Diecezje
Kielce: rozpoczęły się trzydniowe targi SACROEXPO
Abp Henryk Hoser, bp Kazimierz Ryczan oraz Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targi Kielce, oficjalnie otworzyli w poniedziałek organizowane po raz 15. targi SACROEXPO. Trzydniowa wystawa z udziałem blisko 300 wystawców z 13 krajów to prezentacja wszystkiego, co jest przydatne w sprawnym funkcjonowaniu parafii i nowoczesnym duszpasterstwie oraz przegląd dorobku architektury i sztuki sakralnej.
Poznań: Centrum Medycznemu HCP nadano imię św. Jana Pawła II
Abp Gądecki poświęcił pierwszy w Poznaniu szpital im. św. Jana Pawła II. – Nadanie imienia to nadanie tożsamości. Jeśli zarząd zdecydował się na wybranie tego imienia, to znaczy, że chodzi też o pewną tożsamość, tożsamość niebagatelną osoby o najwyższej godności – powiedział do uczestników uroczystości przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Mazur na jubileuszu kapłanów: stawajcie się ludźmi nadziei
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, głównej patronki diecezji ełckiej w katedrze świętowano jubileusze kapłańskie i zakonne. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. Homilię wygłosił ks. kan. dr Antoni Skowroński, rektor WSD w Ełku.
S. Janina Kierstan nową przełożoną Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Siostra Janina Kierstan została nową przełożoną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wyboru na tę funkcję dokonała Kapituła Generalna Zgromadzenia, obradująca od 2 do 9 czerwca w Warszawie.
Warszawa: 14 czerwca IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich
Ponad 600 delegatów z ok. 140 ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz Diecezjalnych Rad Ruchów spotka się 14 czerwca w Warszawie, aby zastanowić się, w jaki sposób chrześcijanie powinni odnawiać świat dzisiaj. – Jak kochać Kościół, gdy widzimy w nim tyle zła? – to temat jednego z referatów zaplanowanych podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Wygłosi go prymas Polski abp Wojciech Polak. Kongres będzie się odbywał w żoliborskim sanktuarium przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, uznawanego m.in. za patrona dialogu ze świeckimi.
Warszawa: Msza św. zainaugurowała obchody święta Żandarmerii Wojskowej
Mszą św. w intencji żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej (ŻW) rozpoczęły się obchody święta tej formacji mundurowej. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego ks. płk January Wątroba. W homilii dziękował żołnierzem ŻW za ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa w polskiej armii.
Kraków: trwa odpust w eremie kamedułów na Bielanach
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 8 i 9 czerwca, krakowscy kameduli przeżywają tradycyjny odpust. Drzwi klasztoru są otwarte także dla kobiet – to jedna z dwunastu okazji w ciągu roku, aby zobaczyć przepiękny erem na Bielanach.
Puławy: II Marsz dla Życia
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego kilkaset osób przeszło ulicami Puław w czasie II Marszu dla Życia. Była to kolejna akcja w archidiecezji lubelskiej, której celem jest podkreślenie piękna małżeństwa, rodziny i poczętego życia w świetle nauczania Chrystusa.
Toruń: Nowi diakoni
Duch Święty pragnie waszych serc – mówił bp Józef Szamocki do nowych diakonów diecezji toruńskiej. 8 czerwca w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu udzielił on święceń diakonatu siedmiu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego diecezji toruńskiej.
Ustroń: w lipcu Hermanickie Spotkania Rodzin i Narzeczonych
W Ustroniu-Hermanicach w Beskidzie Śląskim odbędą się w dniach od 13 do 20 lipca Hermanickie Spotkania Rodzin i Narzeczonych. Dominikańskie spotkania u stóp beskidzkiej Czantorii odbywają się od ponad 25 lat. Mają one również formę kursu przedmałżeńskiego, po którym uczestnicy otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu.


