzie się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu.
Płock: zakończyła się akcja ewangelizacyjna na ulicach polskich miast
Warszawę, Łódź, Kraków, Częstochowę, Radom i Płock odwiedziła 20-osobowa grupa ewangelizatorów z płockiej wspólnoty Laboratorium Wiary i grupy teatralnej Teatr Trzeciego. Na ulicach miast najpierw pokazywali spektakl pt. „Świadomość”, a potem rozmawiali z widzami o wierze: „To była ewangelizacja na rynkach, w autobusach, tramwajach i na stacjach benzynowych. Wiele osób się za nią modliło”, mówił na zakończenie ks. Jacek Gołębiowski, opiekun duchowy obu grup młodzieży.
Dzwony kościołów wojskowych zabrzmią w rocznicę Powstania Warszawskiego
Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju.
Już wyruszyli – 69. Pielgrzymka z Rybnika na Jasną Górę
Zdrowie, rodzina, praca to najczęstsze intencje, w których idą pielgrzymi ze Śląska. Ponad cztery tysiące osób po uroczystej Mszy św. w bazylice św. Antoniego w Rybniku wyruszyło pieszo na Jasną Górę. Pielgrzymów żegnał metropolita katowicki Wiktor Skworc.
Pierwsza grupa XXIV Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę wyruszyła na trasę
Pierwsza, Zielona Grupa, tegorocznej XXIV Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę wyruszyła dziś w drogę. Pątnicy wyszli na szlak po Eucharystii, celebrowanej w bazylice w Bielsku Podlaskim przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.
Bp Greger: pielgrzymka to szansa, by na nowo odkryć swoje miejsce w życiu
Do przeżycia „rekolekcji w drodze” podczas pielgrzymki na Jasną Górę oraz dziękczynienia za dar kanonizacji Jana Pawła II zachęca biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. W specjalnym zaproszeniu skierowanym do wiernych zaznacza, że wędrówka pielgrzymimi szlakami jest szansą, by na nowo odkryć swoje miejsce w życiu i we wspólnocie Kościoła.
„Oldrzychowice” najlepszym zespołem 45. Festiwalu Folkloru Górali Polskich
24 zespoły, reprezentujące różne strony i różne grupy etniczne górali, wzięły udział w 45. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbywał się w Żywcu ramach trwającego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Według jury, najlepszym okazał się Regionalny Zespół z Oldrzychowic koło Trzyńca na Zaolziu w Czechach, który z zdobył „Złote Żywieckie Serce” i nagrodę pieniężną 10. tys. złotych.
Abp Ziemba: pielgrzymka to sprawdzian wytrwałości w szukaniu Jezusa
Niech Pan Bóg wam pobłogosławi, niech ta pielgrzymka będzie sprawdzianem determinacji i wytrwałości w szukaniu Jezusa. Módlcie się za ludzi zagubionych, by znaleźli Jezusa, módlcie się o Boży porządek w świecie, o powołania kapłańskie i zakonne – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św., rozpoczynającej XXXI Warmińską Pielgrzymkę na Jasną Górę.


