Diecezje
Szczecin: na rowerach przed Cudowny Obraz
Mają do pokonania 600 km a ich celem jest wizerunek Matki Bożej na Jasnej Górze. Przed Cudowny Obraz dotrą w niedzielę, a codziennie średnio pokonają 90 km. 230 osób wyruszyło w poniedziałek w 23. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Częstochowa: Europejskie Forum Młodych 2014 (zapowiedź)
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3), po takim hasłem odbędzie w dniach 15-20 lipca Europejskie Forum Młodych 2014. Młodzi z różnych krajów Europy spotkają się w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Dzień radości w Sanktuarium w Ostrożanach
Uroczystości z okazji 27. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej odbyły się 6 lipca w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach. Podczas Eucharystii biskup drohiczyński Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia repliki srebrnej szaty Matki Bożej oraz naprawionych koron papieskich.
Abp Depo solidaryzuje się z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej w Topolewie
Abp Wacław Depo wyraził współczucie wszystkim bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Topolewie k. Częstochowy. Metropolita częstochowski „jednocześnie w duchu wiary i jedności ogarnia wszystkich swoją modlitwą” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Płock: kanonizacja Jana Pawła II tematem spotkania formacyjnego stypendystów FDNT
Grupa kilkudziesięciu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT) z diecezji płockiej spotkała się w Płocku na spotkaniu formacyjnym. Stypendyści mieli możliwość podzielenia się doświadczeniami z minionego roku, a także opowiedzieć o roli, jaką odegrał w ich życiu Jan Paweł II. Dzielili się też swoimi doświadczeniami z ostatniego roku nauki i pracy w wolontariacie.
Giżycko: rozpoczęcie „Lata z Chrystusem na Mazurach”
W sobotę wieczorem 5 lipca na Wzgórzu św. Brunona nad jeziorem Niegocin w Giżycku Mszą św. pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura rozpoczęto „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Biskup ełcki również dzisiaj, 6 lipca, przewodniczył Mszy św. odpustowej w giżyckim sanktuarium. Po liturgii mszalnej wierni procesyjnie przeszli przez miasto na Wzgórze św. Brunona, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej i nieszporach.
Ludźmierz: kilkuset wiernych wzięło udział w pielgrzymce chorych
Obrzęd sakramentu chorych oraz specjalne błogosławieństwo – to najważniejsze punkty pielgrzymki ludzi chorych i w podeszłym wieku do Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Wzięło w niej udział kilkuset pątników.
Bp Wojtuś w Markowicach: trzeba zmienić ludzkie prawa sprzeczne z wyższym nakazem
– Jeśli prawa stanowione przez ludzi są sprzeczne z wyższym nakazem, z tym, co mamy wpisane w sumienie, to wtedy trzeba te prawa zmienić, a nie nakładać kary na szpital” – mówił bp Bogdan Wojtuś 6 lipca. Gnieźnieński bp senior Bogdan Wojtuś przewodniczył dorocznym uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach.
Jasna Góra: Kresowianie wołają o prawdę i pamięć narodową
Z udziałem przedstawicieli młodych Polaków z Białorusi, Ukrainy i naszego kraju, pod hasłem „Kresowa sztafeta pokoleń” na Jasnej Górze odbyły się 20. Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Kresowianie wciąż upominają się o prawdę i pamięć narodową, a wszystkie środowiska kresowe wzywają do jedności. Spotkanie zgromadziło ok. tysiąca osób.
Licheń: Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów
Tysiące rolników, sołtysów i przedstawicieli polskiej wsi przyjechało do Lichenia, aby 5 i 6 lipca wziąć udział XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej. Pielgrzymce towarzyszyła zorganizowana w pobliskim Koninie konferencja naukowa pt. „Przedsiębiorcza wieś”. Obydwa wydarzenia zorganizowało Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.


