Diecezje
Przemyśl: zakończyły się uroczystości jubileuszowe abp. Martyniaka (opis)
W soborze archikatedralnym w Przemyślu zakończyły się uroczystości związane z potrójnym jubileuszem abp. Jana Martyniaka. Pierwszy po wojnie biskup Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski świętował 75. urodziny, 50-lecie kapłaństwa i 25-lecie sakry biskupiej.
Bp Juszczak do abp. Martyniaka: dziękujemy ci za dobre wykorzystanie czasu
Dziękujemy nie tylko za jego życie, czy za konkretny czas jego kapłańskiej i biskupiej posługi, ale dziękujemy także za dobre wykorzystanie tego daru – mówił bp Włodzimierz Juszczak podczas Mszy św. jubileuszowej abp Jana Martyniaka. Pierwszy po wojnie biskup Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski świętował dziś w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu trzy jubileusze: 75. urodziny, 50-lecie kapłaństwa i 25-lecie sakry biskupiej.
Kielce: ruszyły zapisy na rowerową pielgrzymkę diecezjalną na Jasną Górę
Od pierwszych dni lipca można się zapisywać na organizowaną od 20 do 23 sierpnia rowerową trzydniową pielgrzymkę diecezji kieleckiej z Wiślicy na Jasną Górę. W 2013 roku w pierwszej pielgrzymce rowerowej uczestniczyło ponad 300 rowerzystów – dwukrotnie tyle, ile przewidzieli organizatorzy. Zapisy potrwają do 10 sierpnia.
Diecezja płocka: tysiąc tornistrów od Caritasu
Tysiąc tornistrów do 45 parafii w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” przekazała Caritas Diecezji Płockiej. Tornistry trafią do osób i rodzin, które wypełnią je przyborami szkolnymi dla dzieci z uboższych rodzin. Na terenie parafii akcją zajmują się proboszczowie, Parafialne Zespoły Charytatywne i Parafialne Zespoły Caritas.
Płońsk: zakończyła się 600-kilometrowa pielgrzymka rowerowa do Kalwarii Pacławskiej
Około 40 pątników przemierzyło w rowerowej pielgrzymce 600-kilomentrową trasę z Płońska i Gostynina w diecezji płockiej do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Mimo znacznej odległości wiernym udało się dotrzeć na dwóch kółkach do „Jerozolimy wschodu”.
Święty Krzyż: diecezjalna pielgrzymka rodzin i ogólnopolski przegląd chórów akademickich
VII Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin oraz koncert galowy I Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich odbyły się 6 lipca br. w ramach dorocznego odpustu ku czci Krwi Przenajdroższej na Świętym Krzyżu. Przez cały dzień do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyły setki turystów i pielgrzymów z regionu świętokrzyskiego i całego kraju.
Papież Franciszek do abp. Martyniaka: prowadzisz swoją trzodę bliski kapłanom i cierpiącym
„Prowadzisz swoją trzodę bliski kapłanom i wszystkim cierpiącym” – napisał papież Franciszek do abp. Jana Martyniaka, obchodzącego jubileusz 25-lecia sakry biskupiej i 50-lecia święceń kapłańskich oraz 75. urodziny. Uroczystości, z udziałem m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce, trwają właśnie w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu.
Lublin: zainaugurowano zajęcia Letniej Szkoły języka i kultury polskiej na KUL
Narzekają na naszą gramatykę, ale chwalą gościnność i życzliwość, przyjeżdżają z całego świata, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Dziś, po raz 41. na Katolicki, Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zainaugurowano zajęcia w Szkole Letniej w ramach Szkoły Języka i Kultury Polskiej. WE zajęciach, które potrwają do końca sierpnia weźmie udział ok 130 osób z 22 krajów świata.
Aktorzy, dziennikarze i kabareciarze na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (zapowiedź)
Aktorzy, dziennikarze, kabareciarze i duchowni gościć będą na tegorocznym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem chrześcijańskiej młodzieży. Między 20 a 26 lipca pojawią się tam m.in.: Maciej Musiał, Jerzy Zelnik, Marcin Żebrowski, Tomasz Terlikowski oraz Jadwiga i Dariusz Basińscy. Motywem przewodnim tegorocznego Spotkania jest wolność.
Bieżuń: trwa 25 pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu
Pod hasłem „Niewiastę dzielną któż znajdzie. Jej wartość przewyższa perły” (Prz 31,10) 6 lipca po raz 25 wyruszyła z Bieżunia w diecezji płockiej Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa. Bierze w niej udział 68 osób, w tym wielu młodych. Do miejsca kultu patrona trzeźwości św. Maksymiliana Kolbego pątnicy dotrą 11 lipca.


