Diecezje
Prezesi rad parafialnych na III Forum w Świdnicy
III Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych odbyło się 7 czerwca w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. – Wzorujemy się na Kościele apostolskim, który opierał swoją działalność na trzech filarach: głoszeniu Ewangelii, liturgii i miłosierdziu – przypomniał w homilii bp Adam Bałabuch. – W tych wszystkich wymiarach działalności Kościoła jest miejsce dla Duszpasterskich Rad Parafialnych – dodał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
Oleśnica: św. Jan oficjalnie został patronem miasta
W oleśnickiej bazylice, której patronuje św. Jan Apostoł i Ewangelista 7 czerwca w czasie Mszy św., której przewodniczył abp Józef Kupny odczytano dekret Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzający wybór św. Jana na patrona miasta.
Abp Michalik do neoprezbiterów: kapłan, który nie czyni miłosierdzia staje się pusty
Kapłan, który się nie dzieli, nie czyni miłosierdzia, staje się pusty – mówił dziś abp Józef Michalik, udzielając święceń kapłańskich 16 diakonom Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Metropolita przemyski zwracał uwagę na rolę Eucharystii w życiu kapłana, która jest „realizacją tego wszystkiego, co po ludzku niemożliwe”. Radził, by wyrzec się ludzkich i światowych pragnień.
Abp Hoser do neoprezbiterów: Bądźcie misjonarzami nadziei i miłości w świecie
Bądźcie misjonarzami nadziei i miłości w świecie – wzywał przyszłych kapłanów abp Henryk Hoser. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło z jego rąk święcenia prezbiteratu.
Abp Depo do neoprezbiterów: bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa
„Kapłan nigdy nie może zwątpić w pierwszeństwo łaski, w sens łaski, którą otrzymał nie dla siebie, ale dla Ludu Bożego” – mówił abp Wacław Depo sobotę 7 czerwca podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski udzielił święceń kapłańskich 4 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Gniezno: ingres abp. Wojciecha Polaka do archikatedry gnieźnieńskiej (opis)
Abp Wojciech Polak objął 7 czerwca urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski. „Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami! – mówił w homilii przyznając, że w taki właśnie sposób odczytuje swoje pasterskie powołanie – być z wiernymi i wspólnie z nimi „realizować misyjne marzenie o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich”.
Bp Libera do neoprezbiterów: strzeżcie się światowości
O tym, że ksiądz nie może stać się „funkcjonariuszem kultu” i robić w Kościele kariery oraz że powinien strzec się światowości, mówił bp Piotr Libera 7 czerwca w bazylice katedralnej w Płocku, z okazji świeceń kapłańskich, których udzielił siedmiu diakonom – absolwentom Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W uroczystości uczestniczyli m.in. ich rodzice oraz profesorowie seminarium.
Święcenia kapłańskie w gliwickiej katedrze
W sobotę w gliwickiej katedrze w trakcie uroczystej Mszy św., w czasie której biskup gliwicki Jan Kopiec udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom.
Kielce: odbyła się pierwsza w historii miasta inwestytura bożogrobców
Uroczystości w bazylice kieleckiej zakończyły trwające w Kielcach od czwartku obrzędy liturgiczne inwestytury, czyli przyjęcia dwudziestu nowych członków w szeregi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie bożogrobcami.
Kraków: 111 niepublikowanych listów Jana Pawła II na wystawie o kard. Nagym
M.in. niepublikowane dotąd listy św. Jana Pawła II znajdują się na wystawie „Ksiądz Profesor, kardynał, sercanin, patriota, przyjaciel Jana Pawła II” poświęconej zmarłemu przed rokiem kard. Stanisławowi Nagiemu. Otwartą ją w sercańskim Domus Mater w Krakowie.


