Diecezje
Abp Gądecki do pielgrzymów: pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga
– Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej dziś rano Mszy św. poprzedzającej wymarsz 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Bp Solarczyk: powołanie jest darem miłości Boga dla Kościoła
Do spojrzenia na powołanie jako na dar Bożej miłości dla człowieka zachęcał delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk. Uczestnicy odbywającego się w stolicy Europejskiego Kongresu Powołań wzięli udział w uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Liturgii sprawowanej w języku łacińskim przewodniczył sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Patrón Wong. W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że każde powołanie jest darem dla całej wspólnoty Kościoła.
Częstochowianie modlili się z chrześcijanami z Nazaretu o pokój w Ziemi Świętej
Członkowie Wspólnoty Nowego Życia (New Life Community) z Nazaretu gościli 5 lipca w parafii pw. św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie, podczas spotkania modlitewnego w intencji pokoju na świecie, szczególnie w Ziemi Świętej, Syrii i na Ukrainie.
Abp Martyniak: Kościół, Bóg i modlitwa były dla mnie najważniejsze
– Kościół, Bóg i modlitwa zawsze były dla mnie najważniejsze – mówi w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak, który w tym roku obchodzi trzy jubileusze: 75. urodziny, 50-lecia kapłaństwa i 25-lecia sakry biskupiej. Pierwszy po wojnie biskup Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski dziękuje Bogu i ludziom za pomoc oraz za wszystkie trudności, bo one „uczyły pokory”.
Katastrofa lotnicza k. Częstochowy – 11 osób poniosło śmierć
11 osób zginęło w katastrofie samolotu ze skoczkami spadochronowymi pod Częstochową, w miejscowości Topolów w gminie Mykanów około godz. 16.
Bp Śmigiel broni klauzuli sumienia
W sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie na Kaszubach 5 lipca odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Hierarcha zacytował encyklikę św. Jana Pawła II Ewangelium vitae: „Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (pkt 74).
Ewangelickie Nabożeństwo we wrocławskiej Hali Stulecia
Modlitwy, pieśni, teksty biblijne w językach: słowackim, czeskim, węgierskim, niemieckim i polskim rozbrzmiewały w wrocławskiej Hali Stulecia podczas centralnego nabożeństwa w ramach Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Odbywa się ono w dniach 4-6 lipca we Wrocławiu.
Wrocław: europejscy biskupi ewangeliccy o komunizmie i wolności
Biskupi Ewangeliccy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej biorący udział w spotkaniu Chrześcijan we Wrocławiu podzielili się dziś refleksjami na temat doświadczeń Kościołów w dobie komunizmu oraz w latach wolności.
Zakopane: wernisaż grafik Rubensa o tematyce religijej
Wśród 81 grafik Petera Paula Rubensa, które od dziś można oglądać w Zakopanem, znalazło się wiele znanych tematów religijnych. – To najważniejsze wydarzenie kulturalne tegorocznego lata w Polsce – podkreśla Janusz Majcher, burmistrz stolicy Podhala.
Bp Mazur: Dzisiejszy świat promuje człowieka zdrowego, a odrzuca niepełnosprawnych i chorych
W pierwszą sobotę lipca do sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej licznie przybyli chorzy i niepełnosprawni wraz z osobami im posługującymi oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża. Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali oraz kapłani. Pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium, ks. kan. Wojciech Jabłoński, który także zwrócił się do bp. MAzura: „Tego pasterskiego błogosławieństwa bardzo nam potrzeba w codziennym życiu, a szczególnie gdy przychodzi podjąć krzyż choroby, cierpienia czy opieki nad potrzebującym człowiekiem” – mówił kustosz.


