Diecezje
Kęty: fotografie prac ekshumacyjnych z „Łączki” w podziemiach klasztoru
W galerii w podziemiach klasztoru ojców franciszkanów w Kętach na Podbeskidziu zobaczyć można wystawę kilkudziesięciu fotografii wykonanych na tak zwanej kwaterze „Ł” (Łączce) Cmentarza Powązkowskiego podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych w latach 2012 i 2013 przez Instytut Pamięci Narodowej.
Młodzież na FSM-ie: wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana
– Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana – mówią w rozmowie z KAI uczestnicy 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Jego hasłem są słowa: „Projekt Mesjasz – Wolność”.
Kalwaria Pacławska: jak przeżywać różne rodzaje powołania życiowego
Tematyka różnych rodzajów powołania zdominowała czwartkowy dzień podczas tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Odbywa się ono po raz 27. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Jego hasło to: „Projekt Mesjasz – Wolność”.
Pielgrzymi-rowerzyści z Żywca w drodze na Saharę dotarli do Francji
Z dziewięciorga rowerzystów, którzy 15 lipca rozpoczęli pielgrzymkę Żywiec – Sahara, pozostało siedmioro. Planują w 40 dni pokonać prawie 5 tys. kilometrów, jadąc do Maroka przez Czechy, Niemcy, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Po drodze odwiedzą m.in. Lourdes, Pampelunę, Fatimę, Sevillę, Tanger, Merzougę. To część projektu „Rozkręć wiarę z nadzieją”. Główną intencją pielgrzymki jest modlitwa za agnostyków, ateistów i niewierzących w Boga.
Częstochowa: obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)
Z udziałem władz miejskich, parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatantów, młodzieży i przedstawicieli Kościoła odbędą się w Częstochowie 1 sierpnia obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Kielce: NFZ ogranicza liczbę pacjentów w hospicjum Caritas
Dziesięciu, a nie piętnastu – jak planowano, pacjentów przebywa w otwartym 16 czerwca Hospicjum im bł. Matki Teresy z Kalkuty. „Nie ukrywam, że spodziewaliśmy się większego kontraktu z NFZ – na piętnastu pacjentów, bo o tym była mowa podczas otwarcia hospicjum” – mówi KAI ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.
Zakończyła się 6. edycja „Ewangelizacji nadmorskiej”
W tym roku w pasie nadmorskim diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trzy grupy ewangelizatorów odwiedziły w ciągu tygodnia 12 miejscowości. Każdej z grup przewodził kapłan. Wśród ponad 100 uczestników akcji, były osoby z całej Polski.
Szczecin świętuje. Rozpoczął się Jarmark Jakubowy
Święto rzemiosła, raj dla smakoszy regionalnych produktów, bogata oferta kulturalna, ale – jak podkreślają organizatorzy – przede wszystkim duchowy wymiar wydarzenia. W czwartek w Szczecinie rozpoczął się 6. Jarmark Jakubowy połączony z uroczystościami odpustowymi parafii katedralnej.
Wilno: Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Ostrej Bramy
24. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna dotarła do celu. W czwartek 24 lipca, przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie modliło się około tysiąca pielgrzymów, którzy dotarli z Suwałk. Wzięli w niej udział pielgrzymi z różnych miast Polski, a także pątnicy z Litwy, Ukrainy, Rosji, Danii, Niemiec, a nawet Afryki. W Wilnie dołączyła także grupa 100 osób ze wspólnoty Domowego Kościoła z diecezji ełckiej, przebywająca na rekolekcjach w Szumsku.
Beskid Żywiecki: kolejne czuwanie modlitewne w sanktuarium w Przyłękowie
Za koronację koronami biskupimi figury Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych dziękowano 24 lipca pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera w sanktuarium w Przyłękowie na Żywiecczyźnie. Bielsko-żywiecki sufragan przewodniczył Eucharystii w ramach czuwania modlitewnego, jakie od lat odbywa się tu od maja do października 24. dnia każdego miesiąca.


