Diecezje
Wystawa o historii tarnowskich Żydów na stałe zamontowana przy Bimie
Żydzi z całego świata, którzy zwłaszcza w wakacje odwiedzają Tarnów mogą się zapoznać z historią swoich przodków. Przy Bimie – w miejscu, gdzie kiedyś koncentrowało się życie religijne Żydów – powstała stała wystawa, która opisuje historię tego narodu w Tarnowie. To siedem tablic ze zdjęciami i tekstem w języku polskim i angielskim. Wystawa przyciąga też mieszkańców Tarnowa, którzy mogą zobaczyć m.in. jak wyglądała synagoga i czym zajmowali się Żydzi.
„Rowerowy Lublin” po raz szósty udaje się na Jasną Górę
135 osób związanych ze Stowarzyszeniem „Rowerowy Lublin” (www.rowerowylublin.org) w dniach 19-23 lipca weźmie udział w VI Lubelskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę.
Radom: parafia po pożarze oczekuje wsparcia
Co najmniej dwa miesiące potrwają prace remontowe po pożarze jaki wybuchł w minioną niedzielę w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu. W wyniku pożaru spłonęły dwie zakrystie, zniszczeniu uległa część instalacji elektrycznej. Świątynia została pobrudzona sadzą, zdewastowane też zostały ściany i sufit prezbiterium. Parafia zachęca o wsparcie materialne przy remoncie świątyni.
Bukowina Tatrzańska: Krzysztof Zanuusi opowiadał o wierze i kulturze
O swoim nowym filmie „Obce ciało” ukazującym życie bez wartości w dużych korporacjach, a także o budowie kościoła w Bochotnicy mówił reżyser Krzysztof Zanussi w czasie spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej w ramach cyklu „Żyj z pasją”, które odbyło się 16 lipca wieczorem.
Wakacyjna propozycja Caritas Diecezji Włocławskiej dla dzieci i młodzieży
Spotkania i zabawy, wyjścia, zajęcia w muzeum, kolonie – to propozycje na wakacje zorganizowane przez Caritas Diecezji Włocławskiej. Skorzystają z nich podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej oraz Domu Dziecka. Przed dziećmi i młodzieżą prawie dwa miesiące letniego wypoczynku. Dla jednych będzie to czas zabawy, odkrywania talentów, aktywnego relaksu, dla innych nauką samodzielności. Wakacje mogą stać się także okazją do budowania więzi z bliźnimi, jak również z Bogiem. Najważniejsze, aby tych wolnych dni nie wypełniła pustka i nuda.
Tarnowska Caritas dofinansowała wypoczynek dzieci z rodzin potrzebujących
Ponad półtora tysiąca dzieci i młodzieży spędzi wakacje dzięki pomocy Caritas Diecezji Tarnowskiej. Uczniowie wyjadą nad morze, w góry i za granicę. Na dofinansowanie letniego wypoczynku Caritas przeznaczyła 124 tys. zł z ofiar zebranych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. O pomoc z zorganizowaniu turnusów wypoczynkowych prosiły głównie parafie, ale także zgromadzenia zakonne, szkoły i stowarzyszenia. Dzieci wyjechały m.in. do Kołobrzegu, Sarbinowa, Międzyzdrojów oraz do Zakopanego, Krynicy czy Wysowej.
Ełk: Matki Bożej z Góry Karmel
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel w diecezji ełckiej, od paru lat, jest uroczyście obchodzone ze względu na obecność sióstr karmelitanek. Na zaproszenie bp Jerzego Mazura w 2004 r. przybyły siostry wraz z s. Jadwigą Kwiatkowską, matką przełożoną. Od początku starano się o wzniesienie Karmelu w diecezji.
Szczyrk: Jakubowe Święto ze św. Janem Pawłem II (zapowiedź)
Zapalenie Jakubowego ogniska, rajd rowerowy Szlakiem Pięciu Parafii, występy artystyczne, degustacje potraw regionalnych i konkursy złożą się m.in. na Jakubowe Święto, które w sobotę 19 lipca odbędzie się w Szczyrku. Obchodom ku czci Apostoła towarzyszyć też będą modlitwy w kościołach i kaplicach Szczyrku. Od środy rozpoczęła się nowenna do św. Jakuba Starszego Apostoła patrona szczyrkowskiej parafii katolickiej.
Sandomierz: V Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Sandomierskiej
Ponad 50 rowerzystów weźmie udział w V Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej z Sandomierza do Sandomierza przez sanktuaria maryjne Polski południowo–wschodniej, która odbędzie się w dniach 19–26 lipca br. Pielgrzymi będą mieli do pokonania prawie 700 km. Wyprawę objął patronatem ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Gdańsk: odpust Matki Bożej Szkaplerznej
W kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku 16 lipca odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski.


