Diecezje
Oświęcim: nowe wydanie słynnej rozprawy ks. Deselaersa „Bóg a zło”
Po ponad 15 latach od pierwszego polskiego wydania nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ukazał się pełny polski przekład rozprawy doktorskiej ks. Manfreda Deselaersa poświęconej komendantowi obozu Auschwitz, Rudolfowi Hössowi. Książka niemieckiego duchownego, od prawie 25 lat pracującego w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy, jest próbą spojrzenia na Hössa oczami chrześcijanina, zrozumienia zła, oraz ukazania odpowiedzialności konkretnego człowieka za to, co uczynił. Praca jest także owocem spotkania księdza ze świadectwami o Auschwitz.
Siostry Kanoniczki wybrały nową przełożoną generalną
S. Maria Estera Kapitan została nową przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Wyboru dokonano dnia 1 lipca podczas obradującej w Krakowie XVI Kapituły generalnej zgromadzenia.
Kraków: pielgrzymi ufundują kaplicę św. Jakuba w sanktuarium Jana Pawła II
Akcję budowy i wyposażenia kaplicy św. Jakuba Apostoła w Centrum Jana Pawła II zainicjowały parafia oraz bractwo patrona pielgrzymów w Więcławicach Starych. Akcja potrwa do 25 lipca 2015 r.
Recital poświęcony bł. Karolinie w 100. rocznicę jej męczeńskiej śmierci
"Piękny jest Bóg" – to tytuł recitalu poświęconego postaci bł. Karoliny Kózkówny, który powstał z okazji zbliżającej się setnej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej. Inicjatywę zrealizowane dzięki współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Miasta Zielona Góra.
Abp Gądecki: pytanie o źródło świętości, to pytanie o miłość
Pytanie o źródło świętości, to ostatecznie pytanie o miłość – mówił do mieszkańców Środy Wlkp. abp Stanisław Gądecki, który 30 czerwca wieczorem przewodniczył uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kolegiaty średzkiej. Odbyła się ona dokładnie w 46. rocznicę nawiedzenia tej świątyni przez kard. Karola Wojtyłę w związku z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.
Małopolskie propozycje duchowego wypoczynku
Spotkania powołaniowe, pielgrzymki, uwielbienie, odkrywanie na nowo wybranej drogi życiowej czy po prostu kontakt z przyrodą – to tylko niektóre propozycje duchowego wypoczynku organizowanego przez duszpasterstwa, ruchy, wspólnoty i zakony archidiecezji krakowskiej. Rekolekcje wakacyjne to doskonały czas, aby w ciszy i z daleka od codziennych problemów spotkać się z Bogiem i ludźmi.
Rozpoczął się proces beatyfikacyjny służebniczki starowiejskiej s. Roberty Babiak
Postać s. Roberty Babiak jest bardzo aktualna. Uczy nas nie tylko wielkiej miłości do Boga, ale i do każdego człowieka – powiedział abp Józef Michalik podczas sesji otwierającej proces beatyfikacyjny s. Roberty Babiak, służebniczki starowiejskiej. Proces rozpoczął się 30 czerwca w Domu Biskupim w Przemyślu.
Wrocław: letnie propozycje Caritas dla seniorów, dzieci i młodzieży
Dla ok. 1,4 tys. osób, seniorów oraz dzieci i młodzieży, wrocławska Caritas przygotowała 30 turnusów wypoczynkowo-aktywizacyjnych. Realizowane są one w ramach programów "Letnia Akcja Kolonijna" i "Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów". Turnusy odbywają się w Łebie, Darłówku, Pasterce i Sulistrowiczkach.
Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski
Pielgrzymi z kraju i zagranicy będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie we wtorek rozpoczyna się Wielki Odpust. Swój dzień będą mieli m.in. chorzy, osoby duchowne, rolnicy, pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, kolejarze, żołnierze, myśliwi i samorządowcy. Będzie też pielgrzymka ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych. Ojcowie redemptoryści, którzy opiekują się sanktuarium zaplanowali Msze św., koncerty, czuwania nocne i liczne nabożeństwa.
65. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie – panele, seminaria wykłady, koncerty, zabawa i sport (zapowiedź)
Znane osoby ze świata polityki i nauki – Jarosław Gowin, Józef Pinior, Piotr Spyra i biskup Marcin Hintz – próbować będą odpowiedzieć na pytanie, czy Pan Bóg jest konserwatystą czy socjalistą podczas rozpoczynającego się w najbliższą sobotę 65. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie.


