Diecezje
Kraków: ekumenicznie o Maryi (zapowiedź)
Ewangeliczka, prawosławny proboszcz i dominikanin będą rozmawiać o Maryi. Dyskusja „Spór o Maryję” odbędzie się 6 czerwca w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie.
Gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem na wystawie prezentującej dzieje Radomia
Gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem można oglądać na wystawie "Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie fundamentem Europy", prezentującej dzieje Radomia. Ekspozycja została przygotowana przez kraj związkowy Saksonia – Anhalt ze stolicą w Magdeburgu w Niemczech. Do końca czerwca prezentowana jest w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Kraków: rusza projekt „Oblicza dialogu”
Projekt na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego będzie realizowany w Krakowie w dniach 9-18 czerwca. Tegoroczne „Oblicza dialogu” poświęcone będą architekturze sakralnej i sztuce czytania symboli.
Wolontariusze z Lublina pomogą powodzianom w Serbii
Dziesięciu wolontariuszy z Lublina rozpoczęło dziś, w czwartek 5 czerwca, misję pomocy powodzianom w Serbii. Inicjatywa „Solidarni z Serbią” zakłada pracę przy odbudowie szkoły i przedszkola w Obrenovac, w pobliżu Belgradu, mieście zniszczonym w prawie 90 proc. przez niedawną powódź.
Szczyrk: luterański duchowny rozda brazylijskie piłki z okazji Mundialu
Piłki futbolowe z Polski i Brazylii trafiają już do luterańskiej parafii w Szczyrku Salmopolu. 15 czerwca, podczas ekumenicznego nabożeństwa z okazji rozpoczęcia mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii, kierujący tutejszą wspólnotą parafialną ewangelików ks. Jan Byrt rozda część z otrzymanych darów. Kolejne, wśród których są oryginalne żółto-zielone futbolówki z Brazylii, będzie rozdawał podczas nabożeństw w następne czerwcowe niedziele.
Kielce: działa już stacjonarne hospicjum Caritas
Pierwszych 15 pacjentów hospicjum przyjmie tuż po oficjalnym otwarciu i poświęceniu, które odbędzie się 16 czerwca. – Na razie udostępnimy pierwsze piętro – poinformował ks. Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Docelowo w hospicjum znajdzie opiekę 44 chorych.
Piknik rodzinny z przeglądem teatrów osób niepełnosprawnych
1 czerwca Stowarzyszenie „Chata z pomysłami” zorganizowało w parafialnym parku w Aninie twórczy piknik rodzinny pod hasłem „O! TWORZĘ SIĘ”. Na scenie prezentowały swe najnowsze dokonania alternatywne teatry, gdzie główne role grają osoby z upośledzeniem umysłowym.
Nowy Targ: „Przybywam jako Papież – Pielgrzym” – papieska wystawa ze zbiorów mieszkańców miasta
Zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców Nowego Targu z papieskich pielgrzymek można oglądać na nowotarskim Rynku. Wernisaż wystawy wpisał się w 35. rocznicę pobytu Jana Pawła II na miejskim lotnisku w 1979 r. Z Ojcem Świętym spotkało się wtedy milion wiernych.
Abp Kupny: Gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt, wolny człowiek staje się niewolnikiem
Do budowania jedności oraz troski o ład w sferze wartości, prawdy i dobra wzywał metropolita wrocławski w czasie Mszy św. sprawowanej we Wrocławiu w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce.
Bp Tomasik w czasie obrad Rady Miejskiej: św. Jan Paweł II był papieżem jedności
Tradycyjnie, w rocznicę pobytu w Radomiu świętego Jana Pawła II, odbyła się papieska sesja Rady Miejskiej. – Był on papieżem jedności i także w Radomiu mogliśmy tego doświadczyć – powiedział bp Henryk Tomasik. Referat poświęcony rysowi maryjnemu w życiu papieża Polaka wygłosił ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.


