Diecezje
Nowi misjonarze z diecezji gliwickiej
Tydzień temu, w Uroczystości Zesłania Ducha Świętego oraz w sobotę, 14 czerwca, w wigilię Niedzieli Trójcy Świętej, odbyły się Msze św. z obrzędem posłania dwojga misjonarzy z diecezji gliwickiej, którzy od września rozpoczną swoją pracę w Czadzie i Boliwii.
Łagiewniki: odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio
W nocy z 14 na 15 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio, którego tematem przewodnim była rodzina. Specjalnym gościem spotkania był o. Carlo Maria Laborde OFMCap., sekretarz generalny Grup Modlitwy Ojca Pio. W wydarzeniu uczestniczyło tysiące wiernych z całej Polski.
Poznań: parkowi przy ul. Grunwaldzkiej nadano imię ks. Feliksa Michalskiego
Znajdującemu się przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu zrewitalizowanemu parkowi nadano imię ks. Feliksa Michalskiego. Podczas uroczystości bp Zdzisław Fortuniak poświęcił także głaz upamiętniający tego pierwszego powojennego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli znajdującej się na Junikowie – dzielnicy Poznania.
Kęty: rowerowy rajd krwiodawców w Światowy Dzień Krwiodawcy
Około 250 osób wzięło udział w 12. Rajdzie Honorowych Dawców Krwi (HDK), który 14 czerwca odbył się w Kętach na Podbeskidziu. W kęckiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa działa jeden z najprężniejszych w Polsce klubów krwiodawców. Co roku od 17 lat parafialni krwiodawcy zbierają ponad 200 litrów drogocennego daru ratującego życie. W mieście i gminie Kęty działają też inne kluby HDK.
Organizatorzy Festiwalu Malta świadomie chcą złamać prawo
Organizatorzy Malta Festival Poznań, decydując się na wystawienie spektaklu „Golgota Picnic” świadomie mają zamiar złamać obowiązujące w Polsce prawo – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje do dyrektora festiwalu Michała Merczyńskiego o zrozumienie powagi zaistniałej sytuacji.
Płock: XIX Igrzyska Salezjańskie
XIX Inspektorialne igrzyska młodzieży salezjańskiej, z udziałem ponad 550 młodych ludzi z Inspektorii Warszawskiej, zorganizowano w Płocku. Okazją do sportowej rywalizacji była 23 rocznica wizyty Jana Pawła II w tym mieście, poza tym w ten sposób młodzież, ich opiekunowie i trenerzy dziękowali za kanonizację polskiego papieża. Igrzyska odbywały się pod patronatem bp. Piotra Libery.
Diecezja legnicka podziękowała swojemu Biskupowi za 9 lat posługi pasterskiej
„Stajemy dziś przy naszym biskupie, aby podziękować za 9 lat duszpasterskiej posługi, w czasie których wydarzyło się bardzo wiele” – powiedział bp Marek Mendyk, który w imieniu duchowieństwa podziękował bp Stefanowi Cichemu za posługę w diecezji legnickiej. Od 28 czerwca przejdzie on na emeryturę, a zastąpi go bp Zbigniew Kiernikowski.
Święcenie kapłańskie w Drohiczynie
14 czerwca w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie bp Tadeusz Pikus udzielił święceń kapłańskich dwóm diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W homilii biskup drohiczyński przypomniał, że istotą kapłaństwa jest pełnienie woli Boga Ojca. „ Nie ma innej posługi, jak pełnić wolę Ojca”, podkreślił. Kapłan nie daje swojej woli Bogu, ale przyjmuje wolę Boga i stara się według tej woli żyć, kontynuował.
Skrzatusz: pielgrzymka duchowieństwa
Do skrzatuskiego sanktuarium 14 czerwca przyjechało 10 biskupów i ponad 150 prezbiterów, aby modlić się o umocnienie w powołaniu. Oprócz pasterzy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w Skrzatuszu pojawili się wszyscy biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej z abp. Andrzejem Dzięgą na czele. Przyjechał także prezydent Koszalina Piotr Jedliński z małżonką.
Kalwaria Zebrzydowska: dziś Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w intencji powołań i powołanych
Po raz jedenasty w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w intencji powołań i powołanych. Hasłem czuwania, które zaplanowano na noc z 14 na 15 czerwca, są słowa: „Powołania – świadectwa prawdy”.


