Diecezje
Bp Balcerek do ministrantów: w modlitwie zwracajcie się często do Maryi
Do częstego zwracania się w modlitwie do Maryi, duchowej Matki, wezwał ministrantów archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek. W wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej, 14 czerwca, przewodniczył on Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w wielkopolskim Lubaszu podczas V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ministrantów.
Bp Suski do nowych księży: nie możecie być najemnikami
Nie możecie być najemnikami. Owce potrzebują pasterza, który prędzej życie odda niż straci jedną z nich – mówił bp Andrzej Suski podczas Mszy św. z udzieleniem sakramentu święceń prezbiteratu. 14 czerwca w bazylice katedralnej w Toruniu biskup toruńskich udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom.
Bp Suski do nowych księży: nie możecie być najemnikami JEST
Nie możecie być najemnikami. Owce potrzebują pasterza, który prędzej życie odda niż straci jedną z nich – mówił bp Andrzej Suski podczas Mszy św. z udzieleniem sakramentu święceń prezbiteratu. 14 czerwca w bazylice katedralnej w Toruniu biskup toruńskich udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom.
Archidiecezja poznańska
Dane teleadresowe
Oświęcim: uroczystości Narodowego Dnia Pamięci (opis) JEST
W 74. rocznicę deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady odbyły się dziś uroczystości Narodowego Dnia Pamięci. 14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku, którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.
Abp Michalik: naród ma prawo do polityków odważnej wiary
Tłumy wiernych zgromadziły się na błoniach przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu – w miejscu, gdzie 15 lat temu był Jan Paweł II i kanonizował bł. Kingę. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. „Naród chrześcijański ma prawo do polityków odważnej wiary” – mówił w homilii metropolita przemyski. Do wieczora potrwa w Starym Sączu święto rodzin i Caritas.
Płock: „Gender” – panel dyskusyjny w Domu Darmstadt
Czy w gender tkwią zasadnicze antropologiczne błędy? Czy jest to ideologia totalnie niebezpieczna, zastępująca determinację płciową dowolnością form? – na te m.in. pytania odpowiadali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który w ramach cyklu „Laboratorium idei” odbył się 13 czerwca wieczorem w płockim Domu Darmstadt. O teorii i ideologii gender rozmawiali: teolog o. dr hab. Jarosław Kupczak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziennikarka Marzena Nykiel i publicystka „Więzi” dr Justyna Melonowska.
Kraków: rozpoczęła się I Konferencja o pracy i dla pracy
Konferencja o wartości pracy i jej roli w kontekście pełnej egzystencji i rozwoju osobowego człowieka rozpoczęła się w głównym budynku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. „Ta konferencja może pomóc nam zrozumieć jak cenna jest praca, by następnie podjąć działania, by tej pracy było więcej, by wlać więcej nadziei w serca ludzi” – mówił kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystym otwarciu konferencji wziął również udział minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ogólnopolska pielgrzymka chorych na cukrzycę
Ok. 1,5 tysiąca osób zgromadziła na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. Spotkanie tradycyjnie było okazją nie tylko do modlitwy dziękczynnej za dar życia, ale również sposobnością do zwrócenia uwagi na problemy diabetyków.
Poznań: powstaje pierwszy w Polsce kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki
W Poznaniu powstaje pierwszy w Polsce kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki – wychowanków salezjańskiego oratorium, beatyfikowanych przez św. Jana Pawła w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Dokładnie w 15. rocznicę tego wydarzenia, 13 czerwca, abp Stanisław Gądecki poświęcił plac pod budowę nowej świątyni i krzyż, który na nim stanie.


