Diecezje
Abp Hollerich SJ podczas Bożego Ciała: możemy żyć bez wolności, ale nie bez miłości
„Możemy żyć bez pieniędzy, bez zaszczytów, bez wolności, ale nie bez miłości” – mówił w uroczystość Bożego Ciała 19 czerwca br. we włocławskiej katedrze abp Jean-Claude Hollerich SJ z Luksemburga. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice katedralnej we Włocławku Mszę świętą, której przewodniczył bp Wiesław Mering, koncelebrował arcybiskup Luksemburga, który przebywa we Włocławku na zaproszenie biskupa włocławskiego. Arcybiskup Hollerich wygłosił podczas Eucharystii homilię.
Bp Regmunt: Modlę się za wszystkich lekarzy, żeby byli nadal dzielni
W całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyły się procesje z Najświętszym Sakramentem. Mszy św. w gorzowskiej katedrze i procesji ulicami miasta przewodniczył bp Stefan Regmunt, który przypomniał o istocie Bożego Ciała oraz odniósł się do „Deklaracji Wiary”.
Sandomierz: wyświęconych zostało sześciu księży
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił 19 czerwca br. w Sandomierzu święceń prezbiteratu sześciu diakonom. W swej homilii hierarcha zwrócił uwagę nowym księżom, że Eucharystia powinna stanowić centrum każdego kapłańskiego życia i kształtować pasterskie posługiwanie.
Jednego Serca, Jednego Ducha – koncert w Rzeszowie w ramach przygotowań do ŚDM
Około 20 tysięcy osób modliło się podczas dwunastego koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie. W czasie występów na scenę uroczyście wniesiono krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, które w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. pielgrzymują po diecezjach w Polsce.
Kielce: miasto zorganizowało wakacje dla dzieci powodzian z Bośni i Hercegowiny
Około stu młodych mieszkańców Bośni i Hercegowiny będzie od jutra wypoczywało w Kielcach, na zaproszenie miasta skierowane do mieszkańców tamtych regionów dotkniętych w maju największą od lat powodzią na Bałkanach. Serbskie dzieci mieszkające w BiH przyjadą do Kielc 21 czerwca i spędzą w Polsce dwa tygodnie. Samorząd miasta sfinansuje ich pobyt – noclegi w internacie jednej ze szkół oraz wyżywienie, ponadto goście otrzymają także kieszonkowe na własne potrzeby. Zaplanowano zwiedzenie Warszawy, Krakowa i województwa świętokrzyskiego.
Ks. dr Klaja: uczestnictwo w przedsoborowej liturgii pogłębia wiarę i rozumienie katolicyzmu
Pogłębione spojrzenie na własną wiarę i liturgię to konkretne owoce uczestnictwa w Mszach „trydenckich” oraz spotkaniach przybliżających przedsoborowe formy liturgii – uważa ks. dr Grzegorz Klaja, moderator grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej. Zdaniem kapłana, grupa około 100 osób, która od czterech lat regularnie przyjeżdża do Bielska-Białej na Mszę w rycie tradycyjnym, przechodzi pewną formację i stale zgłębia rozumienie łacińskiej liturgii.
Licheń: podwójny złoty jubileusz kapłaństwa
Dwóch księży ze Zgromadzenia Księży Marianów posługujących w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w najbliższy weekend (21 i 22 czerwca) obchodzić będzie 50-lecie święceń kapłańskich. Zacni jubilaci to ks. Marian Pisarzak MIC oraz ks. Henryk Kulesza MIC.
Wieliczka: koncert „Solne uwielbienie” w ramach przygotowań do ŚDM
W wieczór uroczystości Bożego Ciała na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce odbył się koncert „Solne Uwielbienie”. W trakcie wydarzenia rzesze wiernych uwielbiło Boga śpiewem, tańcem i świadectwem. Na koncercie obecny był kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskup Damian Muskus, zaś specjalnym gościem był osobisty fotograf św. Jana Pawła II, Arturo Mari.
Dzięgielów: 65. Tydzień Ewangelizacyjny poświęcony „szczęściu blisko Boga”
„Lecz moim szczęściem być blisko Boga” – tak brzmi hasło Tygodnia Ewangelizacyjnego, który odbędzie się od 5 do 13 lipca w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie. W tym roku na 9-dniowe spotkanie z Ewangelią złożą się koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty, seminaria, panele dyskusyjne, sport i zabawy.
Legnica: uroczystość Bożego Ciała i zakończenie Kongresu Eucharystycznego
„Jesteśmy ludem w drodze, który Pan prowadzi, karmi i pociesza. Jezus jest towarzyszem naszej wędrówki, dlatego nie jesteśmy sami, nie błąkamy się bez celu. On prowadzi nas ku Ziemi Obiecanej” – powiedział abp Piero Marini podczas Mszy św. odprawionej w legnickiej katedrze w uroczystość Bożego Ciała, na zakończenie I Kongresu Eucharystycznego diecezji legnickiej.


