Diecezje
Ratowo: Dni św. Antoniego z Padwy
Mszą św. w sanktuarium diecezjalnym w Ratowie w diecezji płockiej uroczyście rozpoczęto tamtejsze Dni św. Antoniego. 13 czerwca przewodniczył jej bp Roman Marcinkowski: „Św. Antoni z Padwy niestrudzenie wzywał do nawrócenia” – głosił hierarcha. W uroczystości, która była zarazem Mszą św. odpustową, uczestniczyły tłumy pielgrzymów – czcicieli Padewskiego Lekarza Dusz, z diecezji płockiej oraz innych diecezji.
Chmielnik: jutro święto kultury żydowskiej w dawnym sztetlu
Kadisz na kirkucie i Msza św. w kościele, koncerty muzyki klezmerskiej, wystawy, degustacja potraw kuchni żydowskiej, konkursy dla szkół i promocje książek – tak zapowiadają się dwudniowe Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku, w sobotę i niedzielę 14 i 15 czerwca. Chmielnik do II wojny światowej był jednym z największych sztetli, czyli polsko–żydowskich miasteczek Kielecczyzny, zamieszkałym w ponad 80 procentach przez ludność żydowską.
Mikuszowice Krakowskie: relikwie św. Antoniego w parafii św. Barbary
Uroczystym wprowadzeniem relikwii jednego z najbardziej znanych świętych na świecie swą działalność zainaugurowało 13 czerwca Bractwo św. Antoniego w bielskim kościele pw. św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. W dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina w liturgii „świętego od zagubionych rzeczy” mikuszowiccy wierni po raz pierwszy mogli uczcić relikwie, które przybyły z Padwy.
Bp Rakoczy: Polska woła o ludzi sumienia i solidarności
Dziś trochę żal tamtej determinacji, która doprowadziła do cudu burzenia systemu komunistycznego, cudu bezkrwawego powstania – mówił w Bielsku-Białej biskup senior Tadeusz Rakoczy do członków podbeskidzkiej „Solidarności”. Eucharystia, której przewodniczył dziś były ordynariusz bielsko-żywiecki w pallotyńskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli, zainaugurowała XII Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.
Bp Balcerek: jesteście współczesnymi rycerzami dobroci i miłości
„Jesteście współczesnymi rycerzami dobroci i miłości, a więc dobrymi chrześcijanami” – mówił 13 czerwca do uczniów Szkoły Podstawowej nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego, będącego pozostałością po komandorii poznańskiej działającej do XIX w., z okazji 50-lecia istnienia placówki.
Bp Greger: nieczystość uniemożliwia bezinteresowny dar
Do podejmowania trudu troski o cywilizację opartą na wartości czystości zachęcał 13 czerwca w Zebrzydowicach – miejscowości na Śląsku Cieszyńskim przy granicy z Czechami – bp Piotr Greger. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy dokonał wprowadzenia do zebrzydowskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny relikwii drugiego stopnia św. Jana Pawła II oraz poświęcił oryginalny obraz papieża Polaka na tle panoramy Skoczowa.
Mec. Wyrwa: brak podstaw prawnych, by za czyny osoby odpowiadała parafia lub diecezja
Brak podstaw prawnych, żeby za czyn osoby fizycznej odpowiadała parafia albo diecezja – podkreślił w rozmowie z KAI adwokat Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i parafii św. Wojciecha w Kołobrzegu. Dziś w Sądzie Okręgowym w Koszalinie rozpoczął się proces cywilny, który wytoczył diecezji, parafii oraz byłemu księdzu Zbigniewowi R. poszkodowany Marcin. K. Usunięty ze stanu duchownego Zbigniew R. odbywa obecnie karę 2 lat więzienia za czyny pedofilne.
Nysa: II zbiórka pieniężna na rzecz Madang
15 czerwca po każdej Mszy Św. przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie odbędzie się II zbiórka pieniężna na rzecz Madang. Akcja będzie kontynuacją inicjatywy zaproponowanej w zeszłym roku przez Misyjne Czuwania Młodych.
Diecezja ełcka
Dane teleadresowe
Diecezja toruńska
Dane teleadresowe


