Diecezje
Bp Gurda o czujności ministrantów na Boże wezwanie
600 ministrantów i 30 księży – opiekunów zgromadziło się w sobotę 21 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Nowym Opolu k. Siedlec na VII Koczowisku Służby Liturgicznej diecezji siedleckiej. – Nie bójcie się Mu odpowiedzieć „tak”, bądźcie czujni i otwarci na Jego wezwanie – mówił do ministrantów bp Kazimierz Gurda. W programie imprezy znalazły się zarówno rozgrywki sportowe i inne zmagania, jak konkurs wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II.
Abp Hoser: kryzys chrześcijaństwa i zanik wiary zaczynają się od porzucenia modlitwy
Kryzys chrześcijaństwa i zanik wiary rozpoczynają się od porzucenia modlitwy – stwierdził abp Henryk Hoser. W związku z trwającym od początku roku liturgicznego w diecezji warszawsko-praskiej Jerychem Różańcowym w Wyższym Seminarium Duchownym na stołecznym Tarchominie odbyło czuwanie modlitewne. Obok alumnów wzięli w nim także udział członkowie Kół Żywego Różańca. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup warszawsko-praski.
Jasna Góra: przybyła pielgrzymka Straży Honorowej Serca Pana Jezusa
„Ze świętymi ku Sercu Jezusa” – pod takim hasłem na Jasnej Górze trwa 29. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Straż Honorowa została założona w 1863 r. w klasztorze sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny we Francji. Jej inicjatorką była wizytka, s. Maria od Najświętszego Serca. Celem Arcybractwa jest wynagradzanie modlitwą w każdej godzinie doby Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy własne i świata.
Kompromis z wartościami świata może być stratą nie do odrobienia
„Troska o byt materialny oparta o zawierzenie Ojcu nigdy nie zamieni się w zmartwienie” – mówił bp Piotr Greger, który 21 czerwca przewodniczył w kościele Najświętszego Serca pana Jezusa Mszy św. na zakończenie roku katechetycznego. W bielskiej świątyni wraz z bielsko-żywieckim biskupem pomocniczym modlili się katecheci – księża, siostry zakonne i świeccy.
Czchów: misjonarze diecezji tarnowskiej wymieniali się doświadczeniami
Kilkunastu byłych i obecnych tarnowskich misjonarzy wymieniało się doświadczeniami podczas spotkania w Czchowie na Kozieńcu. Dom Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby zapełnił się misjonarzami, którzy przyjechali do Polski na urlop. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli misjonarze z Republiki Środkowoafrykańskiej, Peru, Ekwadoru, Czadu i Kongo Brazzaville.
Pelplin: odbyła się „Przystań – warsztaty dla duszy”
Po raz drugi odbyła się w Pelplinie w piątek 20 czerwca „Przystań – warsztaty dla duszy”. Całodniowemu spotkaniu młodzieży z diecezji pelplińskiej patronował biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który podczas Mszy św. powiedział: „Warsztaty dla duszy proponują, żebyś przystanął, aby pomyśleć, gdzie jest twój skarb i twoje serce?”. Bp Kasyna wręczył też wolontariuszom specjalne listy potwierdzające ich posłanie do przygotowań Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Nowy Targ: promocja książki „Kardynał Franciszek Macharski”
Z udziałem najbliższych członków rodziny oraz osobistego sekretarza emerytowanego metropolity krakowskiego w Nowym Targu odbyła się 20 czerwca wieczorem promocja książki „Kardynał Franciszek Macharski”.
Płock: zakończyły się Płockie Dni Rodziny
Marsz dla Życia i Rodziny, pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem i pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molla odbyły się w ramach zakończonych właśnie Płockich Dni Rodziny. Płocczanie mogli także w ciągu minionego miesiąca uczestniczyć w wielu imprezach kulturalnych i sportowych, którym przyświecało hasło „Rodzina jest OK!”. Współorganizatorami przedsięwzięcia były organizacje pozarządowe i stowarzyszenia religijne, działające na rzecz życia i rodziny.
Radom: policja szuka sprawców kradzieży w kościele
Nieznani sprawcy dokonali kradzieży w kościele Chrystusa Nauczyciela na radomskich Plantach. Ich łupem padły kielichy, puszki na komunikanty oraz naczynia liturgiczne. Wartość skradzionych przedmiotów wynosi kilka tysięcy złotych.
Abp Ozorowski: pielgrzymowanie to czas przemiany w drodze
O sensie i motywacji pielgrzymowania, jako czasie przemiany i rekolekcji w drodze mówił abp Edward Ozorowski, błogosławiąc blisko tysięcznej grupie pątników, głównie młodzieży, którzy już po raz 34. wyruszyło na trzydniową, 70-kilometrową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki w Różanymstoku. Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem "Szukałem was” jest dziękczynieniem za zakończony rok szkolny i akademicki oraz za kanonizację Jana Pawła II.


