Diecezje
Abp Budzik na ogólnonarodowej pielgrzymce Słowaków
W sobotę przybędzie do Nitry ogólnonarodowa, doroczna pielgrzymka Słowaków. Towarzyszyć jej będą obchody 1151 lat misji Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Uroczystej liturgii sprawowanej z tej okazji na głównym placu Nitry przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Spotkania teściowych we wspomnienie bł. Marianny Biernackiej (zapowiedź)
Już po raz drugi Diecezjalne Spotkanie Matek i Teściowych odbędzie się w Śniadowie w diecezji łomżyńskiej. Zaplanowano je na 13 lipca, kiedy Kościół wspomina bł. Mariannę Biernacką, męczennicę z okresu II wojny światowej- teściową, która oddała życie za swoją ciężarną synową. Podobne spotkania teściowych organizowane są również w Lipsku nad Biebrzą w diecezji ełckiej. Tam do dziś mieszka ocalona przed 70 laty synowa błogosławionej – Anna Biernacka.
Jarosławice: bp Tomasik oglądał szkody po nawałnicy
Biskup Henryk Tomasik odwiedził dzisiaj parafię w Jarosławicach w powiecie radomskim, gdzie kilka dni temu nawałnica uszkodziła poważnie konstrukcję dachu miejscowego kościoła. Parafia liczy na wsparcie od ludzi dobrej woli, aby wykonać pilne prace remontowe. Kościół zaliczany jest do tzw. sanktuariów mniejszych.
Kielce: obchody 68. rocznicy pogromu kieleckiego
Wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów, przypomnienie tragicznych wydarzeń z 4 lipca 1946, wręczenie wyróżnienia Femina Bona i Vir Bonus – złożyły się na dzisiejsze obchody 68. rocznicy pogromu kieleckiego. Odbywały się one, z licznym udziałem kielczan oraz gości z kraju i z zagranicy, na Cmentarzu Żydowskim i w kamienicy przy ul. Planty 7/9 w Kielcach.
Na trasie jest już pierwsza z grup 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Na pielgrzymim szlaku jest już pierwsza z grup 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Grupa 12, która wyruszyła z Czarnkowa, najdalej na północ położonego miasta archidiecezji poznańskiej, ma do pokonania najdłuższą, bo prawie 400-kilometrową drogę do celu. Na Jasną Górę dotrze wraz z siedemnastoma innymi grupami z archidiecezji poznańskiej, 15 lipca.
Gwardia Szwajcarska po raz pierwszy na Jasnej Górze
Na Jasną Górę po raz pierwszy w historii przybyli przedstawiciele Gwardii Szwajcarskiej. Prawie 50-osobowa reprezentacja tej słynnej watykańskiej formacji odbywa pielgrzymkę śladami Jana Pawła II. Na szlaku modlitwy w Polsce nie mogło zabraknąć częstochowskiego sanktuarium, od którego pierwsza grupa gwardzistów rozpoczyna trzydniowy pobyt w Polsce.
Ks. dr Jerzy Bielecki zastępcą redaktor naczelnej „Niedzieli”
Ks. dr Jerzy Bielecki został dziś mianowany przez metropolitę częstochowskiego abp Wacława Depo zastępcą redaktor naczelnej Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Msza św. w 15. rocznicę śmierci ks. płk. Tadeusza Dłubacza, kapelana przy urzędzie Prezydenta RP
Pamięć o ks. płk Tadeuszu Dłubaczu, prezydenckim kapelanie, kapłanie ordynariatu polowego, pierwszym proboszczu katedry polowej i dyrektorowi wojskowej Caritas uczczono dziś Mszą św. w katedrze polowej. Eucharystii przewodniczył ks. płk Robert Mokrzycki, proboszcz katedry polowej. Dziś mija 15. rocznica śmierci ks. płk. Dłubacza, nieodżałowanego, cenionego i kochanego przez wielu kapłana, duszpasterza i przyjaciela.
Płock: propozycje wakacyjnych inicjatyw ewangelizacyjnych
Ewangelizacyjna „Przystań Miłosierdzie” podczas festiwalu Reggaeland, rekolekcje w górach z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Campo Bosco młodzieży salezjańskiej oraz rekolekcje powołaniowe w seminarium z bł. José Sanchezem del Rio – to niektóre z letnich propozycji ewangelizacyjnych dla młodzieży z diecezji płockiej. Poza tym odbędą się dwie pielgrzymki diecezjalne: 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w sierpniu i 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej w intencji trzeźwości narodu z Bieżunia do Niepokalanowa.
Kraków: liderzy ŚDM 2016 spotkali się ze św. Janem z Dukli i św. Szymonem z Lipnicy
W kościele ojców bernardynów w Krakowie miało wczoraj miejsce duchowe spotkanie liderów Światowych Dni Młodzieży 2016 z archidiecezji krakowskiej. Jego uczestnicy omawiali temat ubóstwa w odniesieniu do życia i dzieła św. Jana z Dukli i św. Szymona z Lipnicy.


