Diecezje
Kęty: uroczyste triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli (zapowiedź)
Wierni z diecezji bielsko-żywieckiej wezmą udział w trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które 31 lipca rozpoczną się w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach. Uroczystości organizowane są nieprzerwanie od ponad 300 lat. Kulminacyjnymi ich momentami będą Pasterka Maryjna odprawiona o północy z 1 na 2 sierpnia oraz Msza odpustowa, połączona w tym roku z jubileuszem setnej rocznicy urodzin najstarszego w archidiecezji krakowskiej kapłana – ks. prałata Józefa Strączka.
Chałupki k. Kielc: Msza św. za garncarzy rozpoczęła „Chałupkowe Garncynki”
Od Mszy św. polowej celebrowanej przy unikatowym Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, odbyły się w niedzielę "Chałupkowe Garcynki” – festyn nawiązujący do kilkusetletniej tradycji garncarstwa w okolicy. Ceramika figuralna z Chałupek znajduje się w wielu polskich i europejskich muzeach.
Szczecin: wielkie powodzenie Jarmarku Jakubowego
Tysiące szczecinian i turystów odwiedziło przez cztery dni Jarmark Jakubowy przy Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. To już szósta edycja, która przyciągnęła blisko 200 wystawców z Polski, ale także Litwy, Gruzji czy Rumunii. Jarmark Jakubowy to prezentacja rękodzieła, ale przede wszystkim produktów regionalnych z całego kraju.
Święta Góra pod Gostyniem: zakończyły się Filipińskie Dni Młodzieży
W sanktuarium maryjnym na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce zakończyły się wczoraj Filipińskie Dni Młodzieży. W tym roku miały one formę rekolekcji ewangelizacyjnych, a wzięło w nich udział blisko 70 osób z terenu archidiecezji poznańskiej.
Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystości 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się w tym tygodniu w stolicy. Uroczyste Msze św., modlitwa ekumeniczna, sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program obchodów. W tym roku odbędą się one nie tylko w Warszawie, ale i w Berlinie, gdzie w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru (Niederkirchnerstraße 8) 29 lipca Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck otworzą wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”.
Biskup Tomasik apeluje o kulturę trzeźwości
O tworzenie kultury trzeźwości apeluje bp Henryk Tomasik. Jednocześnie docenia działalność ruchów i stowarzyszeń, które zajmują się promocją trzeźwości. Wśród nich biskup radomski wymienia Krucjatę Wyzwolenia Człowieka proponowaną przez Ruch Światło-Życie. Oznacza ona całkowite i dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu jako napoju pod wszelką postacią i w jakiekolwiek ilości.
Stara Wieś: rozpoczynają się XI Ignacjańskie Dni Młodych
Pod hasłem „Mówię ci: wstań” w Starej Wsi k. Brzozowa na Podkarpaciu od dzisiaj do piątku odbywać się będą XI Ignacjańskie Dni Młodych (IDM). Ich uczestnicy wezmą udział w różnotematycznych warsztatach, wysłuchają świadectw i konferencji. Codziennie przewidziano Mszę św., a zwieńczeniem będzie pochód i finał IDM na rynku w Brzozowie. Do Starej Wsi przybędzie ok. 500 osób.
Gniezno: pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyli na Jasną Górę
Z modlitwą i błogosławieństwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyli dziś na Jasną Górę. W drodze towarzyszy im pytanie skierowane przez Boga do starotestamentowego proroka Eliasza: „Co tutaj robisz Eliaszu?”, które ma ich zachęcać do refleksji nad sensem i jakością pielgrzymowania.
Miejsce Piastowe: dziś X Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu
Pod hasłem „Kochająca Matka Zawsze Trzeźwa” odbędzie się dziś X Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Miejscem spotkania będzie Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym k. Krosna.
Kościół w Jasienicy ponownie otwarty
Kościół w tym sensie jest otwarty, że jest posłany do wszystkich – mówił abp Henryk Hoser, dokonując ponownego otwarcia kościoła w Jasienicy i wprowadzenia nowego proboszcza, dotychczasowego administratora, ks. Krzysztofa Kozery.


